YEREL
Giriş Tarihi : 03-07-2021 10:44   Güncelleme : 03-07-2021 10:44

İbrahim Yoğurtçu 4 yıllık faaliyetlerini anlattı

Artvin İli Arı Yetiştiriciler Birliği 6. Olağan Genel Kurulunda mevcut Başkan İbrahim Durmuş ve yönetimi 2017 yılından 2021 yılına kadar yaptıkları faaliyet hakkında İbrahim Yoğurtçu bilgilendirmede bulundu.

İbrahim Yoğurtçu 4 yıllık faaliyetlerini anlattı

Yönetimi faaliyeti hakkında bilgilendirmede bulunan İbrahim Yoğurtçu; “ Üreticilerimizin arı hastalıkları, arı ürünleri, bal verimi, organik arıcılık ve markalaşma konuları hakkında bilgilendirilmesi amacıyla Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu hocamızı davet ederek bilgilendirme toplantısı düzenledik” dedi.

İbrahim Durmuş yönetiminin 4 yıllık faaliyetlerini anlatan Yoğurtçu; “ 2017 yılında yapılan genel kuruldan sonra geçmiş yıllara ait evrak ve hesaplar denetleme kurulu tarafından incelenmiş olup; Ana sözleşmeye aykırı maddelerin tespiti hususunda tereddütlerimiz olmuştur. Bu nedenle bakanlıktan müfettiş istedik. Müfettiş raporu sonucunda bir önceki yönetim kurulu üyeleri hakkında yasal işlem başlatılmıştır ve mahkeme de hala devam etmektedir.

Üreticilerimizin arı hastalıkları, arı ürünleri, bal verimi, organik arıcılık ve markalaşma konuları hakkında bilgilendirilmesi amacıyla Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu hocamızı davet ederek bilgilendirme toplantısı düzenledik. Hocamız rahmetli olmuştur, kendisini rahmetle anıyoruz.

Tarım Bakanlığından ana arı üretimi eğitimi için görevli uzman personel talebinde bulunduk. Gelen uzman Ziraat Yüksek Mühendisi Gülten Bulut tarafından ilimizde 12 günlük ana arı üretimi eğitimine 24 üyemiz katılmış olup bakanlık onaylı ana arı üretim izni belgelerini almışlardır.

Kafkas arısının tanıtımı amaçlı Türkiye geneli sinemalarında yayınlanan “KOVAN” filminin çekiminde ihtiyaç olan araç-gereç temini, teknik bilgi aktarımı, altyapı desteklenmesi gibi faaliyetlere birliğimiz öncülük yapmıştır.

Artvin kestane balının coğrafi işareti için 2017-2018-2019 yıllarında oluşturulan istasyonlardan alınan bal numuneleri Muğla Üniversitesi önderliğinde, Ankara Hacettepe Üniversitesi ve Bursa Uludağ Üniversitesinden 39 akademisyen katılmıştır. Bunun sonucunda da Artvin kestane balı Türkiye genelinde birinci olmuştur. Artvin çiçek balımızın coğrafi işaretlenmesi için çalışmalarımıza ise bu yıl içerisinde başlanacaktır.

Suriye iç savaşına barış harekatı amacı ile katılan askerimize destek amaçlı 1600 kg bal birliğimiz üyelerinden tedarik edilerek bizzat birlik başkanının gözetiminde Hatay Lojistik Destek Karargah Komutanlığına teslim edilmiştir.

PTT, MNG ve Yurtiçi Kargo ile yapmış olduğumuz sözleşme sonucu üyelerimizin kargo giderlerini %50 oranında indirmiş olduk. PTT ile sözleşme yapılarak Artvin balları PTT AVM de satışa çıkarıldı.

Ordu ili Arıcılık Araştırma İstasyonundan getirdiğimiz uzman eğitmenler aracılığı ili Ardanuç, Şavşat, Borçka ilçelerimizde Arı sütü, polen, propolis üretimi konusunda gençlerimize eğitim imkanı sağladık.

