YEREL
Giriş Tarihi : 09-05-2022 10:48   Güncelleme : 09-05-2022 10:48

Herbaryum Minik Ellerde Sanata Dönüşüyor

Herbaryum Minik Ellerde Sanata Dönüşüyor

Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu öğretmenlerinden Semra Sav Balcı’nın kurucu olarak yürüttüğü ‘Herbaryum Minik Ellerde Sanata Dönüşüyor’ projesi ile 3-6 yaş arası okul öncesi öğrenim gören öğrencilerde doğa farkındalığı oluşturulması amaçlanıyor.

Proje kapsamında bulundukları ve farklı bölgelerdeki endemik bitki türlerini öğrenmeleri amaçlanarak her öğrencinin kendi herbaryumu ile hayal gücünü ve yaratıcılığını kullanarak sanatsal kompozisyon, albüm, kolaj vb. Görsel faaliyetleri yapması sağlanacak.

“Okul öncesi dönemdeki çocuklar çevreye karşı merak duyan araştıran, sorgulayan ve hayal güçleri kuvvetli bireylerdir”

Proje ile ilgili bilgi veren Öğretmen Semra Sav Balcı, “okul öncesi dönemdeki çocuklar çevreye karşı merak duyan araştıran, sorgulayan ve hayal güçleri kuvvetli bireylerdir. Bu kapsamdan yola çıkarak bu proje ile 3-6 yaş arası okul öncesi öğrenim gören öğrencilerde doğa farkındalığı oluşturarak bulundukları bölgenin endemik bitki türlerini öğrenmeleri sağlanacaktır. Ayrıca farklı bölgelerdeki bitki türlerini birbirleri ile paylaşıp bitki çeşitliliğinin zenginliğinin farkındalığı da kazandırılacaktır. Bu kapsamda her öğrencinin kendi herbaryumu ile hayal gücünü ve yaratıcılığını kullanarak sanatsal kompozisyon, albüm, kolajvb görsel faaliyetleri yapması sağlanacaktır. Herbaryumun kazanımlarından olan bitkiyi tanımak, bitkinin nerede ve ne zaman yetiştiğini öğrenmek, daha sonraki bitkilerle ilgili konularda çalışmak ve bitkiye ulaşılmasının mümkğn olmadığı zamanlarda elde hazır materiyal bulunmasını sağlamak gibi unsurların yanı sıra herbaryumun görsel faaliyetler neticesinde sanat ile buluşması sağlanacaktır” dedi.

Proje kapsamında Giresun Fındık Yurdu Anaokulundan kurucu üye Sibel Aydemir, proje ortakları 24 Kasım Anaokulundan Mısra Demirkılıç, Yeni Köy İlkokulundan Sümeyra Emre Efeler, Hatay Bayrak Anaokulundan Zeynep Gökceren, Karesi Ömer Kurşun Anaokulundan Nurdagül Kuzu yer alıyor.

HATİCE DİLER