YEREL
Giriş Tarihi : 21-06-2022 14:37

HAYAT PAHALILIĞI YEREL ÜRETİMİ DE VURDU

HAYAT PAHALILIĞI YEREL ÜRETİMİ DE VURDU

Üreticinin, kendi sorumluluğunda olmamasına rağmen artan maliyetlerden olumsuz etkileniyor. Başta akaryakıt olmak üzere tohum, gıda ilaçları, yem gibi alanlarda son dönemlerde üst üste gelen zamlar tarım üreticisini ve tüketici konumundaki vatandaşı da olumsuz etkiliyor.

Yaşanan hayat pahalılığı, her sektörü olduğu gibi tarım sektörünü de vurdu. Maliyetlerin inanılmaz derecede artmasıyla üretici önünü göremez hale geldi. Akaryakıt başta olmak üzere Gübreden, tarım ilaçlarına kadar her şey neredeyse 2’ye ya da 3’e katlanmış durumda.

Artvin pazarcı esnafı da içinde bulundukları durumdan oldukça şikayetçi, süreç ile ilgili görüşlerini aktaran Reyhan Altuntaş, “Köy ürünleri satıyorum. Oğlum üniversite mezunu o da benimle pazarcılık yapıyor. 2 çocuğu var asgari ücretle geçinemiyor. Geçen seneye oranla üretimimizde artış olmadı fakat pahalılıkta artış çok oldu. Maliyetlerimiz çok arttı battık diyebilirim. Bu sadece Pazar ürünleri için geçerli değil markete gidiyoruz poşet dolmuyor ama çok para gidiyor” diyor.

Üretim Maliyetlerin artmasının otomatik olarak gıda fiyatlarına da yansıdığını belirten Serdar Çelik ise, “Maliyetlerin artması üretim miktarına da yansıyor. Böyle giderse yakında üretici bulmak zorlaşacak. Mazot pahalı her şey de mazota benzine bağlı. Gübre pahalı hayvancılık yapıyoruz yem pahalı ot pahalı. 5 tane hayvanım vardı teke düşürdüm. Bu işe başladığımda ot bir buçuk liraydı şimdi beş lira. Yem 180 liraydı şimdi 370 lira mazot 6 liraydı şimdi 30 lira. Bu durum da üretim miktarımızı düşürüyor. Mesela geçen sene 500 metrekare alana ekim yaptıysam bu sene 300 metrekareye düşürdüm. Ama o ektiğim kısımdan da fazla verim alamadım çünkü gübre alamıyorsun ilaç alamıyorsun bunlar da olmayınca verim bayağı düşüyor. Bana göre bu Artvin pazarını ayakta tutan köylüler. Onlar da elini eteğini çekerse her şey çok daha fazla pahalı olur” diye konuştu.

16 yıldır pazarcılık yapan Hatice Yavuz’da “Köyün ürünlerini satıyoruz. Ürünlerimiz çok pahalı müşteriye fiyatı söylemeye çekiniyoruz. Eskiden köyden 70 lira mazotla gelip gidiyorduk şimdi 300 liraya geliyoruz. Üretimi etkileyen birçok unsur var üretim maliyetleri evet bunlardan biri ama hava şartları da değişti iklim de değişti verim de alamıyoruz artık. Ektiğimizin çeyreğini alamıyoruz. Vatandaş yerli ürüne rağbet gösteriyor ama ucuz da olmasını istiyor. Bakınca onlar da haklı biz de haklıyız” ifadelerini kullandı.

Emekli pazarcı İhsan Okur ise bahçesindeki ihtiyaç fazlası ata tohumu fideleri satışa çıkarığını dile getirerek, “Kendi bahçemize ektiğimiz fidelerin fazlalığını pazarda satışa çıkardık. Ata tohumu fideler hepsi. Geni ile oynanmamış tohumlar. İlaç kullanılmamış bu yöreye uyum göstermiş tadı da lezzetli olan tohumlar bunlar. Pazara 10 liralık mazot ile gelirdim şimdi 100 lira ile geliyorum. Traktör ile tarlaya gidemiyoruz. Geçen yıl ektiğim arazinin yarısını bu yıl ektim çünkü bizim onu ekmemiz için daha fazla masrafa girmemiz lazım. O yüzden üretmeyi azalttık. Kendimize yetecek kadar ektik satışa sunacak kadar değil. Mesela biberin fidesini getirdim satıyorum ama biber olunca onu tezgahta satamayacağım çünkü ekmedim satacak kadar. Seneye üretim girdileri azalırsa fazla ekeriz ama bu sene olan bu” şeklinde konuştu.

25 yıllık pazarcı ise pazarın bu kadar durgun olmasının sebeplerini aktararak şu ifadeleri kullandı: “Pazar çok durgun çünkü mazot pahalı köyden gelmek çok masraflı oldu artık. Bu masrafı da ürünlere yansıtınca vatandaş pazara uğramaz oldu. Bizde mağdur kalıyoruz. Uygun fiyata versek vatandaş alacak ama bu sefer de biz kendimizi koruyamıyoruz. Gübre alıyoruz pahalı, mazot alıyorsun pahalı bahçeye gidemiyorsun. Düşünün ki uzak bir tarlaya yaya gitsen gidemiyorsun arabayla gitsen mazot paran çıkmıyor. Ürettiğimizi değerlendiremediğimiz için biz mağdur kalıyoruz. Un çıkmış 510 liraya ekmeğe 15 lira deyince vatandaş kaçıyor. Satamıyoruz sıcakta ateş önünde yanmakta kar kalıyor yanımıza.”

Hatice Diler

Haberin Galerisi : HAYAT PAHALILIĞI YEREL ÜRETİMİ DE VURDU
Gündem ArtvinGündem Artvin