YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2022 11:47   Güncelleme : 27-05-2022 11:47

“Hastalarıma Özel Vakit Ayırabiliyorum”

“Hastalarıma Özel Vakit Ayırabiliyorum”

Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Nazile Tirek Demirkılıç, kliniğinde yaptığı çalışmalar hakkında gazetemize özel röportaj verdi.

NTD Kadın Hastalıkları Doğum ve Genital Estetik Kliniği sahibi ve hekimi Operatör Doktor Nazile TirekDemirkılıç, devlet hastanesinden ayrılıp kendi kliniğini açma sürecini ve burada yaptığı işlemleri anlattı. Klinikte, gebe muayenesi ve jinekolog muayenelerin tamamı var. Jinekolog muayeneleri; rutin sinir kontrolleri, Rahim Ağzı Kanseri tarama kontrolleri, Ultrason ile jinekolojik muayeneler gibi uygulamalar yapılıyor.

Devlet Hastanesinden neden ayrıldınız sorusuna “5 dakikada hasta tedavi edilmez” yanıtını veren Demirkılıç, hastanelerde uygulanan bu kuralın doğru olmadığına değinerek, “Hekimliği çok severek ve isteyerek kazandım yine aynı şekilde asistanlığım boyunca da kadın doğum benim için her zaman tutku ile yaptığım bir iş oldu.Fakat Türkiye koşullarında en çok suiistimal edilen ve en önemli mecralardan bir tanesi sağlık sektörü. Sektörde işler aksayınca maalesef bu yükü hekimler taşıyor.Çok fazla hasta yükü var,5 dakikada bir hasta bakmaya zorlanıyorsunuz, o 5 dakika içinde ne hekim tatmin oluyor, hekimlik yaptığını anlıyor ne de hasta gerçekten onunla ilgilendiğini düşünüyor, kimi zaman sekretersiz çalışıyoruz, hem hasta ile ilgilenirken hem de kayıt işlemi yapılıyor, not alıyorsunuz ve sistem de aksamalar oluyor.Bir hastaya 5 dakika ayırdığınız zaman hasta benimle ilgilenmedi diye düşünüyor, 5 dakikadan uzun sürdüğü zaman kapı da bekleyen hastalar neden uzun sürdü diye söylenebiliyor ve bu yaptığınız işi değersizleştiriyor. Dolayısıyla bu sistemin aksaklıkların yükünü çekmekten yorulduğumu fark ettim ve kendi koşullarımı oluşturarak kendi mesleğimi devam etme kararı aldım aslında bu mesleğime duyduğum saygınında sonucu olduçünkü o şekilde devam etseydim mutsuz hissederdim kendimi bir hekim olarak göremezdim kendimi bu nedenle klinik açmaya karar verdim. Özel hastaneye de geçmek istemedim, özel hastane patronlarının çarkına giriyorsunuz, orada da bir takım etik dışı isteklere maruz kalabiliyorsunuz o da benim zihniyetime uymadığından kendi koşullarımla kendi işimi yapmak istedim.İstanbul gibi büyük bir şehirden orada yaşayıp buraya geldikten sonra burası bana cittaslow (sakin şehir) geldi. Zaten hep doğa ile iç içe yaşayan, kamp kuran bir aileyiz en başta buranın doğasına âşık olduk.Hopa ile geçmişten gelen bir bağımız var. Çamlıköy 1989'yılında ablamın ilk görev yeriydi Ebe olarak zaten o zamanlardan beri seviyordum Hopa’yı. Mecburi hizmet içinde severek isteyerek Hopa’yı yazdım. Hopa ya gelince buranın sakinliği hoşuma gitti, çocukların okul düzenini bozmak istemedim. Hasta potansiyelimde vardı. Benim için önemli olan mutlu, huzurlu olduğun yerde kalmaktı ve bende burada kalmaya devam ettim” dedi.

