YEREL
Giriş Tarihi : 26-01-2022 10:36   Güncelleme : 26-01-2022 10:36

“Harika Bir Eser Ortaya Çıkmış”

“Harika Bir Eser Ortaya Çıkmış”

 “Arhavi Eski Mimarisiyle Dış Ve İç Olarak Harika Bir Eser Ortaya Çıkmış”

Devleti Aliyye Ocakları Arhavi şubesi, Arhavi’de yapımı tamamlanarak ibadete açılan Musazade Mahallesi Camisinin açılışına katıldı.

Caminin açılışına Milletvekili Erkan Balta, Vali Sayın Yılmaz Doruk, İlçe Kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Uzunhasanoğlu, AK Parti Arhavi İlçe Başkanı Remzi Gedik, Cami yaptırma dernek Başkanı Ufuk Yıldız, ilçe protokolü ve Arhavili vatandaşlar katıldı.

Cami açılışından sonra yazılı açıklama yayınlayan Devleti Aliyye Ocakları Arhavi şubesi, şu ifadeleri kullandı: “Devleti Aliyye Ocakları olarak Arhavi ilçesi Allah'ın evi cami açılışına katılım sağlayarak cuma namazımızı Eda ettik. Camimizin Arhavi eski mimarisiyle dış ve iç olarak gerçekten çok büyük emeklerle harika bir eser ortaya çıkmış. Emeği geçen A'dan Z'ye siyasi, kişisel ve kamu olarak herkese böyle bir eseri halkımıza ve İslam'a kazandırdıkları için minnettarız. Hepsinden Allah razı olsun. Artık içini doldurmakta ebeveynlerin ve gençlerin görevleri arasına girmiştir. Camimizin iç mihrabına baktığımızda Mihrabın sağında ALLAH, Solunda MUHAMMED işlenmiş, bu yazıların hemen yanında besmele, Üsteki büyük işlemede ise; İhlâs sûresi yer almaktadır. İslâm’ın esası olan tevhid (Allah’ın birliği) ilkesini özlü bir şekilde ifade ettiği ve Allah Teâlâ’yı tanıttığı için ilgili kaynakların hemen tamamında geçen bir hadislerinde Hz. Peygamber tarafından Kur’an’ın üçte birine denk olduğu ifade buyurulmuştur.

İhlas Süresinin Meali: Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla, De ki: "O, Allah'tır, bir tektir."

"Allah Samed'dir"Hiçbir şey O'na denk ve benzer değildir. "Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir)."

"Hiçbir şey O'na denk ve benzer değildir." Mihrabın Başında ise Bakara 144. Ayet işlenmiştir. Meali: (Ey Muhammed!) Biz senin yüzünün göğe doğru çevrilmekte olduğunu (yücelerden haber beklediğini) görüyoruz. İşte şimdi, seni memnun olacağın bir kıbleye döndürüyoruz. Artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir. (Ey müslümanlar!) Siz de nerede olursanız olun, (namazda) yüzlerinizi o tarafa çevirin. Şüphe yok ki, ehl-i kitap, onun Rablerinden gelen gerçek olduğunu çok iyi bilirler. Allah onların yapmakta olduklarından habersiz değildir. Yukarıdaki açıklamalar ve görseller ile Geçmişimizin ve geleceğimizin, vizyon ve misyonunu hem görsel sanat olarak hem de manevi olarak anlamaktayız. Allah bizleri hayırlı işlerde buluştursun. Selam ve dua ile.”