YEREL
Giriş Tarihi : 30-05-2022 11:44   Güncelleme : 30-05-2022 11:44

“Her Zaman ve Her Yerde Çiftçimizin Yanındayız”

“Her Zaman ve Her Yerde Çiftçimizin Yanındayız”

​İl Tarım ve Orman Müdürü Neşat Ulutaş Şavşat’a bağlı Çiftlik, Çavdarlı, Savaş köylerine ziyarette bulundu. Üreticilerin sorunlarını ve taleplerini yerinde dinleyen İl Müdürü, “Sorunların çözümlenmesi ve taleplerin karşılanması için her zaman çiftçilerin yanındayız” mesajı verdi.

Bu bölgenin bakir bir bölge olduğunu, pestisit kullanımının yok denecek kadar az olduğunu belirten Ulutaş bunu avantaja çevirmek için üreticilerle el ele vererek birlikte çalışacaklarını belirtti. Artvin’in arazi varlığının sınırlı olması ve ortalama parsel büyüklüğünün küçük olması nedeniyle üreticilerin birlikte hareket ederek katma değeri yüksek ürünlere yönelmeleri gerektiğinin altını çizen Ulutaş bölge için hayvancılık ve arıcılığın çok önemli olduğunu ve Artvin balının gerçek değerinin çok altında satıldığını belirtti. Bölgede hayvancılığı ve arıcılığı destekleyecek yem bitkileri ve özellikle yerli buğday ekilişinin artırılması için taleplerin toplanacağını ve "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE)" projesi kapsamında projeler yapılacağının altını çizen İl Müdürü Neşat Ulutaş bu çalışmaların neticesinde İlden yaşanan göçün tersine döneceğine ve köylerde atıl arazi kalmayacağına inandığını belirtti.

Uzun yıllar gurbette çalıştıktan sonra memleketi olan Çavdarlı Köyüne dönen, arıcılık ve tarım yapmaya başlayan Mustafa Faruk Altun' un, kara buğday (greçka buğdayı) ve yerli buğday ektiği tarlaları ve İl Müdürlüğü tarafından uygulanan proje kapsamında tesis edilen aronya bahçesini ziyaret eden İl Müdürü, Mustafa Bey’in bölge çiftçisi için güzel bir örnek olduğunu belirtti. 

Savaş köyünde tarımsal faaliyetlerde bulunan S.S. Savaşlılar İşletme Üretim ve Pazarlama Kooperatifi de ziyaret edildi. İl Müdürü Neşat Ulutaş burada yaptığı açıklamada İlde kooperatifleşme konusunda üreticilerin gayet bilinçli olduklarını belirterek bu durumdan memnuniyetini dile getirdi. Çiftlik Köyü, Çavdarlı Köyü, Savaş Köyü, Otluca Köyü ve Dalkırmaz Köyü Muhtarlarının da katıldığı geziye çiftçiler büyük ilgi gösterdi.