YEREL
Giriş Tarihi : 03-10-2021 16:41   Güncelleme : 03-10-2021 16:41

“KADININ GİRDİĞİ ORTAMA MEDENİYET GİRİYOR”

“KADININ GİRDİĞİ ORTAMA MEDENİYET GİRİYOR”

Ebru Uzun ile sahalarda kadın hakem olmak hakkında konuştuk. Uzun, “Lisansı elime aldığım zaman ki gururumu hiçbir şeye değişemem çok mutlu olmuştum ve bu alanda ilerlemeyi düşünüyorum” dedi.

Çeşitli spor dallarında aktif olarak çalışan ve 10 yıldır koşu yapan 21 yaşındaki Ebru Uzun, hakemlik serüvenine İl Hakem Kurulu Üyesi Halit Uçar’ın teşvikiyle başladığını aktararak “Sağ olsunlar kendileri beni bu konuda beni teşvik ettiler. Kendileri şahsi telefonuma ulaştılar bayağı sohbet ettik. Selenay hoca benden önce yaptığı için Selenay Çakmak hocayı örnek gösterdiler ki koşudan da tanışıyoruz kendisi rakibim olur. Hakemlikte koşu çok önemli bir şey, biz Selenay hocamızla ikimizde koşudan geldik, o yüzden bu konuda hiç zorluk yaşamadık. İlk aday hakem olarak başladığımızda koşmayı öğreniyoruz, koşuya hâkim olduğumuz halde bize koşu anlamında çok şey kattılar daha sonra bayrak tutmayı geçiyoruz. Ben zaten çok yeniyim, o yüzden çok fazla bir şey söylemeyeceğim ama şunu söyleyebilirim Lisansı elime aldığım zaman ki gururumu hiçbir şeye değişemem, gerçekten çok mutlu olmuştum ve bu konuda gerçekten ilerlemeyi düşünüyorum” diye konuştu.

“Kadın Hakemlerin Önü Açık”

sadece futbolun değil güreş gibi sporların da halk arasında erkeklere özgü spor gözüyle bakıldığını söyleyen Uzun, “özellikle güreş Artvin’de de çok fazla yapılan bir branş, ama ben zamanında güreş de yaptım, yapılabiliyor ve aynı zamanda okul futbol takımlarında kadın futbol takımı da çıkarıyorlar ve neden hakem olunmasın. Biz kadın hakemlerin önü çok açık, futbol hakemliğine başlayan hiçbir kadın hakemimiz pişman olmaz” ifadelerini kullandı.

“Kadının girdiği ortama medeniyet giriyor” diyen Ebru Uzun, şu şekilde konuştu: “futbola bir kadın girdiği zaman, o ortama bir medeniyet girdiğini düşünüyorum, biz erkek hocalarımızın maçlarını izlemeye de gidiyoruz, gerçekten argo kelimeler kullanılıyor. Selenay hocamın maçını da izlemeye gittim ben, Selenay hocam maçı yönettiği zaman ya da yardımcı hakem olduğu zaman o şekilde yaklaşamıyorlar. Mesela çoğu erkek hakemin üzerine yürüyen sporcularımız da oluyor, biz kadınlar olduğumuz zaman bu tür şeyler hiçbir şekilde yaşanmıyor, gerçekten bu platformda daha fazla yer almamız gerekiyor. Bu mesleğe başlamak isteyenlere tavsiyem şudur spordan gelmedik diye yapamayız izlenimi olmasın. Spor geçmişi olmayan arkadaşlarımız da var. Onlar da başarabiliyor böyle bir ön yargıya girmesinler.”

 

HATİCE DİLER