YEREL
Giriş Tarihi : 24-06-2021 11:33   Güncelleme : 24-06-2021 11:33

HIZLI DESTEK PROGRAMINDA YENİ DÖNEM

KOSGEB Artvin İl müdürü Arif Ercan, Odayı ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek ve Başkan Yardımcısı Okan Poyraz ile bir araya geldi.

HIZLI DESTEK PROGRAMINDA YENİ DÖNEM

Gerçekleştirilen ziyarette Hızlı Destek Programı 2. Faz hakkında bilgiler veren Ercan ilk süreçte başvuru şartlarında sorun yaşayan ve kıstasları sağlayamadığı için destekten yararlanamayan imalatçılar için koşulların artık daha kolay hale getirildiğini söyledi. Başkan Akyürek değerlendirmesinde ilk aşamada birçok imalatçı üyesinin koşuları sağlayamadığı için destekten yararlanamadığını ve yeni düzenlemenin yerinde bir karar olduğunu ifade etti.

 

KOSGEB Artvin İl müdürü Arif Ercan’ın verdiği bilgilere göre yeni dönemde getirilen değişikler aşağıda sunulmuştur;

KOSGEB tarafından söz konusu programın yeni başvuru dönemi için koşullarda bazı değişiklikler yapıldı. Yeni başvuru dönemi 21 Haziran tarihinden başlayarak 9 Temmuz 2021 tarihine kadar sürecek.

MKİ Hızlı Destek Programında Yeni Başvuru Dönemi İçin Yapılan Değişiklikler

-Daha önce Bilimsel Ar-Ge (NACE Rev. 2 – Bölüm 72) sektöründeki MKİ’ler 2017 yılı ve sonrasında kurulmak kaydı ile Programın sadece İkinci Bileşenine başvurabiliyor iken, yeni başvuru döneminde Birinci Bileşene başvurabilecektir.

- Birinci Bileşende; 2020 yılının ilk beş ayı ile 2019 yılının ilk beş ayı mukayese edildiğinde asgari %25 gelir kaybı olmasına ilişkin kriter revize edilmiştir. 2020’deki yıllık net satış hasılatı, 2019’daki yıllık net satış hasılatına göre artmamış olan MKİ’ler başvuru yapabilecektir.

-Birinci Bileşende; 2020 ve 2019 yılı gelirlerinin mukayesesinde ilk 5 aylık KDV Beyannameleri yerine Gelir İdaresi Başkanlığı kayıtlarındaki yıllık net satış hasılatı verileri kullanılacaktır. Böylece, KDV Beyannamesi mükellefi olmayan MKİ’ler de başvuru yapabilecektir.

-Birinci Bileşende; gelir sorunu olmayan ancak 2019 yılında nakit akışı sorunu yaşayan MKİ’lerin de ilk başvuru döneminde başvuru yapmasına izin verilmiştir. Nakit akışı sorununda esas alınan 2019 yılına, 2020 yılı da eklenmiştir. Buna göre; bilanço usulü defter tutan ve 2019 veya 2020 ayılarından herhangi birinde nakit oranı 0,2’nin altında olan MKİ’ler Birinci Bileşene başvurabilecektir.

-Üç kamu bankasının İşe Devam Kredisinden yararlanan MKİ’lerin başvuru yapamaması ile ilgili kısıt revize edilmiştir. KGF aracılığıyla 250.000 TL ve altında İşe Devam Kredisi alanlar programa başvuru yapabilecektir.

- KOSGEB girişimci kredi faiz desteğinden yararlananlarla ilgili kısıtlama kaldırılmıştır.

- Vergi – SGK borcu olan MKİ’ler, başvuru sırasında borçlarını tecil veya taksitlendireceklerine dair beyanda bulunmaları halinde Programa başvurabilecektir. Yasal sınırların üzerinde vadesi geçmiş vergi veya SGK borcunu KOSGEB destek ödemesi öncesinde kapatan ya da tecil / taksitlendiren MKİ’lere destek ödemesi yapılabilecektir.

- Daha önce sektör kriterine uygunluk “ana faaliyet kodu” çerçevesinde kontrol edilmekte iken, mali kayıtlardaki sektör kodlarının herhangi biri Programın hedef kitlesine uygun olan MKİ’lerin başvuru yapabilmesi sağlanmıştır.