YEREL
Giriş Tarihi : 29-11-2021 16:41   Güncelleme : 29-11-2021 16:44

HER GÜN KAN KAYBEDİYORUZ

HER GÜN KAN KAYBEDİYORUZ

Bucak, “Şu anki artışın sebebi Türkiye ve Dünyada ki ekonomik durum ve doların sürekli artması ama daha çok sıfır araçların üretiminin durmasından kaynaklıdır.”

Bazı otomobil firmalarının sıfır araç üretimini durdurması ve dünya ekonomisinde ki çalkantılar 2’inci el araç fiyatlarının sıfır fiyatına çıkmasına neden oldu. Artvin de yıllardır Galericilik yapan Tarık Otomotiv sahibi Tarık Bucak, “Araçlar ihtiyaçtan ziyade yatırım aracı haline geldi, çünkü araç fiyatları dolardan altından daha çok, 2 katı 3 katı daha fazla kazanç halinde geldi, fiyatları olumsuz yönde çok kötü bir şekilde patladı. Bu sadece ülkeyi ilgilendiren bir durumda değil dünya genelinde devam eden bir sorun” dedi.

Bir aylık süreçte Otomotiv sektöründe yüzde 30 civarında artış olduğuna vurgu yapan Tarık Bucak,  “Şu anda çok berbat bir durumdayız, artık haftalık değil günlük artmaya başladı. Fiyatlar, sıfır araçların üretiminin durmasından dolayı olumsuz yönde etkiliyor piyasayı, sattığımız aracı aynı fiyattan geri koyma şansımız yok şu an, her ün kan kaybediyoruz. Geçen ay ki fiyatlarla şu anki fiyatlar arasında abartısız yüzde 30 artış var özellikle lüks ve orta sınıf araçlarda böyle bir fiyat değişikliği oldu. Şu anki artışın sebebi ülke şartlarında ekonomik durum ve doların sürekli artması ama daha çok sıfır araçların üretiminin durmasından kaynaklıdır. Sıfır araç olsa dahi dolar kurundan kaynaklı fiyat artışları olumsuz yönde etkiliyor. İnsanlarda artık ihtiyaçtan ziyade yatarım haline geldi, Sıfır araçların üretiminin durmasından üretim olsa da zaten dolar kurundan kaynaklı fiyat artışları olumsuz yönde etkiliyor. Araçlar ihtiyaçtan ziyade yatırım aracı haline geldi, çünkü araç fiyatları dolardan altından daha çok, 2 katı 3 katı daha fazla kazanç halinde geldi, fiyatları olumsuz yönde çok kötü bir şekilde patladı” diye konuştu.

“Sıfır Araçtansa, İkinci El Fiyatlar Daha Yüksek”

Araç piyasasında ki aşırı artışların sadece Türkiye’yi ilgilendiren bir durum olmadığını da belirten Bucak, “Araç piyasasında ki bu durum sadece ülkeyi ilgilendiren bir durumda değil dünya genelinde devam eden bir sorun, çünkü birçok araç yurt dışında gelmekte, üretimi de olmadığı için ülkedeki fiyatlarda aşırı şekilde artmış vaziyette.  Şu anda sıfır araçtansa, ikinci el fiyatlar daha yüksek, Renault marka 0 aracın 2021 modeli 350.000 TL, ikinci el 2020 modeline 400.000 TL yazıyorlar. Bunun sebebi de piyasada sıfır aracın olmadığından kaynaklı, taleple alakalı. Artık herkes araç alıp satmaya başladı, çaycısından tutun memuruna kadar, maalesef bu mesleği yapanlardan ziyade 3 katı da dışardan yapmaya çalışanlardan oluşuyor. Noter satışları da bellidir, bizim Türkiye geneli meslektaşlarımızın 3 katı olarak bu satışı yapıyorlar, bakıyorsunuz bir kişi 5 tane, 10 tane araç alıp satıyor, hükümet bunu takip ediyordur muhtemelen ama iş işten geçtikten sonra bir faydası olmuyor. İnsanlar panik içerisinde, bence panik yapmalarını gerektirecek bir durum yok, tahminime göre nisan ayında sıfır araçların ülkemizde gelebileceğini düşünüyorum, öyle olursa fiyatlarda geri çekilme yaşanır, Fiyatlar rayına oturur, tabii ki 2 katı 3 katı arttı için 50 bini 100.000 lira kamlar biraz zor. Bu artış nasıl düzelir derseniz, yurtdışından ikinci el araba alışverişini serbest bırakmamız gerekir Avrupa ülkelerinden, ancak bu şekilde piyasa rahatlayabilir. Fiyat artışları tüm araçlara geldi, bu artışın dışında kalan herhangi bir araç olmadı, her araç kendi Fiyatına göre artıyor, 500 bin TL'lik araba 700 bin TL'ye çıkıyor, 100.000 liralık arabada 150.000 liraya çıkıyor yani fiyatına orantılı olarak artış gösteriyor. İnsanlar paniklemesin, bu piyasa elbet yerine oturacak ama biraz zaman alıyor, İnsanlarda bir Panikleme var daha çok artacak diye durum böyle olunca da piyasa patlıyor, sakin olmakta fayda var” ifadelerini kullandı.

Hatice Diler