YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 12:15   Güncelleme : 21-04-2021 12:15

HEYELAN GÖZ GÖRE GÖRE GELİYORUM DİYOR!..

Artvin Merkez Balcıoğlu Mahallesi'nde Sabri Yılmaz'a ait arazi son 3 yıldır henüz tam olarak bilinmeyen nedenden dolayı hızla kayıyor.

HEYELAN GÖZ GÖRE GÖRE GELİYORUM DİYOR!..

Evinin önüne bulunan Armut ağacı  10 metreden fazla kayarak arazisinin dışına çıktı.  Evine bitişik inşa ettiği ambar ve evin girişi ise her geçen gün  daha da çatlayarak artık yıkılmak üzere.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Sabri Yılmaz; "Biz burada 1975 yılından beri yaşamaktayız.  Yaklaşık 50 yıldır hiç bir sorunumuz yoktu. Son 3 yıldır yerimizin altından su çıkmaya başladı. Yukarıdan  aşağıya doğru yeraltından su akıyor. Belli ki yeraltı suyu buradan geçiyor ve arazimize, evimize zarar veriyor. Son aylarda iyice arttı. Ben gereken yerlere dilekçemi verdir.  İl Özel İdaresi, Artvin Belediyesi,  DSİ ve Çevre Şehircilik Müdürlüklerine resmi olarak dilekçemle başvurdum.

Şu ana kadar hiç bir şey yapılmış değil.  Burada gördüğünüz her şeyi ellerimle yaptım. Göz göre göre kayıp gidiyor. Burada yapılacak şey, yer değiştirip bu bölgeden geçen suyun bulunması ve buradan alınmasıdır. Başka bir şey istemiyorum.

Ayrıca, aşağıda mahalle var. Buradaki taşlar yuvarlanırsa tehlike oluşturur. Onun için bir an önce bakılması lazım." dedi.

 Sabri Yılmaz'ın evine gelerek bilgi alan Yeşil Artvin derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Artvin'in çok hassas bir coğrafi yapısının bulunduğuna dikkat çekerek;

 "Burada bir heyelanın olduğu açıkça gözüküyor. Belli ki yeraltı suyundan kaynaklanıyor. Ancak biz kesin bir kanaate varamayız. Bunun için inceleme yapılması lazım. yeraltı sularına DSİ bakıyor. DSİ'nin ilgi alanında olduğunu düşünüyorum.

 Bu sular yukarıdan geliyor.  Yeraltı sularının yer değiştireceğini bilim insanları raporlarında yazmıştı. Cerattepe ile ilgili olarak böyle bir sonucun yaşanacağına dair uyarıları mevcut. 

Bu bölgede başka yerlerde buna benzer sıkıntı var mı, yok mu araştırmak ve bakmak lazım.  Hemen altında mahalleler, evler var. Bu su son 3 yılda geldiyse nereden, nasıl geldi?  Yarın başka yerleri nasıl etkileyecek? Bu soruların cevabını araştırmalarla bulabiliriz. Sabri Yılmaz'ın evi, arazisi büyük zarar görmüş durumda ve kayma maalesef devam ediyor. Bunu gördük." dedi.