YEREL
Giriş Tarihi : 20-09-2022 10:36

İstişare Toplantısı Yapıldı

İstişare Toplantısı Yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Artvin programı kapsamında Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu ve üyeleri ile birlikte istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşma yapan ARTSO Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, “Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar, vizyonumuz olan ‘Gelişmiş Bir Turizm Sektörü ve Gelişmiş bir Artvin’in Oluşumunda Öncü bir Kurum Olmak’ azim ve kararlılığından bir gün olsun vazgeçmeden; Üyelerimizin gelişmesi için nitelikli hizmet sunarak, Paydaşlarımızla eş güdüm içerisinde çalışarak,  Artvin’in kalkınması sürecinde sosyal sorumluluk bilinci ile hareket ederek, misyonumuz doğrultusunda yol aldık. Bu yolculukta, üyelerimiz ve paydaşlarımızla ilişkilerimizi karşılıklı güven içerisinde, şeffaflık prensibi çerçevesinde yürütmeyi ilke edindik. Bölgenin gelişimi için tutarlı politikalar geliştirmeyi, hizmet ve yatırımlarımızı planlamayı, uygulamayı, izlemeyi ve değerlendirmeyi, çalışmalarımızın asli unsuru olarak benimsedik. Ve tüm bunları,  güçlü bir kurumsal yapı içerisinde; “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 135. Maddesi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 4. Maddesinde belirtilen “Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Örgütü” tarifi gereğince yerine getirmeye çalıştık” dedi.

“Özellikle Yusufeli İlçemizdeki sorunlarla ilgili yetkililerle ve üyelerle birçok toplantı gerçekleştirdik”

Meslek ahlâkını, disiplini ve dayanışmayı korumak ve geliştirmek, ticaret ve sanayinin kamu yararına uygun olarak gelişmesine çalışmak görevlerinin ilk maddesi olduğuna değinen Kurt, “Ticaret ve sanayiyi ilgilendiren bilgi ve haberleri derleyerek, basın yayın organları, resmi web sitemiz ve SMS yoluyla sizlerle paylaştık. İlgili kanunlar çerçevesinde resmî makamlarca istenecek bilgi ve belgelerinize,  en kolay ve hızlı bir biçimde ulaşmanızı sağlamaya çalıştık. Bu hizmetler için gerekli altyapı imkânlarını oluşturarak, akışkan bir hizmet alma aktivasyonunu yerleştirmeyi hedefledik. Bu süreç içerisinde Ticaret ve sanayiye ait her türlü incelemeleri ve takipleri yapmaya çalışarak, sonuçlarını kamuoyuyla ve sizlerle paylaştık. Meslek faaliyetlerine ait konularda resmî makamlara teklif, dilek ve başvurularda bulunduk. Üyelerimizin ve meslek komitelerimizim dile getirdiği sorunlarını çözüm noktasında, gerekli istişare toplantılarını gerçekleştirerek, görüş ve önerilerimizi ve taleplerimizi ilgili makamlara ilettik. Özellikle Yusufeli İlçemizdeki sorunlarla ilgili yetkililerle ve üyelerle birçok toplantı gerçekleştirerek, üyelerimizin yetkililerle buluşmasını sağladık. Çalışma alanımız içinde ticarî değeri olan ürünlerimizin tescili için çeşitli çalışmalar yaptık. Yurt içi ve yurt dışı fuar ve sergilere katılarak, hem ilimizi, hem odamızı Takdir komisyonları, Tüketici hakem heyeti ve kurumsal olarak bu anlamda davet edildiğimiz birçok görevlerde, siz değerli üyelerimizin çıkar ve menfaatleri doğrultusunda görüş, öneri ve eylemlerimizi ortaya koyduk. Çeşitli projelerin kurumsal paydaşı olduk. Bunların en önemlisi AB Projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz Dijital Arşiv programıdır. Ayrıca Artvin Çoruh Üniversitesi ile de ilimizin önemli projelerinden olan Tıbbi Aromatik Bitkiler geliştirme konusunda paydaş kurum konumundayız. Birçok sivil toplum kuruluşuyla ilişkilerimizi geliştirerek, kurumsal desteklerde bulunduk” diye konuştu.

 

“Oda bütçemizi yaklaşık yüzde 50 büyüttük”

Kurt Oda çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: “Tüm bu çalışmalarımız kapsamında, göreve geldiğimiz günden bu güne kadar, üye sayımızı 600’lü sayılardan bugün bin 58 aktif üyeye ulaştırdık. Oda bütçemizi yaklaşık yüzde 50 büyüttük. Göreve geldiğimizden bugüne kadar odamızda,  1000’in üzerinde ziyaretçi ile birebir görüş alışverişinde bulunduk. Yaklaşık 200’ün üzerinde haber ve duyurularımızla, Odamız haberlerini basın yayın organları vasıtasıyla siz üyelerimizle ve kamuoyuyla paylaştık. 1200 adet K1 Belgesi ve 1500’ün üzerinde Sayısal Takograf Kartı Belgesi verdik. Türk Patent Kurumu Temsilciliğini Odamıza kazandırdık. Ve bir yetkili arkadaşımızı görevlendirerek, üyelerimizin ve ticaret erbabının marka tescili ve Coğrafi işaret başvurularında temas noktası olduk. Bu bağlamda 12 markamızın tescilini gerçekleştirdik. Ayrıca Odamız organizasyonuyla geniş katılımlı “Coğrafi İşaret Projelerinin Sunumu” ve hazırlanması ile ilgili eğitim düzenleyerek, il genelinde birçok kuruma ve kuruluşa da katkı sağladık. Turizm Bakanlığımız katkılarıyla ve uzmanlarıyla Ev Pansiyonculuğu kursu düzenledik. Özellikle kadın girişimcilerimizin Bakanlık Sertifikası almasını sağladık. Uygulamalı girişimcilik kurslarımızla onlarca kadın ve genç girişimcinin eğitim almasını sağladık. Kadın Girişimcilere dönük” Fikrim Geleceğim” sloganı ile düzenlediğimiz kursumuzda 30 kadın girişimcimizin sertifika almasını sağladık. Ayrıca Sicil Müdürlüğümüz marifetiyle “Merkezi Sicil Kayıt Sistemi”  kural ve uygulamaları ve kullanımı hakkında şirket, kooperatif yetkilileri ve serbest muhasebeci mali müşavirlere dönük MERSİS Eğitimi verdik. Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda çalışmalarımızı pekiştirerek, 2. El Oto Alım satımı ve Emlak Danışmanlığı kurslarında 80 katılımcının belge almasını sağladık. Bu manada 2020-21-2022 yıllarında kurum içi ve kurum dışı 48 Eğitim düzenledik. Ve önümüzdeki dakikalarda Odamız bünyesinde oluşturduğumuz altyapı ile  “Artvin TSO Uyum ve Arabuluculuk Merkezini” de,  yine siz üyelerimizin hukuki sorunlarını çözüme kavuşturmak için açarak, hizmete sunacağız.”

Öte yandan Artvin ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İrfan Yıldırım, istişare toplantısında Rifat Hisarcıklıoğlu’na selamlama konuşması yaparak hoş geldiniz dedi.

 

Hatice Diler

 

 

 

 

 

 

AdminAdmin