Doğal bal ormanları kapsamında ilimizin çeşitli bölgelerinde şuana kadar 4 adet bal ormanı projesini de gerçekleştirdik. Kafkas arı ırkının belgeseli Köy TV tarafından 2020 yılında başlatılmış olup, bu yıl sonunda tamamlanacaktır.

Kafkas arısının yaşatılması için birliğimiz tarafından yapılan ana arı üretimi projesini DOKAP ( Karadeniz Bölgesi Kalkınma Ajansı ) tarafından onaylanıp; Artvin ili Murgul ilçesi Kabaca köyünde ana arı üretimi istasyonu 300 ile faaliyete girmiştir. 2019 yılının ilk baharın da hastalıklardan dolayı kolonilerimizin büyük çoğunluğu sönmüş olup, şuan itibari ile 120 adet koloni ile üretime devam etmekteyiz. Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sönmüş kolonilerden analiz toplayarak, Erzurum Veteriner Hekimliği Kliniğine göndererek ölüm sebepleri rapor edilmiştir. İlgili raporlar elimizde mevcuttur.

2020 yılında Vali Yılmaz Doruk Murgul Kabaca Köyündeki ana arı üretimi tesisimize davet ederek bal sağım günü düzenledik. Bal sağım günümüze Artvin il ve ilçe bürokratlarının katılımı da gerçekleşti. Eski adresi Aksakaloğlu iş merkezindeki birlik ofisimizi daha geniş, daha kullanışlı, toplantı salonunun da olduğu, arıcılarımızın rahat bir şekilde oturup sohbet edebileceği; yine arıcılarımızın malzeme ve ekipman konusunda eksiksiz bütün ihtiyaçlarını karşılayacak araç ve gereçlerin olduğu Orta Mahalle Miralay Şükrü Bey caddesi 19/D de bulunan yeni ofisimize taşıyarak birliğimize kurumsal kimlik kazandırdık.

Birlik ofisimizde şuan itibari ile 200 bin TL civarında arıcılık malzeme ve ekipmanları borçsuz bir şekilde mevcuttur. Üç yıldır düzenlemiş olduğumuz şeker kampanyası ile üyelerimize ucuz şeker temin ettik.

Apiterapi ( temel petek döküm makinesi, propolis, polen, arı sütü, arı zehiri) üretim merkezinin oluşumu merkezinin oluşumu için gerekli çalışmalar yapılmış olup imza aşamasına kadar getirilmiştir. Şuan Sanayi ve Ticaret Bakanlığının imzası beklenmektedir. Projemiz bakanlık tarafından onaylandığında bu tesis de çalıştırılmak üzere ilgili personel istihdam edilecektir.

Tek hedefimiz olan saf Kafkas arı ırkının korunması amacıyla 2019 yılında başlatmış olduğumuz ıslah çalışmalarımıza 2020 yılında başlayan salgın hastalık sebebiyle ara vermek zorunda kaldık. 2021 yılında salgın hastalığın azalmasıyla projemiz şu an itibari ile haziran ayında Ardahan Gen Müdürlüğü, Artvin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Artvin Arı Yetiştiricileri Birliği mutabakata vararak 28.06.2021 günü Ardahan ilimizdeki Artvinli arıcılarımızdan numuneler alınmaya başlanmıştır.

Birliğimizin en önemli çalışmalarından biri Artvin eski köprü başı kale dibi mevkiinde Artvin Valiliği tarafından hazırlamak da olan turist aktarma tesisi içinde birliğimize ait bal paketleme ve satış reyonu  valilik tarafından yapılacağı sözü verilmiştir. İnşallah en kısa zamanda bu tesisin tamamlanıp birliğimize kazandırılarak tüm arıcılarımıza bal dolumu ve pazarlama konusunda fayda sağlayacağı kanaatiyle sözlerime son veriyorum” şeklinde faaliyetlerde bulunduklarını söyledi.