YEREL
Giriş Tarihi : 25-10-2022 12:15   Güncelleme : 25-10-2022 13:15

İMO’dan Yusufeli Barajı’na Teknik Gezi

İMO’dan Yusufeli Barajı’na Teknik Gezi

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Artvin Temsilciliği tarafından Yusufeli Barajı ve Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri’ne oda üyelerinin de katılımı ile teknik gezi düzenlendi.

Düzenlenen teknik gezi kapsamında Temsilcilik Yönetim kurulundan 4 kişi ile yaklaşık 20 üyenin katılımı ile önce Yusufeli Barajına gidildi. Şantiye sahası gezisi öncesinde D.S.İ. 26. Bölge Müdürlüğünden Yusufeli Barajı ve HES Kontrol Şube Müdürü Sezai Yıldız tarafından baraj inşaatı hakkında teknik bilgiler alındı. Yıldız’ın bilgilendirmelerinin sonrasında görevli personellerle beraber Temsilcilik üyeleri ile baraj gövdesi ve enerji üretilecek galeri alanlarında teknik gezi yapıldı.

Teknik gezinin ardından İnşaat Mühendisleri Odası Artvin Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye sınırları içinde 410 kilometrelik uzunluğa sahip, Kuzeydoğu Anadolu'nun en büyük nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri üzerinde 26 Şubat 2013 yılında temeli atılan275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise "çift eğrilikte ince kemer baraj tipi" kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali inşaatının gövde kısmının tamamlandığı ve barajın su tutma aşamasına geldiği görülmüştür.

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali gezisinden sonra Yusufeli Yeni Yerleşim yerinde teknik incelemeler için Yusufeli Barajı ve HES Kontrol Şube MüdürüSayın Sezai YILDIZ la vedalaşıp üyelerimizle birlikte Yusufeli Yeni yerleşim sahasına gidilmiştir. Yusufeli Yeni Yerleşim yerinde inşaa edilen yapıların hak sahiplerine yer teslimi yapıldığından dolayı bina içlerine girilememiştir. Fakat yeni yerleşim yerinde devam eden altyapı ve üst yapı çalışmaları için Yusufeli Belediyesinden Fen İşleri Müdürü ve aynı zamanda odamız üyesi olan İnşaat Mühendisi İbrahim ÖZDEMİR tarafından bilgilendirmeler yapılmıştır. Bu kapsamda ilk olarak yeni Yusufeli ilçesine içme suyu sağlayan su arıtma tesisi gezilmiştir. Bu tesiste gelen suyun nasıl arıtıldığı ve hangi işlemlere tabii tutulduğu bilgileri tarafımıza paylaşılmış olunup arıtılan suyun ne şekilde Yeni Yusufeli ilçesine ulaştırıldığı bilgileri verilmiştir. Daha sonrasında yeni yerleşim içerisinde belediyece yaptırılan yapılar ile bahçe ve peyzaj işleri incelenmiştir.

İnşaat Mühendisleri Odası Artvin Temsilciliği olarak öncelikle Yusufeli Barajı ve HES Kontrol Şube MüdürüSezai Yıldız’a Yusufeli Belediyesi Fen İşleri İbrahim Özdemir’e ve de bu geziye katılan üyelerimize teşekkür ederiz.”

 

Gündem ArtvinGündem Artvin