YEREL
Giriş Tarihi : 04-11-2021 12:02   Güncelleme : 04-11-2021 12:02

“KADIN KOOPERATİFLERİMİZ AŞAMA KAYDEDİYOR”

“KADIN KOOPERATİFLERİMİZ AŞAMA KAYDEDİYOR”

Kars, “Son yıllarda Kadın Kooperatiflerimiz hem nicelik hem nitelik bakımından büyük aşama kaydetti.”

Yaşar Kars, “21 Ekim 2021 tarihinde Kooperatifler Kanununda yapılan değişiklik ile birlikte kadın girişimcilerden odaya kayıt ücreti ve yıllık aidat ile aynı kanunun 25. Maddesinde tanımlanan munzam aidat alınmayacak.”

Ticaret Sicil Müdürü Yaşar Kars, 21 Ekim 2021 tarihinde Kooperatifler Kanununda gerçekleşen değişiklik ile kadın girişimcilerin çoğunlukta olduğu kooperatiflerde özellikle Türk Ticaret Kanunu'na göre alınan harçlar Ticaret sicil gazetesinde yayınlanan ilan ücretleri ve haliyle kooperatif ticaret odaları ve diğer ticaret sanayi odalarına bağlı üyeleridir ve bu bağlamda odalara olan aidatlar ve munzam aidatların alınmaması hususunda bir kanun çıktığı belirtti.

 Ticaret Sicil Müdürü Yaşar Kars, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “kadın girişimcilerin çoğunlukta olduğu kooperatiflerde özellikle Türk Ticaret Kanunu'na göre alınan harçlar Ticaret sicil gazetesinde yayınlanan ilan ücretleri ve haliyle kooperatif ticaret odaları ve diğer ticaret sanayi odalarına bağlı üyeleridir. Bu bağlamda odalara olan aidatlar ve munzam aidatların alınmaması hususunda bir kanun çıktı. Bu çok sevindirici bir haber Çünkü bilindiği üzere son yıllarda kadın Kooperatifleri büyük bir aşama kaydetti hem nicelik hem nitelik bakımından Artvin'de de son birkaç yılda 5 kooperatif daha kuruldu. Kadın girişim Kooperatifi olarak bu anlamda üyelerimizin faydalanacağı bir durum  ve bu yüzden Sevindirici buluyoruz” dedi.

Kooperatifler Kanununda yapılan değişikliğin içeriği hakkında detaylı bilgi veren Yaşar Kars, " Yasa, 1163 sayılı Kooperatifler kanununun 93. maddesinde değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklik şu şekildedir. Ortakların çoğunluğu kadınlardan oluşan ve kadın emeğinin değerlendirilmesi amacıyla kurulan kooperatiflerle ortaklarının çoğunluğu engellilerden oluşan kooperatiflerin bu kanun ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu gereğince tescil ve ilana tabi işlemlerinden ücret alınmaz ce ilana tâbi olanlar Türkiye ticaret sicil gazetesinde ücretsiz olarak yayımlanır bu kooperatiflerden 18.5.2004  tarihli ve 5174 sayılı Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ile Odalar Ve Borsalar kanunu 24. Maddesi gereğince odaya kayıt ücreti ve yıllık aidat ile aynı kanunun 25. Maddesinde tanımlanan munzam aidat alınmaz diyor. Bu Kooperatifler için sadece kadın Kooperatifi değil tabii  Bizde böyle bir üye yok ama başka kooperatiflerde vardır. Bu kişilerde bu kanundan faydalanacaklar. Bu nedir baktığımız zaman Aslında küçük bütçelerle kurulan Kooperatifleri çok büyük bir katkıdır bakıldığı zaman ama uzun vadede Tabi ki kendilerini geliştirdikçe bu katkıyı daha çok hissedecekler. Ben bu anlamda Başarılı bir uygulama daha doğrusu yerinde bir değişiklik olarak durumu yorumluyorum ve değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.

Artvin genelinde 6 Kooperatifin olduğunu belirten Yaşar Kars, “Artvin Merkez'de 3 tane kooperatif var, bir tanesi köy Kooperatifi -yukarımaden Köyü- diğeri merkezde 2 tane kooperatifimiz var. Yusufeli Kılıçkaya da bir kadın girişimi Kooperatifi var. Yine aynı zamanda Şavşat ve Ardanuç birer tane kadın girişimi Kooperatifi var faaliyetlerini takip ediyorum kişisel olarak emin adımlarla ilerlediklerini görüyoruz” şeklinde konuştu.

Hatice Diler