YEREL
Giriş Tarihi : 13-05-2022 12:06   Güncelleme : 13-05-2022 12:06

Hemşire Adaylarından Anlamlı Çalışma

Hemşire Adaylarından Anlamlı Çalışma

Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik son sınıfı öğrencileri her Perşembe 15 Temmuz Milli İrade Meydanında stant kurarak vatandaşların tansiyon, şeker gibi çeşitli sağlık durumlarını ölçüp daha kaliteli yaşam için bilinçlendirmeler yapıyorlar.

Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik son sınıfı öğrencileri Halk Sağlığı dersi kapsamında haftada bir gün stant kurarak vatandaşların rutin sağlık kontrollerini yapıyorlar.

Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik son sınıfı öğrencisi İlknur Sarıbaş, “Halk sağlığı hemşireliği dersi kapsamında her hafta perşembe günleri toplumsal tarama amaçlı gelen vatandaşların şeker ve tansiyonunu ölçüyoruz.  Bel çevresi ölçümü ve beslenmesi ile alakalı sorular sorarak, örneğin ilaç kullanıp kullanmadıklarını sorarak anket dolduruyoruz.Elde ettiğimiz verileri Artvin'e genelleyip bir sonuca ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Vatandaşlar ile iç içe olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Sarıbaş, “Vatandaşlarla iç içe oluyoruz onlarla yakın temasa girdiğimiz için bize de bir alıştırma süreci oluyor çünkü 4. Sınıf öğrencisi olduğumuz için yakında bizde sahaya çıkacağız kimimiz belki ve Halk sağlığı alanında uzmanlaşacak bu bizim için bir deneyim olacak. Artvin halkı oldukça iyi katılım gösteriyor her hafta perşembe günleri buradayız halkımızı bekliyoruz sağlık değerlerini bize ölçtürsünler” diye konuştu.

Hemşirelik son sınıf öğrencisi İlknur Sarıbaş, 12-18 Mayıs hemşirelik haftası meslektaşlarının haftasını kutladı.

Hemşirelik Öğrencisi Zafer Alkoç, “Yolda geçen insanları durdurarak onları sağlıkları hakkında bilinçlendirmek amacıyla taramalar yapıyoruz. Ateşini, tansiyonu, nabzını, boy kilo oranını ölçülüyor buna göre anket çalışması yapıyoruz. Üniversitemizin yapmış olduğu bu çalışma biz öğrencileri için staj niteliği taşıyor tecrübe kazanıyoruz.Artvin Türkiye'de yaşlı nüfusa sahip 3 il bizde vatandaşların sağlık düzeyini arttırmak için böyle çalışma yapıyoruz Artvin halkını Her perşembe standımıza bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kurulan stantta vatandaşların sağlık taramalarına yardımcı olan Hemşirelik son sınıf öğrencisi Merve Polat “Hemşirelik son sınıf öğrencileri olarak halk sağlığı dersi kapsamında yaptığımız taramalara tüm Artvin halkımızı bekleriz” diyerek vatandaşları standa davet etti.

 

Esra Yıldırım ise hemşireler haftası nedeniyle meslektaşlarının haftasını kutladığını dile getirdi.

 

HATİCE DİLER