Klinikte yaptığı işlemlerden bahseden Op. Dr. Demirkılıç, “Öncelikle kadın doğum uzmanıyım kadın doğumun gerektirdiği Gebe muayenesi ve jinekolog muayenelerin tamamı var. Jinekolog muayenelerimiz; rutin sinir kontrolleri, Rahim Ağzı Kanseri tarama kontrolleri, Ultrason ile jinekolojik muayeneler, jinekolojik bir sorun olduğu zaman lokal anestezi altında (kistlerinizin tedavisi)yapılan uygularımı yapabiliyoruz. Daha büyük ameliyat gereken işlemlerde anlaşmalı özel hastanelerimiz var. Gebeler için de aynı şey söz konusu; ayrıntılı ve renkliUltrason ile takiplerini yapıyor,NST çekebiliyoruz. Doğum zamanı geldiği zaman hasta bu 4 hastanenin hangisini tercih ederse onunla beraber gidiyoruz orada doğum yaptırıyoruz. Eğer sezaryen ise gün önceden belli oluyor, normal ise ağrılar başladı zamanda yine burada ilkkontrolleri yapıyoruz eğer hastaneye yatacak durumda ise beraber hastaneye gidiyoruz,doğum gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Genital estetik operasyonları da yapan Demirkılıç, 18 yaş üstü kadınlara genital estetik yapıldığı bilgisini vererek, “Genitalestetik anlamında tedavi lazerim var. Bununla da birçok işlemi ameliyat alternatif olacak şekilde burada yapabiliyoruz; örneğin öksürürken hapşırırken idrar kaçırma tedavisi Normalde ameliyatla gerçekleşirken ameliyatsız lazer uygulaması ile klinik ortamında ağrısız bir işlemle gerçekleştirebiliyoruz.Onun haricinde yine geçirilmiş doğumlarda, kilo vermelerini bağlı olarak yaşla birlikte Vajinal genişlemelerde ve bunlardan rahatsızlık duyan kadınlarda vajina daraltma işlemi yapabiliyoruz.Genital anlamda rahatsız eden her türlü işlemi yine klinik ortamında lokal anestezi ile rahatlıkla yapabiliyoruz. Genital dolgu yapabiliyoruz.Genital bölgede yaşla berabersarkmalar, çökme olabiliyor bunu da düzeltebiliriz. Doğum sonrası çatlaklarda lazer tedavimiz var. Cihazım aynı zamanda cilt gençleştirme,yüz peelingiözelliği yapabiliyoruz. Genital bölge beyazlatma yapabiliriz.Siileler, Rahim ağzı yaraları tedavi edebiliyoruz, birçok şey yapılabiliyoruz. Klinik ortamda olması da ayrıca rahatlatıcı.Glutatyon uygulaması, Besinler ile alamadığımız takviyeleri damar yoluyla antioksidan alınmasıdır. Glutatyon vücudumuzda oluşun kanserojen hücreleri yok etmede etkili. Kimisi sigara içiyor, kimisi hazır dondurulmuş, paketli katkılı gıda tüketiyoruz,Vücudumuz çok fazla strese maruz kalıyor, Glutatyon bunları önlüyor. Kas ağrılarına, Kas iskelet hastalıklarına da iyi geliyor.Zaman zaman sosyal medya hesaplarında paylaşıyorum ve bunlar bulunması kolay olmayan ilaçlar.Kliniğimize getirerek isteyen hastalarımızı burada uyguluyoruz.Bekârlar da jinekolojik problemlerinde, adet düzensizliği, tüylenme artışlarında yardımcı olabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Klinikte doğum öncesi hamile eğitimleri vermeyi de planladığını aktaran Kadın Doğum Uzmanı Operatör Doktor Nazile TirekDemirkılıç, “Gebe okulu Hopa devlet hastanesinde veriliyordu pandemi ile kaldırıldı. Bir gebe kendini fiziksel olarak da psikoloji olarak da rahat hissetmelidir. Gene başına ne geleceğini bilirse, neyi doğru yapması gerektiğini bilirse kendisi içinde doğumu yapan hekim içinde olumlu olur. Nefes Egzersizleri bilmeleri pratik eğitimi de verimli olacağını düşünüyorum. Gebe okulunu önemsiyorum verimli olacağını da düşünüyorum. Kendi kliniğimde bu tarz eğitimleri vermeyi düşünüyorum ilerleyen zamanlarda” şeklinde konuştu.

