YEREL
Giriş Tarihi : 25-08-2021 11:18   Güncelleme : 25-08-2021 11:18

“İNSANIMIZIN İNSANCA YAŞAMASINDAN TASARRUF EDİLMEZ”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in görevlendirdiği heyet Yusufeli’nde incelemelerde bulundu.

“İNSANIMIZIN İNSANCA YAŞAMASINDAN TASARRUF EDİLMEZ”

Vatandaşların taşınacağı yeni yerleşim yerinde yaşadıkları sıkıntıları yerinde görüp raporlamak için gelen heyet konuyu siyaset gündemine taşıyacaklarını bildirdiler.

İYİ Parti gurup başkanı İsmail Tatlıoğlu, Genel Başkanvekili Ünzile Yüksel, Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs Artvin’de çeşitli temaslarda bulunduktan sonra Yusufeli’ne geçerek esnaf ziyareti yapıp vatandaşlarla buluştular.

Yusufeli halkının dertlerini dinleyen İsmail Tatlıoğlu, vatandaşlarla buluştuğu toplantı salonunda geliş amaçlarının yaşanılan sorunları hükümete hatırlatmak ve siyasetin gündemine taşımak olduğunun altını çizerek, “siyaset yapıyorsak talep olmasa dahi toplumun sorununa sahip çıkmak çözümlemek lazım. Siyaset ülkeyi güçlü kılmak için, sorunları çözmek için yapılır. Dolayısıyla siyasete talip olmuş bizler bu amaçla buradayız. Buraya gelmeden önce sayın ilçe başkanımızdan gerekli bilgileri Artvin’de aldık vali beyle görüştük. Vali beyle özellikle buradaki yer değiştirme sorununu görüştük kaymakam beyle görüştük onların düşüncelerini onların penceresinden mesele nasıl görünüyor bunları aldık. Öncelikle biz ne yapabiliriz biz buradaki sorunu siyasetin gündemine taşırız biz buradaki sorunu Türkiye’yi yönetenlerin duyacağı kadar bağırıp onların da sorunu haline getirmeye çalışırız. Nasipse bir buçuk sene içerisinde seçim var sorumluluk aldığımızda gelip bunu çözeceğiz” dedi.

“Sorunlar Burada Değil Ankara’da Konuşulmuş”

Yusufeli halkının kördüğüm olmuş sorunlarının bu hale gelmesinin en büyük nedeninin yerinde çözülmemesi olduğunu vurgulayan Tatlıoğlu, “Sorunlar Ankara’da görüşülmüş, konuşulmuş, masanın üzerinde projeler yapılmış. Bir yaşamı tekrar değiştiriyorlar Bunu soluk soluğa bir iletişimle yapmak lazım. O nedenle buradaki ticari hayata, sosyal hayata buradaki kültürel hayata hatta buna dahil olan köylerimizin sosyal ve kültürel hayatlarına uygun bir yapılanma olması lazım. İş yeri dağılımında büyük sıkıntı var çünkü merkezden alıyorsunuz dağıtıyorsunuz yani kuyumcu nerede olur bedesten de olur nalburun yanında kuyumcu olmaz. Bunu önceden böyle konuşmanız lazım. İnsanı yaşam zemin katları önce söylemiyorsunuz sonra kuraya dâhil ediyorsunuz. Bir ülke bu kadar insanına duyarsız olmamalı. Neden bunları konuşuyoruz samimi söylüyorum siyaset bunları konuşmadığı için. Yusufeli’nin siyaset yapıcıları Artvin’dekilerle,  Artvin’dekilerin Ankara’dakilerle bu meseleyi çok sıkı konuşmadıkları için. Çünkü Ankara artık şöyle diyor sorun getirme. ama sorun var burada sorun büyüyor. Hayatı değiştiriyoruz yaşam değişiyor biz burada vatandaşlarımızla görüştük bu kadar acele yapamayız derlenip toparlanamayız diyorlar. Yerler dağıtılmış fiyatlar belli değil kaç liralık borca gireceğiz belli değil diyorlar. Bu kadar yatırımın içerisinde insanımızın insanca yaşamasını sağlamakta tasarruf edilmez” ifadelerini kullandı.

