YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 12:34   Güncelleme : 11-05-2022 12:34

“İçme Suyu Arıtma Tesisi ve İsale Hattı Projesinin Maliyeti 41 Milyon Lira”

“İçme Suyu Arıtma Tesisi ve İsale Hattı Projesinin Maliyeti 41 Milyon Lira”

Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, altyapı ve içme suyu çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Taner Ekmekçi, ilçede içme suyunun kuraklık nedeniyle azalan debisinedeniyle Hendek köyünün kaynak suyunu kullanarak önceki döneme ait içme suyu projesinin de eksiklerinin tamamlanarak hayata geçirilmesi için önemli adımlar attıklarını söyledi.

Başkan Taner Ekmekçi, “Su alma havzasında kurak aylarda yaşanan debi yetersizliğini tespit ettikten sonra Hendek köyünde bulunan kaynak suyunu projeye dahil etmek için girişimlerde bulunduk. Önceki dönem hazırlanan içme suyu projesinin eksiklerini tespit ederek hayata geçmesi için önemli adımlar attık. Ayrıca Sugören Mahallesine ek depo ve Bucak Mahallesine terfi merkezi ilave edildi. İçme Suyu Arıtma Tesisi ve İsale Hattı Projesinin tüm proje maliyeti 41 Milyon lira” dedi.

“İçme Suyu Kapsamında 6 bin 480 Metre Koruma Duvarları ve 5 bin 400 Metre Beton Yol Yaptık”

Altyapı çalışmaları nedeniyle bozulan yolların üstyapı çalışmalarını da tamamladıklarını aktaran Ekmekçi, “Plan dâhilinde Balık ve Hendek köylerimizde gerçekleştirdiğimiz kazı çalışmaları sırasında hasar gören üst yapıların betonlanması ve heyelan tehlikesi oluşan bölgelerinde yaptığımız koruma duvarlarını projeye dâhil ettik. İçme suyu kapsamında 6.480 metre koruma duvarları ve 5.400 metre beton yol yaptık. Ana su havzamızdan başlayarak ilçemizin tüm mahallelerimizde gerçekleştirdiğimiz kazı ve isale boru hattı döşemesi çalışmalarımızla sağlıksız asbestli borulardan kurtulduk. İlçemizin tüm mahallelerinde gerçekleştirdiğimiz çalışmayla 98 kilometre kazı ve isale boru hattı döşemesi gerçekleştirdik” diye konuştu.

“Hopa’nın Tüm Mahallelerinde Kazı ve Kapama Üst Alt Yapı Çalışmaları Gerçekleştirdik”

Başkan Ekmekçi, “Sahil şeridinde daha önce projelendirilmiş fakat yapımı tamamlanmayan bisiklet yoluna 275 metre daha ilave edilmiş olup tamamlama çalışmaları devam etmektedir. Yukarı Kuledibi Mahallesi Başköy yolunda bulunan dar ve kullanışsız 3 adet köprü, Yukarı Kuledibi mahallesi muhtarlığının da katkılarıyla genişletilerek uygun hale getirildi. Belediye, Kaymakamlık ve Sugören mahalle halkıyla ortak çalışma ile Sugören-Caboit mevkiinde 790 metre duvar ve yol genişletilmesi yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Ekmekçi, Dere yataklarından mevcut yatağı daraltarak taşkına sebebiyet verecek şartları ortadan kaldırmak için düzenli olarak temizleme çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi.

İlçenin muhtelif yerlerinde deforme olmuş çocuk parkları için yenileme, tadilat, bakım-onarım çalışmaları yapıldığını aktaran Ekmekçi sözlerine şunları da ekledi, “Şehir merkezinde trafik yoğunluğundan dolayı yaşanan aksaklıkları engellemek için; Şahintepe mevkii iniş ve çıkışların tek yön çalışması yapılmıştır. Şehrin girişinde bulunan kısa süreli parklara neden olan ATM’leri daha uygun yere taşıma çalışması gerçekleştirilmiştir. Daha önce kişiler için özel revizyonlara uğrayan imar planlaması bizle birlikte sona erdi. Bir yere sıkışan nüfus tüm mahallelere eşit olarak dağıtıldı.”