Kadınlara kanser hakkında vücutlarını tanımaları ve mutlaka yıllık taramadan geçmeleri konusunda önemli hatırlatma yapan Dr. Demirkılıç, uyarısında şu ifadeleri kullandı: “Ben hastalarıma anlatıyorum, mutlaka simir aldırması gerektiğini, istemezse başka bir yerde aldırmasını öneriyorum. Çünkü rahim ağzı kanseri aslında bir anda ortaya çıkmıyor öncesinde bir sürü belirti veriyor ama bu belirtiler hastanın kendisinin anlayabileceği şeyleri değil bir patoloğun görmesi gerekiyor dolayısıyla yıllık simirlerini yaptırıp kontrollerini yapılması gerekir. Toplum sağlığımerkezinin bu konuda çalışmaları vardı. Sosyal medya üzerinden bilgilendirme yapıyoruz. Kadınlarımıza tavsiyem şikâyetleri olduğunda değil, düzenli kontrollerini yaptırsınlar. Kanser bir anda ortaya çıkmıyor, öncesinde bulgu veriyor ve bu bulguları ilgili doktoru fark eder, dolayısıyla yıllık simirleriniyaptırsınlar, Meme konusunda da her duş tan sonra el muayenelerini yapsınlar en azından yılda bir meme ultrasonlarını çektirsinler, vücutlarını iyi dinlesinler en ufak değişiklikleri dikkate alsınlar.”

Kliniğiniz hakkında ileriye dönük hedefleriniz nelerdir sorusuna Demirkılıç şu cevabı verdi:

“İleriye dönük bir planlar yapan biri değilim hayatın ne getireceği belli olmaz ama ben burada ciddi bir yatırım yaptım. Lazer cihazım, 4 boyutlu ultrasonumbunlar hepsi çok güzel teknolojik ve ciddi maliyeti aletler dolayısıyla hem dekorasyon anlamında hem teknoloji anlamında yaptım uzun vadeli olarak burada olacağım.Uzun vadeli hedeflerin bir kere sınırda olması Sarp Sınır Kapısında olması sağlık turizmi açısından cazip hale getirmek fikrini doğuruyor bende. İstiyorum ki orada Gürcistan'da estetik anlamında kolay ulaşamadıkları burada var olan hizmetleri onlara da tanıtalım, buraya gelmelerini sağlayalım yine aynı zamanda jinekolojik olarak orada tanısı bulunamayan, ameliyatı olmayan hastalıkları burada tedavi edelim, böylesi bir sağlık turizmi hedefim var Gürcistan'a ulaşmak bir tercümanlarla anlaşarak ileriye dönük hedeflerim arasında.”

Demirkılıç, “Hekimlik zor ama kadın doğum daha da zor çünkü doğum işin içine girince gecesi gündüzü yok bu işin. İki can size emanet ediliyor ve stresi de daha çok. Hem annen çektiği yoğunluk hem de doğumu b-yaptıran doktorun yorgunluğu bebeğin ilk ağlayışını duyana kadar. Anne ile buluşunca ten tene kavuşunca anneyi hisseden bebeğin sustuğunu görünce bütün yorgunluklar son buluyor. O yüzden mesleğimi çok seviyorum. 15 yıllık hekim olduğum için kadınlarla, onların sorunlarını dinlemeyi, hayatlarını dokunmayı çok seviyorum ve kadınların dayanışmasına çok inanıyorum.”

Operatör Doktor Nazile TirekDemirkılıç kimdir?

“1982 yılında Samsun Terme’de doğdum.Kökenlerimiz Ordu Fatsa’ya dayanıyor. İlkokulu Terme’nin köyünde okudum son.  Ortaokul ve lise eğitimim için İstanbul'a taşındım o zamanlarda abim İTÜ’de okuyordu. Üniversiteyi Ablamın yanında Sivas’ta Cumhuriyet Tıp Fakültesinde okudum, 2006'da mezun oldum. 6 ay kadar Cumhuriyet Tıp Fakültesinde Halk sağlığı Ana Bilim dalında, 6 ay kadar da Samsun’da Halk Sağlığı Ana Bilim dalında Asistan olarak çalıştım. Ne istediğime karar verip Kadın doğum iktisadını İstanbul bağcılarda kazanınca 2008 yılında tekrar İstanbul’a taşındım. Mecburihizmet için 2014 yılında Hopa ya geldim. Evli 2 çocuk annesiyim. Eşim de Kemalpaşa da Aile Hekimi.”