YEREL
Giriş Tarihi : 23-05-2022 10:35   Güncelleme : 23-05-2022 10:35

“İşçinin Fiyat Belirlediği Tek Ürün Çay”

“İşçinin Fiyat Belirlediği Tek Ürün Çay”

Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak, çay toplama tavsiye nitelikli kararı açıklayarak, üreticilerin bu rakamlara uymasını istedi.  Yıldızbayrak, işçi fiyatlarının yüksekliğine değinerekTürkiye'de tarım alanında işçinin fiyat belirlediği tek ürün çay olduğuna dikkat çekti.

“Yıldızbayrak, üretim maliyetleri de eklenince içinden çıkılmaz bir hal alıyor”

Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak, Rize’de açıklanan tavsiye nitelikli kararları çay üreticileri ile paylaştı. Yıldızbayrak, “Her yıl valiliğimiz ile birlikte almış olduğumuz çay toplama tavsiye nitelikteki fiyatlar şöyledir:

Yevmiyeler (Günlük): Yemek toplatana ait ise:300 lira, yemek toplayana ait ise: 350 lira olmalı.En az 250 kilogram biçme şartlı

Kilo ile Toplama: Yemek toplatana ait kilo: 1,50, öğle yemeği toplatan ait: 1,60, yemek toplayana ait: 1,70çayın alım yerine teslimi dahil.

Bu fiyatlar ilçemizde uygulanacak olup takibi muhtarlarımız ve ziraat odamızca yapılacak.Odamız olarak önceliğimiz herkesin çayını kendisinin toplamasıdır.Fakat çayını toplayamayanlar bu fiyatlar çerçevesinde hareket etmeleri ve piyasayı yükseltmemeleri gerekir” dedi.

Kararların STK’lar tarafından alındığını fakat kararları uygulama yetkilerinin olmadığını söyleyen Sadık Yıldızbayrak, “Bunu ancak valilik kararıyla ilçemizdeki kaymakamlıklar ile birlikte kolluk kuvvetlerinin denetlemesi gerekiyor. Ayrıcaİçişleri Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı'ndan oluşan bir komisyonun belirlediği bir fiyatın bölgemizde uygulanmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Çiftçi Daha Fazla Zorlanmaya Başladı”

Artan üretim maliyetleri ile birlikte çay üreticisinin sıkıntı yaşadığını aktaran Yıldızbayrak, günlük işçi maliyetlerinin 500 lira olmasının oldukça fazla olduğunu belirtti. Yıldızbayrak, “Dünyada enflasyon artışları var her sektör bu sıkıntının içerisinde.Tarımda da Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşının da etkisiyle mazot maliyetleri yukarı çıktı.Tarım malzemeleri ve gübre fiyatları uçmuş durumda bunun içine fahiş işçi fiyatları da eklenince çiftçi daha fazla zorlanmaya başladı.Şu anda kamuda en uygun fiyata çalışan bir insan 13 bin lira alırken bugün çay toplayan işçi için ayda 15 bin liradan bahsediliyor. Bir de bunun sabah kahvaltısını ve öğle yemeğini veriyorsun sabah alıp tarlaya götürüyorsun akşam geri getiriyorsun. Bunları bile üreticinin yapması isteniyor” ifadelerini kullandı.

“Üreticilerimizin Haklarının Gasp Edilmesinin Önüne Geçmek İstiyoruz”

“Biz yetkililerden alınan tasfiye niteliğindeki kararın uygulanıp üreticilerimizin haklarının gasp edilmesinin önüne geçmek istiyoruz” diyen Yıldızbayrak, “Bölgemizde kendi tarım ihtiyacını göremeyen çok insanımız var. Burada tarım için yabancı işçi gücüne veya Giresun,Ordu veya güneyden gelen insanlarımızın normalin çok üzerinde fiyat istiyorlar. Bugün bir işçiye 500 lira verip, 2 öğün yemek vermek, getirip götürmek ki buna mazot maliyeti, gübresi, tarımsal malzemeleri de eklenince tarımın yapılması durumu ortadan kalkıyor. Biz yetkililerden alınan tasfiye niteliğindeki kararın uygulanıp tarım yapamayan üreticilerimizin haklarının gasp edilmesinin önüne geçmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de tarım alanına işçinin fiyat belirlediği tek ürünün çay olduğuna dikkat çeken Yıldızbayrak şu şekilde konuştu: “İşçi fındıkta, pamukta, tütünde fiyat belirleyemiyor oranı STK’larının belirlediği günlük miktara uyuyorlar.Ama çaya sıra gelince 500 lira oluyor veya ton başına topladığı zaman 2 bin lira alıyor böyle bir fiyatla karşı karşıyayız. Biz burada sayın valimizin ve kaymakamlarımızdan yabancı işçiler ile ilgili yardım bekliyoruz. Günlük 500 lira çok uçuk bir para.Yemeğini verip getirip götürmesi üreticiye külfet. Biz yetkililerden üreticilere sahip çıkılmalarını istiyoruz.”

“Yaş Çay Kanunu'nun Bir An Önce İmzalanması ve Yasalaşmasını Bekliyoruz”

Üreticinin özel sektöre verdiği çayda da sıkıntı yaşadığını dile getiren Yıldızbayrak, sözlerine şunları da ekledi, “özel sektördeki alımlardaki fiyatta dönüşüm politikası var. Devlet Mayıs aynının çayını Haziran’da ödüyor, Haziranın çayını Temmuzda ödüyor ama özel sektör bunu sezon sonu ile hatta 3 ay 5 ay 1 seneye öteliyor bazen bazen de devletin belirlediği fiyatınyüzde 30-40 altında alım yapıyor. Bu sene devletin açıkladığı fiyat 6.70 lira ama özelde 6 liradan alıyor.Burada bizim beklentimiz sayın Cumhurbaşkanımızın, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Rize'deki ÇAYKURGenel Müdürlüğüne verdiği talimat doğrultusunda hazırlanan Yaş Çay Kanunu'nun bir an önce imzalanması ve yasalaşması beklentimiz var bu olursa bizim memnuniyetimiz daha da artacaktır.”

HATİCE DİLER