YEREL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 10:47   Güncelleme : 11-08-2021 10:47

Kader değil ihmalkârlık

“Bizim iktidarımızda hiç kimse başını öne eğmeyecek”

Kader değil ihmalkârlık

Memleket Partisi İl Başkanı Fehmi Mutlu, ülkede birçok bölgede çıkan yangın ve sel felaketlerinde yeterince tedbirlerin alınmadığına dair açıklamalar yaparak Memleket Partisi iktidara geldiğinde yapılacak olan çalışmaları anlattı.

“Doğa intikamını alıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve heyetindeki ekibi, Ordu, Rize, Giresun, Trabzon ve Artvin il Başkanları ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce sel felaketi olan bölgeleri ziyaret ederek Rize ve Artvin’de incelemelerde bulunduğunu ifade eden Mutlu, “Bu inceleme konusunda Genel Başkanımız Muharrem İnce’ye bizlerde eşlik ettik. Genel Başkanımız bölge de ki sel felaketiyle ilgili yağmur ve çamurun altında vatandaşlarla birebir görüşerek geçmiş olsun dileklerini iletti. Bölge de neler yapılabileceğini, nelerin sel felaketine sebep olduğunu, Türkiye’deki iklim şartlarının değiştiğini, barajlardan sonra Artvin’in ılıman bir iklime dönüştüğünü, yağmurların daha fazla olacağını, buradaki HES projelerinin bir an önce ciddi bir şekilde incelenmesi gerektiğini ve önüne her gelenin ruhsat alıp dere yataklarına inşaat yapılmasının yanlış ve canlarına mal olduğunu ve bu işlerin çok ciddi bir mesele olmasından ötürü bir an önce bu sorunların ele alınması ve çözüm getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Her yıl bir sel felaketiyle karşı karşıya geliyoruz. Sadece Artvin’de değil Van, Adana, Trabzon, Rize de karşı karşıyayız. Geçen yıl Hopa’da sel oldu canlarımız gitti. Bunlarla ilgili yönetimlerin çözümleri yetersiz kalıyor. Devlet eliyle HES’lerin bir an önce durdurulması gerektiğini doğadaki dere yataklarının yerlerinin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Doğa her zaman intikamını alıyor. Doğayla, ağaçla uğraşmayacaksınız. Uğraşıldığı zaman olan felaketleri herkes görüyor. Can ve mal kayıplarımız oluyor. Bunların ciddi bir şekilde devlet tarafından incelenmesi ve çözüm odaklı yeni projelerle birlikte sözde kalmayacak bir şekilde yapılması gerekiyor” diye konuştu.

“Düpedüz bir ihmalkarlıktır”