“Bizim Sahip Çıktığımız Sorunlara Saray Hassas Davranıyor”

İYİ Parti gurup başkanı Tatlıoğlu, hükümetin kendilerinin dile getirdiği sorunları çözme konusunda hassas davrandığını söyleyerek “bu görüşmeler neticesinde raporumuzu bu hafta sayın genel başkanımıza ve partimize oradan da meclisteki arkadaşlarımıza ve bu meseleyi hızlı bir şekilde meclise taşıyacağız. Bu meseleyi sayın cumhurbaşkanına cumhurbaşkanı yardımcısına ulaştırma bakanına hızla taşıyarak bu meselenin birinci derece takipçisi olduğumuzu belirteceğiz ve takip edeceğiz. Bunun da bütün sonuçlarını başkanımla paylaşarak sizlerle iletişime geçeceğiz ben sorunların azalacağına inanıyorum. Çünkü bu konuda çok deneyimlerimiz oldu bizim sahip çıktığımız sorunların çözümü konusunda sarayın çok hassas davrandığını gördük. Bizim dile getirdiğimiz sorunların çözümleriyle ilgili hızla hareket edildiğini sonuna kadar gördük burada da böyle duyarlı olunacağını düşünüyorum. O nedenle ben bu süreçte çok hızlı bir şekilde meseleyi Türkiye’yi yönetenlerin masasının üzerine anlayacakları bir dille koyacağız. Çok hızlı bir şekilde çözeceğiz. Çözümüne katkı sağlayacağız. Çözülmese inşallah görünen o ki biz çözeceğiz. Sorunlarımızı konuşursak çözüyoruz. Bugün bunları konuşmak için buradayız” diye konuştu.

Vatandaşların yaşadığı sorunların birebir içerisinde olan İYİ Parti ilçe başkanı Avukat Recep Akyürek Yusufeli’nde yaşananları şöyle anlattı: “2013 yılında Yusufeli barajının temeli atıldı aynı yıl kamulaşma kanununda değişiklik yapıldı. Normalde kamulaştırma kararı çıkıncaya kadar her tür binanın ağaçlarının bedeli ödenir. Yusufeli barajı gibi büyük projelerde kanuna bir madde eklendi denildi ki Yusufeli barajı yapımına başlandı bu saha içerisinde artık bu bölgede yeni bina ve ağaç dikimi yapmayın 5 yıl içerisinde yaparsanız bedeli ödenmeyecek. Yusufelili öyle bir şeyle karşılaştı ki bir taraftan ilçe büyüyor dışarıdan inşaat için işçiler geliyor konut ihtiyacı var. İnsanlar 2-3 yıl konut bulamadığı için düğünlerini iptal etti. Konut yapımına başlandı binalar belli seviyelere gelince ilan yapıldı. İlan yapıldığı için müteahhitteler binaları yarım bırakamadı. O mevzuatı DSİ uyguluyor diyor ki biz size bedel ödemeyeceğiz. Daire satın almış asgari ücretle çalışıyor diyor ki ben çocuğumun sofrasından zeytini peyniri eksilttim daire sahibi oldum. O daire hayattaki tek mal varlığım. DSİ veya hükümet bu kişiye hayatında tek sahip olduğu konutun da bedelini ödemiyor. Bunun gibi 230 tane daire var Yusufeli’nde. Bu 5 yıldı 5 yılda havuza atıldı anaysa mahkemesi de 5 yılı iptal etti ancak 2013-2015 yılları arasında Yusufeli’nde yapılan 230 dairenin bedeli ödemiyor bu da ciddi mağduriyet oluşturuyor” 

HATİCE DİLER