YEREL
Giriş Tarihi : 07-06-2022 12:16

“Kafkas Arısını Tehlikeye Atıyor”

“Kafkas Arısını Tehlikeye Atıyor”

Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak, koruma altına alınan Kafkas arı ırkının izole gem bölgesi olan ve başka arıların giriş çıkışı yasak olan kentte denetim yetersizliğinden dolayı dışarıdan arı getirildiğini, bu arıların da Kafkas ırkının genini bozarak ölümlere neden olduğunu söyledi.

Koruma altına alınan Kafkas arı ırkının denetimlerinin yetersiz olduğunu söyleyen Yıldızbayrak, “Bakanlar Kurulu kararıyla Kafkas arı ırkı konuma altına alındı ama gerekli ilgi gösterilmedi. İlimize arı giriş çıkışı yasak olmasına rağmen denetimler yeterince yapılmıyor” dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak, “2004 yılında Artvin Kafkas arı ırkı tescillenip Artvin de izole gem bölgesi ilan edildi ve buraya arı giriş çıkışı yasaklandı. Lakin son zamanlarda yaptığımız denetlemelerde ilimizde çok fazla arı giriş çıkışının olduğunu bu giriş çıkışların Kafkas ırkı arımızın genini bozduğunu ve bozulan genlerde çok büyük miktarda ölümler yaşandığını gözlemledik. Biran önce ilimize arı ırkının giriş çıkışının denetlenmesi kontrol altına alınması hatta kovanlıkların incelenmesini talep ediyoruz. Bununla ilgili bizim oda olarak çalışmalarımız var” diye konuştu.

Yıldızbayrak, Bölgede yoğun rağbet gören ve katma değeri yüksek olan kestane balına coğrafi işaret kazandırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Arhavi’deki arıcılık faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Yıldızbayrak, “İlçemiz de 150 arıcılık işletmesi olup 15 bin arı kolonisi mevcuttur.Odamız bünyesindetüm işletmelere tarımsal girdi,eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.Bölgemizde yoğunrağbet gören ve katma değeri yüksek olan kestane balına coğrafi işaret kazandırmaçalışmalarımız devam etmektedir.İlçemizde yıllık bal rekoltesi 100 ton civarındadır.Odamız Tarımsal Yayım ve Danışmalık bünyesinde Halk Eğitim Merkezi ile beraberson beş yılda yaklaşık 600 kişiye eğitim verilmiştir.Eğitimlerimiz yıl boyunca devametmektedir.Bu eğitimlerin sonunda bölgede arıcılığa olan eğilim her geçen yıl daha daartmaktadır.Yine odamız bünyesinde arıcılarımız için çok önemli bir girdi olan arı yemi üretimiyapılmaktadır.Üretmiş olduğumuz arı yemi diğer arı yemlerinden farklı olup içeriğindehastalık ve parazitlere karşı bitkisel preparat içermektedir.Arı yemi üretimini ülkemizdekitüm ziraat odaları noktasında sadece biz yapmaktayız. Arı yemi üretimi için kurmuşolduğumuz ünitemizde kapasite arttırıcı ek makinelere ihtiyacımız vardır. Ülkemiz,çiftçilerimiziçin yapmış olduğumuz çalışmalar kapasite geliştirerek büyüterek devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER

Haberin Galerisi : “Kafkas Arısını Tehlikeye Atıyor”
Gündem ArtvinGündem Artvin