YEREL
Giriş Tarihi : 12-01-2023 12:20

Hükümlüler için kitap bağışı kampanyası başlatıldı

Hükümlüler için kitap bağışı kampanyası başlatıldı

Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki "Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkelerinde Kütüphane Kurulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü" kapsamında Artvin Adliyesi'nde kitap bağış kampanyası başladı.

Adalet Bakanlığı tarafından "Kitap İyileştirir" sloganıyla ülke genelinde başlatılan "Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası" çerçevesinde Artvin Adliyesi'nde kitap bağış standı kuruldu.

15 Şubata kadar toplanacak olan kitaplar, cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin kullanımına sunulacak.

Artvin Adliyesinden yapılan yazılı açıklamada projenin amaçlarından bahsedilerek şu ifadelere yer verildi: “Ceza infaz kurumlarının tamamında kütüphane bulunmaktadır. Hükümlü ve tutuklular istedikleri yayını talep ederek okuyabilmektedirler. Ayrıca, Adalet Bakanlığı le Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan İş Birliği Protokolü le il/ilçe halk kütüphanelerindeki yayınlardan da yararlanabilmektedirler.

Ceza infaz kurumu kütüphanelerinde 1 milyon 330 bin adet yayın bulunmaktadır. 2022 yılında, hükümlü ve tutuklularca ceza infaz kurumu kütüphanelerinden 2 milyon 126 bin 271 adet kitap ödünç alınmıştır.

Hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları, kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri ve daha fazla kitaba erişim sağlayabilmeleri amacıyla hazırlanan “Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı İş Birliği Protokolü” 24 Ekim 2019 tarihinde imzalanmıştır. Bu Protokol ile birlikte, hükümlü/tutuklular halk kütüphanelerindeki 17 milyon yayına erişim imkânına kavuşmuştur.

Protokol’ün imzalandığı günden bugüne kadar halk kütüphanelerinden toplam 600 bin 960 adet kitap ödünç alınmıştır.

Ceza infaz kurumlarında temel eğitimden yükseköğretime, sosyal ve kültürel etkinliklerden iş ve meslek eğitimlerine, psiko-sosyal yardım programlarından manevi rehberlik eğitimine kadar birçok alanda iyileştirme faaliyetleri yürütülmektedir.

Bu itibarla, hükümlü ve tutuklu yoğunluğunun olduğu kampüs yerleşkelerinde kitaba erişim noktasında herhangi bir aksama yaşanmaması adına müstakil Adalet Halk Kütüphaneleri kurulması kararlaştırılmış olup 4 adet Adalet Halk Kütüphanesinin hazırlıkları tamamlanmış, 4 Adalet Halk Kütüphanesinin kurulma çalışmaları devam etmektedir.

Hükümlü ve tutuklular tarafından yeni ve güncel yayınlara ulaşmaları için 2021 yılında “Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası” düzenlenmiş olup, 256 bin 376 kitap toplanmıştır. Yayınevleri ve vatandaşların yoğun talebi üzerine yeniden kitap bağış kampanyasının yapılması kararlaştırılmıştır. 10.01.2023-15.02.2023 tarihleri arasında sürecek kampanyaya vatandaşlarımız il/ilçe merkezlerinde ve adliyelerde kurulacak stantlara kitap bağışı yapabileceklerdir.”

Hatice Diler

Gündem ArtvinGündem Artvin