YEREL
Giriş Tarihi : 20-12-2022 11:28

İlçedeki ağaçları sahipleri satıyor

İlçedeki ağaçları sahipleri satıyor

Yusufeli barajı gölü altında kalacak olan ilçe merkezinde yıkım süreci başladı. Sular altında kalacak olan ilçe merkezindeki ağaçlar ise kesilerek bazı vatandaşlar tarafından satılıyor.

Yusufeli ilçesi su altında kalmadan ilçenin fidanları çevre il ve ilçeden çok fazla rağbet görmekte. Yusufeli çevresinde bulunan vatandaşlar baraj altında kalacak olan fidanları almak için fidan sahiplerine talepte bulunuyor. Kimi vatandaşımız fidanları uygun bulurken kimi ise yüksek fiyattan yakınıyor. Ağaç almak için araştırma yapan vatandaşlar fiyat soruşturmaya devam ediyor. Yusufeli ilçesinde yapılan fiyat araştırmasının yanı sıra su altında kalacak yakın köylerde de fiyat araştırması yapılıyor.

Zeytin ağacı almak için Erzurum Uzundere Balıklı mahallesinden Yusufeli ilçesine su altında kalacak olan fidanlardan yararlanmak için gelen Bekir Hazineder, Fidancıların verdiği fiyatların yüksek olması nedeniyle köylerde bulunan vatandaşlardan da fiyat alacaklarını söyledi.

Bekir Hazineder, ‘‘Uzundere balıklı mahallesinden geldim. Burası barajdan dolayı su altında kalacağı için düşündük ki biz de meyvelerinden ağaçlarından faydalanalım. Bu nedenle zeytin ağacı almaya geldik ama görüştüğümüz kişiler fiyatları biraz yüksek tuttu. Fidandan fidana göre fiyatı da artıyor. Fidan satan vatandaşlardan birazcık daha iyimserlik bekliyoruz. Bizler farkındayız ki bir Yusufeli yok oluyor ve bunca yıldır yetiştirdiğiniz fidanlar sizin için değerli. Bizlerde yetiştiriciler olarak istiyoruz ki bu güne kadar emek edilmiş olan fidanlar yok olmasın. Gerekirse Tarım İl Müdürlüğü hem bizlere hem de yusufellili vatandaşlara destek olmak için bir çalışma düzenlesin. Yusufeli’nde çok güzel verimler olduğunu biliyoruz ve bizim köyün toprağı da bir o kadar verimli. İnşallah aradığımız ağaçları uygun fiyata bulabiliriz.’’ dedi.

Gündem ArtvinGündem Artvin