Artık gerçekleşen felaketlere kader denilmemesi gerektiğinden ve sele maruz kalan insanların hem canından hem malından olmaması gerektiğinden bahseden Mutlu,”Bu bir kader değil. Bu düpedüz bir ihmalkarlıktır. Yapılan dere yataklarının daraltılması, özgür suların akmaması bu tür felaketleri tetikler. Eğer önlem alınmazsa bir sonraki sene de aynı şey olacak. Gün içerisinde 4 mevsimi birden yaşayabiliyoruz. Doğa artık eski bir doğa değil insanlarımız bunları görmeli gördükçe de tedbirlerini almalıdır. Ormanlar yanıyor, sel felaketinden ötürü insanlar ölüyor. Emekli vatandaşım markete gidemiyor ev de tencereler boş. Her bir tarafta feryat var. Demem o ki konu sadece doğa değil. Bugün ki yönetimde bulunan iktidar ciddi bir şekilde tedbir alarak bu halkı rahatlatması gereklidir. Yangın söndü deniliyor. Orman yok olduktan sonra söndü ne anlamı kaldı ki. Genel Başkanımız Muharrem İnce yangın bölgelerine gitti çalışan işçilerle 5-6 gündür yangın bölgelerinde. İnsanlara her türlü desteği vermek için orada bulunuyor. Burada siyaset yapmadığımızı açıkça belirtmek istiyorum. Ayrıca siyaset yapılacak bir konu da değil. Burada bir gerçek var. Halkın gerçeği var. İnsanların hayatını, umudunu bağlamış olduğu tarım alanları, evleri, hayvanları hepsi bir anda yok oldu. Orman’da doğa sentezini, dengeyi koruyan aklımıza gelmeyecek birçok canlı vardı. Hepsi yandı kül oldu. Bizleri üzen, acıtan da budur. Yapılan yangın söndürme faaliyetlerinde çok büyük eksiklikler ve yanlışlıklar var. İnsanlar artık feryat ediyor. Devlet büyüktür, evi yananların evini karşılar. Yangından zarar gören vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak devletin zaten asli görevidir. Devlet hepsini yerine getirir ve yanan alanlar yeniden dikilebilir fakat bir ağacın tekrardan büyüyebilmesi için yüz yıl gerekiyor. Kafkasör’deki ağaçlara bakarsanız kocaman kocaman gövdelerinin olduğunu görürsünüz. Bu kocaman gövdelerin yerine gelmesi ve ağacın tam anlamıyla büyümesi için üstünden 50 yıl geçmesi gerekiyor. Bu yüzden insanoğluna düşen en büyük görev doğayla oynamamaktır. Kendi gelirleri ve rahatları için şunu bunu yapayım diyerek doğayla oynarsalar doğa intikamını insanoğlundan her türlü alır almaya da devam eder” dedi.

“Çalışmalar yapılıyor”

Memleket Partisi iktidara geldiğinde çevre ve doğa ile ilgili yapılacak olan çalışmalardan bahseden Mutlu, “Genel Başkanımız Muharrem İnce ve ekibi bununla ilgili bir yol haritası çalışması yapıyor. Başkanımızın Ankara’da çok güzel bir ekibi var. Bizlerde zaman zaman Ankara’ya giderek fikirlerimizi ortaya koyuyoruz ve paylaşıyoruz. Artık hiç kimse elini kolunu sallayarak ormanın içine girip bir tane canlı çiçeği bile koparamayacak. İnsanlar ormanın içine girerek istediği gibi hareket alanı açamayacak. Başkanımız böyle bir çalışma içerisinde olup bununla ilgili gerekli çalışmaları yapıyor. Bu konuda bir an önce ciddi tedbirlerin getirilmesi lazım. Başkanımız kısa zamanda çalışmaları basına ve halka açıklayacaktır” ifadelerine yer verdi.

“Ülkeyi hep birlikte yöneteceğiz”

20 Ağustos il kongresi yapacaklarını şu ana kadar merkez ilçelerin kongrelerini yaptıklarını belirten Mutlu, “İnsanların teveccühü, katılımı ve yaklaşımı çok iyi. Kendi bölgemize ne kadar siyaseten ve insan olarak katkı sunarsak yaşadığımız bölgede insanlara ne kadar hizmet edebilirsek yarın da arkamızda hoş bir seda bırakmış oluruz. Nihayetinde yapılan hizmetlerle anılırız. Biz burada siyaset yaparken diğer partilerle çatışma içinde olmayacağız. Gördüğümüz eksikleri, yanlışları dürüstçe söyleyeceğiz. Onlara bir rota vereceğiz ve diyeceğiz ki; şu doğrudur şu yanlıştır. Bizim iktidarımızda hiç kimse başını öne eğmeyecek. Artvin halkı şunu çok bilsin bizde kesinlikle ötekileştirme söz konusu olmayacak. CHP, MHP, AKP, İyi Parti seçmeni demeden ülkeyi hep birlikte yöneteceğiz. Diğer insanlarımız ile birlikte ortak akılla ülkeyi ve Artvin’i yönetmeye tabiriz” diye konuştu.