YEREL
Giriş Tarihi : 13-01-2022 12:10   Güncelleme : 13-01-2022 12:10

HOPA TSO BASIN EMEKÇİLERİNİ UNUTMADI

HOPA TSO BASIN EMEKÇİLERİNİ UNUTMADI

“Gazetecilik Birilerinin Yazılmasını İstemediği Şeyleri Yazmaktır”

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın emekçilerine kahvaltı organizasyonu düzenledi. Kahvaltının ardından basın mensupları sahalarda yaşadıkları sorunları dile getirerek fikir alışverişinde bulunuldu.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği kahvaltıya Başkan Osman Akyürek, yönetim kurulu üyeli ve Artvin il ve ilçelerinde basım yayın yapan gazeteciler katıldı.

Kahvaltı programında konuşma yapan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, “gazetecilik birilerinin yazılmasını istemediği şeyleri yazmaktır, geri kalan halkla ilişkilerdir. Bu vesile ile basın yayın organları içerisinde çalışan, muhabirlerin sayfa editörlerinin, yazarından matbaa çalışanına kadar tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” dedi.

4 Ocak 1961’de kabul edilen basın çalışanlarının haklarını yasal güvenceye almak için 212 sayılı yasa ile basın kanunun çıkarıldığını belirten Başkan Akyürek, “10 Ocak çalışan gazetecilerin bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. Ancak çalışan gazeteciler bayramı 1971 askeri darbesine kadar kutlanabilmiştir. 1971’de bu bayram sadece kutlama gününe dönüştürülerek günümüze kadar devam etmiştir. Sizlerin sayesinde bugün bir araya gelerek bugünü kutlamak için bir aradayız. Ancak neden sadece Türkiye’de kutlanan gazeteciler günü neden bir kutlama veya bayrama dönüştürmesi hâsıl olmuştur? Yasağın çıkması ile beraber 9 gazete patronu tarihe 9 patron olayı olarak geçmiş 3 gün süre ile çalışan gazetecilerin hakları üzerinden elde ettikleri bu yasal düzenlemeyi reddederek kabul etmeyerek, uygun, görmeyerek protesto etmek amacıyla gazetelerini çıkarmamaya karar vermişler. Bu gazetelerin çıkmaması ülkede önemli bir durum haline gelmiştir. Ancak çalışan gazeteciler çok hızlı bir şekilde bu boykot sürecinde basın adıyla bir gazete çıkarmış ara vermeden bu ülke halkının haber ve bilgi edinimini sağlamışlardır. Bu açıdan bunu çok önemsiyorum. Sizlere de bu çabadan dolayı geçmişte burada emeği olanlara Allahtan rahmet diliyorum bugün sizlere bir arada sağlıklı yaşam temenni ediyorum” diye konuştu.

Medya çalışlarını talep ve şikâyetlerini Başkan Akyürek’e iletti. Programda Hopa TSO’nun coğrafi işaretli ürünleri olan Laz Böreği ve Hamsili Ekmek de ikram edildi.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği kahvaltı toplu fotoğraf çekimi sonrası sona erdi.

HATİCE DİLER