YEREL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 11:43   Güncelleme : 20-10-2021 11:43

İlk ve Tek Kadın Amenajman Müdendisi

İlk ve Tek Kadın Amenajman Müdendisi

Orman Bölge İl Müdürlüğü, Türkiye’de Amenajman Plan Yapımının ilk defa bir kadın başmühendis tarafından Artvin’de gerçekleştirildiğini duyurdu.

Orman Bölge İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de ilk defa kadın başmühendis tarafından amenajman plan yapımının gerçekleştirildiği duyuruldu.

Orman bölge Müdürlüğü sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizde ilk Amenajman planı 1917 yılında 5 Türk, 5 Avusturalyalı 10 uzman tarafından Adapazarı Hendek’te Çamdağı (Mustafa Şeref Bey Ormanı) olarak planlanmış ve yapılmıştır.

Bir asrı geçen sürede Amenajman planı yapımında, özel sektörde ilk defa kadın Amenajman Başmühendisi tarafından gerçekleştiriliyor.

Bu anlamda yapılacak olan planların altlığını oluşturacak olan protokol tanziminde, Orman Bölge Müdür yardımcısı Nacettin Doğan, Amenajman Rehberlik ve Denetim Başmühendisi Burhan Aydoğan, Orman İdaresi ve Planlama Şube Müdürü Nedim Tuylu, Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürü Cihangir Dedeağaoğlu, Artvin Orman İşletme Müdürü Tuncay Bilmiş, ilgili işletme şefleri ve firma Başmühendisi Oyanur Polat hazır bulunulmuştur.

İlk kadın Başmühendis olan Oyanur Polat, ‘Ülkemiz ormancılık tarihinde ilk ve tek kadın Amenajman Başmühendisi olarak ilk Amenajman plan yapımını kendi memleketim olan Artvin’de Sacinka, Deriner ve Ortaköy Orman İşletme Şefliklerinin ormanlık alanları, tarafımdan 20 yıl olarak planlanmasının şahsımı duygulandırdığını belirterek, Orman Genel Müdürlüğü’ne, Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkanlığı’na, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’ne ve Artvin Orman İşletme Müdürlüğü yetkilerine teşekkür ederim’ dedi.”