YEREL
Giriş Tarihi : 14-05-2022 13:31   Güncelleme : 14-05-2022 13:31

Harekete Teşvik İçin Yürüdüler

Harekete Teşvik İçin Yürüdüler

"Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam" yürüyüşü gerçekleştirildi

 Artvin'de, "Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam" yürüyüşü gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığının toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak amacıyla yürüttüğü, "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında yürüyüş organize edildi.

Hastane Caddesi önünde toplanan ve ellerinde "sağlıklı yaşam için adım at", "sağlığın için hareket et", “sağlıklı beslen, sağlık için hareket et", "düzenli egzersiz sağlığınızı korur" yazılı dövizler taşıyan grup, Milli İrade Meydanı'na kadar yürüdü.

Etkinliğe, İl Sağlık Müdürü Gürol Köroğlu, sağlık çalışanları ve öğrenciler katıldı.

Fiziksel aktivite, kas ve eklemleri kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanıyor. Fiziksel Aktivite Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisi. Bir halk sağlığı sorununu gidermenin yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere yönelik bir yatırım oluşturur.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan hareketsizlik dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor (ölümlerin yüzde 6’sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmekte. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşması. Buna karşılık fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahip.