YEREL
Giriş Tarihi : 21-12-2021 10:37   Güncelleme : 21-12-2021 10:37

İLK HAFIZLIK İCAZET PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ

İLK HAFIZLIK İCAZET PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Artvin’de icazet merasimine katıldı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen merasimde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hafızlık icazet merasiminin en hayırlı merasimlerden biri olduğunu ifade ederek, “Çünkü Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, “Sizin en hayırlınız, Kur’an-ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.” Kur’an’ı öğrenenlerin, hıfz edenlerin merasimi de en hayırlı merasimlerdendir” dedi.

Başkan Erbaş, Hazreti Peygamberin, “Bir yerde Kur'an'dan bahsediliyorsa, Kur’an'la ilgili bir konu için toplanılmışsa oraya melekler rahmet kanıtlarını gererler ve rahmet yağdırırlar.” buyurduğunu hatırlatarak, “İşte şuan üzerimize hafızlarımız sayesinde sağanak sağanak rahmet yağıyor. Rabbim hayırlı, mübarek eylesin” diye konuştu.

Hıfz edilebilmesinin Kur'an-ı Kerim'in mucizevi özelliklerinden birisi olduğunu belirten Başkan Erbaş, “İlk hafız, Allah Resulü Efendimiz, onun gönlüne, zihnine yerleştirilen Kur'an-ı Kerim yüzlerce ashab-ı kiram tarafından ezberlenmiştir. 14 asırdır milyonlarca Müslüman Kur'an-ı Kerim hıfz etmişlerdir. Onlar esasında şu ayet-i kerimenin müjdesinin nail olmuşlar; “Şüphesiz Kur’an-ı biz indirdik ve onun muhafızı da biziz.” Kur'an-ı Kerim hafızlarımız vesilesiyle muhafaza olduğuna göre demek ki hafızlarımız bu ayeti kerimede ifade edilen Kur'an'ın korunmasına vesile olan kimselerdir. Kıyamete kadar onların zihinlerinde, hafızalarında yerleşmiş olan Kur'an, onlar sayesinde Allah'ın izniyle muhafaza olacaktır” ifadelerini kullandı.

"Hafızlarımızın Gelecekleri Çok Parlak"

Başkan Erbaş, Kur’an eğitimine, büyük önem verdiklerini dile getirerek “İnşallah hafız kardeşlerimizin içerisinden nice alimler çıkar, onlar da nice hafızlar yetiştirirler. Hafızlarımızın gelecekleri çok parlak. Onları tebrik ediyorum. Hafız olmak kadar hafız yetiştirmek de önemli bir iş, onun için hocalarımızı tebrik ediyorum. Anne babaları, ne mutlu onlara hafız annesi, babası oldular, onları tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Duanın ardından hıfzını tamamlayan hafızlar, icazet belgelerini Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın elinden aldılar.

Artvin İl Müftüsü Hasan Güneş, İldeki Kuran Kursları ve Hafızlık eğitimindeki nitelik ve nicelik konusuna vurgu yaparak Hafızlık müessesesinin tarihini bugününü ve önemini bizlerle paylaştı. Ayrıca halkımıza bu konuda verdiği destekten dolayı teşekkür ederek desteğin artarak devamını diledi.

Artvin valisi Yılmaz Doruk konuşmasında hafızlığın önemine değinerek hafızlık müessesesini ve Artvin müftülüğünü bu konuda her zaman destekleyeceğini, yanlarında olacağını ve herkese desteklerinden dolayı teşekkür ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla ise yaptığı konuşmada “ Kuran Kurslarını yaptıran hayırseverler e teşekkür ediyorum, Bu hafız ve Hafıze yavrularımıza şükranlarımı sunuyorum, yetiştiren hocalarımıza, ailelerine teşekkür ediyorum. Kuran kursları Artvin’e yetmiyor siz rağbet edin ben de desteğimle Kuran kursları yaptırayım. hafız kardeşim gençler bacılar “ ne olur ömrünüzü Kuran’a hizmet etme ile geçirin, Kuran  kendinize hizmet ettirmeyin. Hafız kardeşlerim, sizlere “ Çanakkale şehitliğini ve Ayasofya camii ziyaret erme “ programının sözünü veriyorum. Hepinize teşekkür ediyorum”  diyerek sözlerini tamamladı.

Protokol konuşmalarının ardından, hafızlara icazet bölümüne geçildi. Hafızlar Kuran i Kerim’den sureler okudu, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin hoca dua yaparak icazet programı tamamlandı. Hediye takdimi ile program sona erdi.

17 Kız, 17 erkek olmak üzere toplam 34 hafızın icazet aldığı merasime Vali Yılmaz Doruk, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, İl Müftüsü Hasan Güneş, Artvin Kafkas Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Ali Riza Altunel Siyasi Parti temsilcileri,  hafızların aileleri ve çok sayıda Artvinli katıldı.

HATİCE DİLER