YEREL
Giriş Tarihi : 16-04-2021 11:08   Güncelleme : 16-04-2021 11:10

Haydar Baş’ı andılar

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Artvin İl Başkanlığı, ölümünün 1. yılında Prof. Dr. Haydar Baş'ı anma mesajı yayınladı.

Haydar Baş’ı andılar

Profesör Doktor Haydar Baş hakkında da bilgi paylaşan Artvin bağımsız Türkiye Partisi il Başkanlığı şu ifadeleri kullandı: "Prof. Dr. Haydar Başa... O gerçekten büyük fikir adamıydı, fikirleri ile dünyada dengeleri değiştirdi. O dava adamıydı, O'nun davası Mustafa Kemal Atatürk'ün hayalini kurduğu tam bağımsız bir Türkiye inşa etme davasıydı. O'nun davası Oğuz Kağan'ın ifadelerinde yer bulan "Türk yurdunda aç insan bırakmama" davasıydı. O gönül adamıydı, insan işçisiydi, O'nun davasını sırtlanıp taşıyacak on binler, yüz binler yetiştirdi, insan yetiştirdi. Hayatı boyunca ilme, insanlığa, kardeşliğe, birliğe hizmet etti.

Dünyadaki kapitalist ve komünist sistemin dünyaya huzur getirmediğini, bunların dışında dünyaya yepyeni bir ekonomik sistem olan "Milli Ekonomi Modeli" ile dünyanın huzura kavuşabileceğini bütün dünyaya anlatmaya çalıştı. Milli Ekonomi Modeli bu dünyanın sigortasıdır. Bütün dünya bir gün Milli Ekonomi Modeline geçmek zorunda kalacaktır. Çünkü bu girdaptan başka bir çıkış yolu yoktur.”

PROF. DR. HAYDAR BAŞ KİMDİR?

Prof. Dr. Haydar Baş 1947 yılında Trabzon'da doğmuştur. İlk, orta ve lise tahsilini Trabzon'da tamamlamasının ardından; 1970 senesinde, Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi'ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun olmuştur.

Lisansüstü eğitimini ve doktorasını “Veda Hutbesinde İnsan Hakları” konusundaki tezi ile Bakü Devlet Üniversitesi'nde tamamlamış ve bu üniversitede göreve başlamıştır. Doktora sonrası akademik çalışmalarına devam ederek “İslam ve Hz. Mevlana”, “Tasavvuf Tarihi”, “Din Sosyolojisi” ve “Din Psikolojisi” konularındaki tezleri neticesinde “Profesörlük” unvanını da aynı üniversiteden almıştır.

Dokuz yıl Bakü Devlet Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Sayın Baş, Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde çalıştı.

Akademik kariyerini eğitim sahasında yapmasına rağmen, aynı zamanda bir araştırmacı, yazar, işadamı, sanayici ve tüccar olan Prof. Dr. Haydar Baş'ın hayatından bazı kesitler şöyledir:

-Mefkureci Öğretmenler Derneği'nin Trabzon Şubesi Başkanlığını yapmıştır.

-Beş yıl Devlet Liselerinde, iki yıl Ticaret Liselerinde ve İmam Hatip Liselerinde olmak üzere yedi öğretim yılı öğretmenlik yapmıştır.

-İPA A.Ş.'nin Bölge Müdürlüğünü yürütmüştür.

-BAŞ Şirketler Grubunun, BAŞ Çelik Fabrikalarının, BAŞ Ticaret A.Ş.'nin ve BAŞ Isı Sanayi'nin kurucusudur.

İCMAL, ÖĞÜT ve MESAJ dergilerinin kurucusudur.

-Milli Basın Kurultayları'nı tertip eden Basın Kurulu'nun başkanıdır.

-Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) kurucusu ve Genel Başkanıydı.

Yazdığı kitaplarıyla özellikle de Milli Ekonomi Modeliyle dünyanın dikkatini çekmiş. bir çok ülke bu modeli uygulamış ve başarıya ulaşmıştır. Bağımsız Türkiye Partisi Artvin il Başkanlığı olarak Merhum Hocamıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun diyoruz." ifadelerine yer verdi.