YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 11:23   Güncelleme : 25-05-2021 11:23

Her ay bir şaire bir kitap

Her ay bir şaire bir kitap etkinliğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Artvinli Şair ve Artvin Kültür ve Sanat Ustaları Platformu üyesi Oktay KÖSE, imece usulü kitap çıkarma konusunda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Her ay bir şaire bir kitap

Her ay şair ve yazarlar tarafından çıkarılan kitaplar hakkında açıklamalarda bulunan Şair Oktay KÖSE, “AKSU platformu olarak Geçtiğimiz aralık ayından itibaren kitap günü yapmaya başladık. “Her ay bir şaire bir yazara bir kitap” sloganıyla Aralıktan bugüne kadar 8 kişisel kitap, bir de antoloji çıktı. Bazı aylarda ikişer kitap çıkarma suretiyle şu anda 9.kitap çıkacak. Aralarında ilk kitabı olanlarda var 5. ve 6. kitabı çıkaranlar var. Kitapların tamamı Artvinli yazar ve şairlerden oluşuyor. Almanya’da olan bir arkadaş, Artvin Merkez’den Gülden TAŞ, Hasan AKIN ve ilçelerimizden olan şairlerimiz ve yazarlarımız var. Çoğunluk il dışında bulunuyor ve 100 kişilik bir grup halindeyiz. Bu grubun içerisinde 20’ye yakın sanatçımız var. 80 civarında şair ve yazar var. Roman, hikâye kitapları çıkaranlar bulunuyor.

Temmuz ayında benim kitabım çıkacak. Birinci Şiir kitabımın ismi ‘Can Dedim’, İkinci kitabımın ismi ‘Gönül Yarası’ olacak. İkinci kitabımı diğer kitaplardan ayıran bir özelliği var.

Yıllardır hayal ettiğim bir işi gerçekleştirme imkânı buldum ve kitabın bütün gelirleri Ardanuç Engelliler Derneğine bağışlanacak. Kitabın belki 50-100 tanesini eşe dosta dağıtmak için alacağım. İlk baskıda çıkan 1000 adet kitabın tamamı ise Ardanuç Engelliler Derneğine teslim edilecek. Satışı Dernek tarafından yapılarak gelirleri Derneğe kalacak şekilde çıkan kitap, 180 şiirden oluşuyor. Daha ileriye dönük uzun vadede AKSU olarak farkındalık yaratmak amacıyla benzer çalışma fikirlerimizde var ve hayata geçirmeye çalışacağız. Başkanımız Ersin YENİ Bursa’da ikamet etmektedir. Artvin Kültür Sanat Ustaları sadece kitap yazmıyor. Tiyatro grubumuz var. İstanbul da, Adapazarı’nda ve Kocaeli’nde olan arkadaşlarımız hafta sonları çalışmaya Bursa ya gidiyorlar. Artvin kültürü adına ve sosyal sorumluluğumuzu yerine getirme adına  yapacağımız çalışmalarımız olacak. Bu, tiyatro gösterisi, şiir şölenleri ya da yine kalıcı bir eserler olabilir, bunlar sadece birer ipucudur. Belki de hepsini birlikte gerçekleştirebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Hedefimiz, ilimizle ilgili her alanda farkındalık yaratmak.

Yapılan imece usulü kitap çıkarma işleminden ve işin maddiyat boyutundan bahseden KÖSE, “2 yıldır hiçbir faaliyet yapamıyoruz. İstanbul’da, Bursa’da etkinlikler yapıyorduk. Onlarda şu an yapılamıyor. Sosyal faaliyetlerimiz tamamen durmuş durumda. Pandemi koşulları düzelirse inşallah faaliyetlerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Şu an ki hedefimiz, batıdaki hemşerilerimizin daha önce terk edip gittikleri şehirlerine ve köylerine yüzlerini dönmelerini ve özellikle Artvin’deki güzelliklerin hatırlanmasına yönelik bir çalışma yapmak. İmece usulü kitap çıkarma işlemi Türkiye’de bir ilk ve bunu da böylece gerçekleştirmiş olduk. Artvin nüfusu yoğun bir şekilde büyük şehirlerde yaşıyor. Bursa bunlardan birisi,  700 bin nüfustan bahsediliyor. Böyle olunca da lokomotif olma görevi o illere düşüyor. Bu işte lokomotif görevini gören arkadaşlarımız yoğunlukla Bursa da bulunuyor.

Özellikle ikinci antolojinin çıkmasında ve benim ikinci kitabımın çıkmasında başta Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım DEMİR olmak üzere maddi manevi katkısı geçen her kese AKSU grubu adına  buradan teşekkür ediyorum. Kitaplarımızı eline alan okurlarımız destekçilerimizi bir bir orada görme imkanına sahip olacaklar.

2.kitabın imece usulü çıkardığımız kitapla birlikte çıkmasına vesile olan Yıldırım DEMİR’e minnet borçluyum.

İşin maddi boyutunun bir kısmını  değerli başkanımızın üslenmiş olması benim yükümü biraz hafifletmiş oldu. Yeni destekçilerimiz olursa ben biraz daha rahatlamış olacağım.

İmece usulü çıkarılmış olan kitaplarda her ay o anki maliyete göre kişi sayısına bölüyoruz. En son çıkacak olan kitap için bir şair arkadaşımız ve yazar arkadaşımız 263 TL ödedi. Bunu 25’şer kişilik gruplar halinde yapıyoruz. Kitabın maliyeti yaklaşık 9 bin liraya denk geliyor. Bundan sonraki aşamalar daha farklı oluyor. Kültür bakanlığına kaydı, alınan izinler gibi çalışmaları da Yayıncı kuruluşumuz (PAMİRAY Yayınları)  tarafından yürütülüyor. Çünkü bir kişinin sürekli Ankara’ya Kültür Bakanlığına gidip bu tarz işlerle uğraşması çok zor. Yayınevi sahibinin de Artvinli olması bu konuda bize avantaj sağladı. O yüzden Artvinli yayıneviyle çalışmayı uygun bulduk.” dedi.

KÖSE “yeni çalışmalarla ilgili bilgilendirmelerde buluşmak üzere, bize ilgi gösteren yerel basınımız ve çalışanlarına da teşekkür ediyorum” dedi.