YEREL
Giriş Tarihi : 18-06-2021 11:37   Güncelleme : 18-06-2021 11:37

İşsizliğin En Büyük Sebebi

“Çalışırsam param var, çalışmazsam param yok ”

İşsizliğin En Büyük Sebebi

Pandemi süreci son 1,5 yılda esnafları büyük etkisi altına aldı. Artvin’de yaşanılan zor durumda çalışan birçok işçi evine ekmek götürmek konusunda büyük sorunlar yaşadı. Bir kadın olarak evine ekmek götürmek için çalışan Züleyha Soytürk, bulundukları zorlu koşullara rağmen nasıl çalıştıklarını belirten açıklamalarda bulundu.

Kaç yıllık

Soytürk, yıllardır çalıştığı işletmede bulunduğu yıllara dair şu açıklamalarda bulundu “ yaklaşık 8 yıldır burada çalışıyorum. Hiç başka bir yere gidip çalışmadım sürekli olarak buradaydım mesela benim burada çalışma sürem 8 yıl oldu fakat 25 yıldır hizmet veren bir işletmede çalışıyorum. Artık bu pandemi sürecinde insanlarda ne iş yapma isteği kaldı ne de şevki kaldı insanlarda, sürekli denetleme sürekli olarak bir baskı altındasın korkuyorsun artık ve sonuçta biz günlük çalışan insanlarız işe gitmediğin zaman bu seferde para gelmiyor. Devlet memuru değiliz sonuçta evde oturunca para gelsin. Biz işe gidersek maaşımızı alıyoruz gitmezsek almıyoruz eskiye göre çok zor kötü durumda şu anki zaman diyebilirim. Mesela dükkân sahiplerinin çalıştırdığı elemanları saymıyorum adam kirasını ödeyemiyor, faturalarını ödeyemiyor hiçbir şeyden vazgeçilmedi devlet aldığı kadar aldı halen daha alıyor. Bu esnafa söz konusu olan yardım vardı bunun çoğu yalan 3 tane esnaf o yardımı alıyorsa 10 tanesi alamadı buna bizzat şahit oldum biliyorum. İlk başta açıldığı zamanlar yardım yapacaklardı ne eşim yardım alabildi ne biz burada yardım alabildik 1,5 yıl oldu halen daha değerlendiriliyor diyor neyin değerlendirilmesi ise 1,5 yılda henüz anlamış değiliz. Benim 2 tane kızım var okutuyorum kızlarımı ve göründüğü gibide çalışırsam param var çalışmaz isem param yok gerçekten herkes zor durumda sonumuz nereye gidiyor onu bende bilmiyorum “ dedi.

İşsizlik düşüncesi

Soytürk, işsizliğe yönelik şu ifadeleri kullandı “ şimdi sorulduğu zaman herkes iş arıyor ama 3 esnaftan 2’si eleman arıyor mesela biz 6 aydır eleman arıyoruz alacağımız elemanın şartlarını da geçtik bir tane Allah’ın kulu daha başvuru yapmadı. Genç bir çocuk alıyorsun işe yaptığı işte yok paket servise çıkıyor yakın mesafelere bir gün geliyor parasını alıyor günü birlik ertesi gün yok gelmiyor. Şimdiki gençler çalışmayı sevmiyor, herkes masa başında bir iş olsun akşama kadar bilgisayar başında oturayım telefon ile uğraşayım akşam olunca evime giderim paramda ay sonu yatar düşüncesi ile iş arıyorlar yani kimse mesleğe yönelmiyor üretmeyi düşünmüyor gençlerimiz tüketmeye açlıkları var. Şimdi baktığımız zaman devlet memurundan fazla maaş alan aşçılar var hiçbir şey yapmasını bilmeyen aşçı bile 4 bin lira maaş alıyor çünkü usta yok işi burada bilen var fakat o ustalarda kendi işletmelerinde yer alıyor zaten onun dışında kolay değil yani ustanın Artvin’de bulunması “ dedi.

Normalleşme etkisi

Soytürk, tam kapanmanın normalleşmeye etkisi yönünde şu ifadeleri kullandı “ ben tam kapanmanın yeterli olduğunu düşünmüyorum çünkü marketler falan açıktı ve insanlarımız evinin dibinde olan market yerine en uzakta olan markete gidiyor. Bunu günde en az 3 defa yapan insanlar var sırf dışarıya çıkabilmek için ekmek almaya gidiyorum diyorlar sorulduğu zaman. Biz paket servisi yapıyorduk yine çalışıyorduk ama çalışmayan insanda bir şekilde dışarıya çıkıyor. Mesela akşam 9’dan sonra yasak var diyorlar ama akşam 9’a kadar bu virüs yok mu yani akşam 9’dan sonra mı virüs ortaya çıkıyor. Başında yapmaları gereken 1 aylık tam kapanma olacaktı ve kimin ne olduğu o zaman ortaya çıkacaktı öyle yarım kapanma ile yarım iş ile bu salgını zor atlatırız. Belki yine bu aşılar sayesinde birazda olsa düzelmeler olabilir diye düşünüyorum.  Daha önceden tedbirler alınsaydı işler bu kadar uzamazdı, insanlarımızda da var dışarıya çıkmak istedikten sonra bir şekilde bahane ile çıkabileceklerdir “ dedi.

Aşılanma düşüncesi

Soytürk, aşılara yönelik şu açıklamaları yaptı “ elbet bir faydası vardır bu kadar söylemden sonra ve insanların aşıya yönelmesinden sonra bir faydası olacağını düşünüyorum. Eğer bir yan etkisi olsa zaten ilk anında anlaşılırdı bu durum birde vaka sayıları düşmeye başladı bir faydası olduğunu kesinlikle düşünüyorum. Bende aşımı oldum bakalım bu süreçte inşallah daha iyi oluruz umarım aşı olduk diye kurallara uymamak olmaz kesinlikle tedbiri elden bırakmayalım ve bir an önce bu süreci atlatalım istiyorum “ dedi.

Talepler

Soytürk, bir çalışan olarak gelen taleplere yönelik şu açıklamaları yaptı “ bizim iş yerimiz 25 yıllık bir yerdir ve bize gelen müşteriler elit kesimlerden oluyor. Genelde memur, avukat, savcı, doktor gibi kesimin geldiği bir yer işletmemiz ve işlerimiz açık olduğumuz sürece iyi çok şükür bazen yetiştiremiyoruz bazen de saat 4’de kapattığımız oluyor. Bunun sebebi ise eleman sıkıntısı koca dükkânda 2 kişi çalışıyoruz ama belki elemanımız olsa saat 11’de 12’de kapatırız sabah erkenden açıyoruz ve çok yorulduğumuz için en geç 7’de kapatıyoruz tabii bu kapanma saati bizim işimizi etkilese de yine de geçiniyoruz. Bizden çok kötü durumda olan esnaflarda var bu işin zahmeti ve emeği çoktur bizim gibi hizmette bulunan Artvin içerisinde yoktur yani satışını yaptığımız ürünler olarak farklıyız. O yüzden bizim işlerimiz iyi ama çok kötü durumda olan esnaflar var, paket servis döneminde kapatanlar var mesela sulu yemek paketi olmaz ki adam nereye gönderecek sulu yemeyi evinde adam kendi çorbasını yemeğini yapıyor. Bizim mesela ızgara köftedir, hamburger vb. gibi ürünler olduğundan dolayı paket olarak çok kolay giden ürünler o yüzden talep konusunda açık olduğumuz sürece sıkıntımız yoktu “ dedi.