YEREL
Giriş Tarihi : 05-07-2021 11:42   Güncelleme : 05-07-2021 11:44

KAFKAS ARISI GEN VE MORFOLOJİK ÇALIŞMASI

Ardahan Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü tarafından uygulanan Ardahan ve Artvin İzole Bölge İçerisinde Bulunan Kafkas Bal arısının (Apis mellifera caucasia) Orijinal Alanında Morfolojik ve Moleküler Karakterizasyonun belirlenmesi projesi kapsamında İl Müdürlüğümüz ekiplerince belirlenen 310 adet işletmemizden numune alınımına başlandı.

KAFKAS ARISI GEN VE MORFOLOJİK ÇALIŞMASI

Ardahan Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü tarafından projede görev alacak personellere verilen eğitim ve bilgilendirme çalışması sonrasında sahada aktif olarak proje uygulanmaya koyuldu.

Proje sayesinde başta Ardahan'daki Artvin İline kayıtlı arıcıların olmak üzere Arıcılık işletmeleri yerinde gezilerek proje hakkında bilgi verilmesi akabinde örnekleme usulü seçilen kovanlardan; Ardahan Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü tarafından incelenmesi amacı ile numune alındı.

Proje sayesinde; saf arı ırkı olan Kafkas Arı ırkının korunması için önceden gerekli tedbirlerin alınması, mevcut arı kolonilerinin kontrolü ve bu sayede arıcıların bilgilendirilmesi amaçlandığı bildirildi.

Çalışmalar yıl içerisinde Artvin’in diğer bölgelerinde de devam edeceği açıklandı.