YEREL
Giriş Tarihi : 18-12-2021 10:51   Güncelleme : 18-12-2021 10:51

Hayat pahalılığına zamlara artık yeter

Hayat pahalılığına zamlara artık yeter

Artvin Emek ve Demokrasi Platformubugün “Geçinemiyoruz!” diyerek basın açıklaması düzenleyecek.

Artvin Emek ve Demokrasi Platformu, yükselen enflasyon ve iktidarın bu karşı önlem almamasını protesto etmek için “Geçinemiyoruz” çağrısıylabugün saat 12.30’da Atapark meydanından başlayacak olan eylem Halitpaşa meydanında basın açıklaması ile devam edecek.

Artvin Emek ve Demokrasi Platformu adına çağrı metnini okuyan Enver Turan, “Bu ülkenin gençleri, işçileri ve emekçileri olarak hayatın her geçen gün zorlaştığı bir süreçten geçiyoruz. İktidarın ekonomi politikalarının ağır yükü tüm toplumun sırtına yüklenmiş durumda. Ücretlerimiz enflasyonun altında ezilmekte, günlük kazancımızla insanca bir yaşam sürmek artık çok zor. Marketlerden, pazarlardan alışveriş yapmak cep yakıyor. Ulaşımdan barınmaya, beslenmeden ısınmaya kadar artık bu memlekette temel ihtiyaçlar lüks haline geldi” dedi.

‘Bu harami düzene dur demeliyiz!’

Toplumun en geniş kesimlerinin zamlar ve pahalılık altında ezilirken, kaynakların iktidar eliyle zenginliğine zenginlik katanlar için harcanmaya devam ettiğini dile getiren Turan, “Bu kaynaklar hayat pahalılığı karşısında giderek yoksullaşan halk için kullanılmalıdır. İktidar ve onun etrafında toplanan çıkar grupları için toplumun geleceğini heba edilemez. Bir kişinin geleceğimizle ilgili aldığı kararlar ülkemizi yıkıma götürmektedir. Artık yeter! Yoksulluk kaderimiz değil! Bir avuç zenginin servetine servet katması için bu ülke insanı daha fazla yoksullaşmamalı. Birlikte hareket ederek bu harami düzenine dur demeliyiz” diyerek bu karanlık günlerden ancak bir arada durarak, birlikte mücadele ederek çıkabileceklerini vurguladı.

‘Ülkemize geleceğimize sahip çıkalım!’

Turan, basın açıklaması için okuduğu çağrı metninin devamında halkın acil toplumsal taleplerini sıraladı ve “Un, şeker, yağ gibi temel gıda ürünlerinin üretim ve tüketimine yansıyan tüm vergiler sıfırlanmalı. Temel gıda ürünlerinin fiyatları sabitlenmeli.Elektriğe, doğal gaza ve suya yapılan zamlar geri alınmalı. Düşük gelirli her haneye fatura yardımı yapılmalı.Çalışanların ücretlerine son iki yılda yaşanan kayıpları telafi edecek zam yapılmalı.Asgari ücret insanca yaşayacak bir düzeye çıkmalı ve vergiden muaf tutulmalı.Başta eğitim ve sağlık olmak üzere tüm kamu hizmetlerine bütçeden ayrılan pay acilen arttırılmalı” dedi.

Artık Yeter diyen tüm yurttaşlarıbirlikte mücadele etmeye çağıran Turan “18 Aralık 2021 Cumartesi günü gerçekleştireceğimiz basın açıklaması için toplanma alanımız Atapark olacaktır. Basın açıklamamıza tüm halkımız davetlidir.”