YEREL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 22:11   Güncelleme : 05-05-2022 22:11

İnşaattan Etkilenen Yollar Yeniden Yapılıyor

İnşaattan Etkilenen Yollar Yeniden Yapılıyor

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilmekte olan ve tamamlandığında Türkiye'nin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajının göl sahasından etkilen köy yollarını yeniden inşası tüm hızıyla devam ediyor.

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam ediyor.

Bu kapsamda DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilmekte olan ve tamamlandığında Türkiye'nin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajının göl sahasından etkilen köy yollarını yeniden inşası devam ediyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada "Yusufeli Barajı Köy Yolları Yapımı işi kapsamında Arpacık, Morkaya, Kınalıçam, Tekkale ve Irmakyanı Köy Yolları ile Merkez Erdemler Mahallesi bağlantı yolu yapılmakta olduğunu belirterek,  Proje uzunluğu 22,46 km olup; güzergah üzerinde 4.610 metre uzunluğunda 4 adet tünel bulunmaktadır. İşin fiziksel gerçekleşmesi yüzde 98 seviyesindedir. Yusufeli Barajı Köy Yolları Yapımı 2. Kısım işi kapsamında Çevreli, Darıca, Mutulugün ve Yeniköy Köy Yolları yapılmaktadır. Proje uzunluğu 14,37 km olup; güzergah üzerinde 1.100 metre uzunluğunda 1 adet tünel ve 220 metre uzunluğunda 1 adet dengeli konsol köprü bulunmaktadır. İşin fiziksel gerçekleşmesi yüzde 89 seviyesindedir" dedi.