YEREL
Giriş Tarihi : 27-12-2021 10:23   Güncelleme : 27-12-2021 10:29

İller Bankası Ödeneği İçin İkamet Taşınıyor

İller Bankası Ödeneği İçin İkamet Taşınıyor

Sosyal medyada gündeme gelen Borçka’dan Murgul’a iller bankasının yılbaşında belediyelere ödeyeceği ödenek için ikamet taşıma işlemleriyle ilgili Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “30-35 ailenin ikametini Murgul’a taşıdığını da gördük. Bizim amacımız bura da Murgul ya da Borçkalı insanları birbiri ile problem yaşatmak değil. Sevgili Borçkalılar şunu bilsinler ki burada ki amaç şu: Borçka’nın cebinden parayı çıkarıp bir başka belediyenin cebine koymak. Bu açıdan bu doğru bir yaklaşım değil” dedi.

 

İller Bankasının belediyelere ödeyeceği ödenekler o ilçenin nüfusuna göre belirleniyor. Son zamanlarda bütün belediyeler kendilerinden hizmet alıp başka ilçede ikamet eden vatandaşları hizmet aldıkları ilçenin adresine kayıt olması için vatandaşlara uyarılarda bulunuyorlardı. Bununla alakalı sosyal medya hesaplarında gündeme gelen Borçka’dan Murgul’a iş vaadi ile ikamet taşıma iddiası ile ilgili Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan açıklama yaptı. Başkan Orhan, bunun seçim ikametgâh taşıması olmadığını iller bankasının payını bir ilçeden alıp diğer ilçeye götürmek olduğunu söyledi.

Başkan Orhan, “Biz bunun üzerine de gittik yaklaşık 30-35 ailenin ikametinin Murgul’a taşıdığını da gördük. Bizim amacımız bura da Murgul yada Borçkalı insanları birbiri ile problem yaşatmak değil. Şuan da sevgili Borçkalılar şunu bilsinler ki burada ki amaç şu:Borçka’nın cebinden parayı çıkarıp bir başka belediyenin cebine koymak. Bu açıdan bu doğru bir yaklaşım değil. Yarın seçim yok. Seçim döneminde ikametini taşıyanlar, il dışından getirenler, götürenler bunlar yaşanıyor.Bu ikametgâh seçim ikametgâh taşıması değil, bu ikametgâh iller bankasının payını bir ilçeden alıp diğer ilçeye götürmek demektir. O açıdan bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz, yoksa hiç kimsenin özgür iradesine karışmak ya da milleti sıkıntıya sokmak gibi bir derdimiz yok” diye konuştu.

“İstihdam Edilmeyen Kesimin İkametlerinin Başka Bir İlçeye Taşınması Ne Kadar Doğru?”

“Vatandaşların bazıları şunuda diyor, İşverin biz gitmeyelim. Hatta ve hatta keşke Borçkalılara iş istihdam sağlansın da biz gerekli yardımlar da yine bulunuruz.Mesele bu değil peki istihdam edilmeyen kesimin ikametlerinin başka bir ilçeye taşınması ne kadar doğru” diye soran Başkan Orhan,“Lütfen bu konuda biraz duyarlı olalım. Borçka’dan hizmet alıp başka bir ilçeye gitmek bu konuda biraz duyarlı olmak gerekiyor. Neden Borçka'dan Murgul’a yada neden Borçka'dan Hopa’ya bunları sorguluyoruz. Sorgulamak da bizim hakkımız. Herkes sorguladığı gibi biz de sorguluyoruz. Bizde Borçka’da elimizden geldiğince Borçka’ya katkı sunmak için buradayız. Var ise bir sıkıntı bu sıkıntıyı beraber omuz omuza birlikte çözelim bütün derdimiz bu” ifadelerini kullandı.

“Borçka’daki İkametlerin Başka İlçeye Taşınmasını Örgütleyen Arkadaşlarımız Var”

Belediyelerin ödenekler ile kendi vatandaşlarına hizmet ettiğini belirten Başkan Ercan Orhan, Borçka’dan Murgul’a ikamet taşınması için birilerinin insanları örgütlediğini söyleyerek, “Tabiki belediyenin kendine göre vergileri var, su paraları var. Su borçları olan arkadaşların da biraz bu konuda duyarlı olmasını gerekiyor. Borçka’da çok büyük bir meblağda su borçları olup da ödemeyen arkadaşlarımız var.Bunlar bizim komşularımız, yakınlarımız birbirimize katkı sunmak zorundayız. Hele ekonominin bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönem de birbirimize omuz vermek zorundayız. Burada kimsenin parasındada gözümüz yok sadece kendi haklarımızı korumakla mükellefiz. Bütün derdimiz bu. Borçka küçük bir yer kim ne konuşuyorsa mutlaka bir şekilde bir yerden bir yere gidiyor. Bazen o söylemler farklıda gidiyor, yanlış da gidiyor ama gelinen nokta da Borçka da ki ikametler başka ilçeye taşınması da örgütleyen arkadaşlarımız var buda doğru değil. Borçka da Murgul’da Hopa’da bizim ilçelerimiz eğer katkı sunulacak ise il dışında yaşayıp Borçka da ya da bizde duyuru yaptık.Bizdeduyuru yaptık ikametleri Borçka’da olmayan köyde yaşayan fakat evi Borçka’da olan yada il dışında yaşayıp ikametinin Borçka’da olan Borçkalıhemşerilerimiz Borçka’ya getirsin. Bu Murgul’dan, Hopa’dan yada Arhavi’den hadi gelin buraya onların cebindeki parayı çıkar benim cebime koy anlamında değil. Burada biraz daha duyarlı olacağımızı, olmamız gerektiğini söylüyorum. Yoksa bizim Murgul’la da Hopa ile de Artvin ile de kimse ile belli bir sıkıntımız yok. Sadece 31 Aralık son gündür herkes gerekli çalışmaları yapıyor. Eğer diğer ilçe belediye başkanları kim olursa olsun eğer katkı sunmak gerekiyorsa ve böyle bir sıkıntıları varsa birbirimize katkı sunalım. Köylerde olanları taşıyalım,benim ilçemden oraya gitmesin ama köyden götüre bilsin bende yardım edeyim. Eğer amaç bu ise daha önceleri büyük nüfus değişimleri yaşandı. Farklı ilçeler de atıyorum nüfusu on bin olup da on beş bine yirmi bine çıkaran ilçeler oldu. İl dışında yaşayanlar tamamını kendi ilçesine taşıdı. Buradaki amaç iller bankasının payının yükseltilerek hizmeti biraz daha artırmak. Bizim de öyle bir derdimiz var. Başka yerlerden taşınsın ama Borçka’dan taşımayın bizim de ihtiyacımız var. İnsanlarıda iş taleplerini karşılamak, burada size iş veririz ama ikametinizi taşırsanız bunlara da birşey demiyoruz. Madem böyle vaatler varsa da bunada birşey demiyoruz ama hiçbir vaat yada hiçbir karşılığı olmayan birşekilde insan alıp da buradan başka bir yere gitmesi de çok doğru değil. Vatandaşlarımız rahat olsun biz elimizden gelen gerekli çalışmaları yapıyoruz. Kimse kimsenin düşmanı değil hepimiz dostuz. En yakın komşumuz Murgul’dur. Murgul hem akrabalık ilişkileri açısından, hem en yakın olma açısından bize bir sıkıntımız olsa önce Murgul, Murgul’un bir sıkıntısı olsa öne biz koşarız” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER