YEREL
Giriş Tarihi : 20-08-2021 12:03   Güncelleme : 20-08-2021 12:03

KAFKASÖR ARENA FESTİVALE HAZIRLANIYOR

Artvin Kafkasör yaylasında bu yıl 40’ıncısı düzenlenecek olan boğa güreşleri hazırlıkları sürüyor.

KAFKASÖR ARENA FESTİVALE HAZIRLANIYOR

Belediye ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla devem eden arena düzenlemelerinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

2 bin rakımlı Kafkasör yaylasında her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu yıl 21-22 ağustos tarihlerinde 40’ıncısı gerçekleştirilecek olan güreşler için arena ve çevresinde hazırlıklar devam ediyor. Çalışmalar kapsamında arena içerisi, arena çevresindeki çadır kurulumları, çevre düzenlemeleri ve ışıklandırma çalışmaları devam ediyor.

Belediye ekiplerinden alınan bilgilere göre hazırlıkların festival öncesinde tamamlanıp boğa güreşlerinin eksiksiz bir şekilde yapılacağı belirtildi.

Korona virüs pandemisi nedeni ile 2020 yılında yapılamayan boğa güreşleri bu yıl coşkuyla gerçekleştirilecek.  Artvin’in en büyük ve en kapsamlı festivali Olan Uluslararası Artvin Kafkasör Kültür Turizm Ve Sanat Festivali’nin 40’ıncısı bu yıl 21-22 ağustosta düzenlenecek. Pandemi önlemlerinin en üst seviyede tutulacağı festivalde bu yıl sadece boğa güreşleri etkinliği ile tamamlanacak. Vatandaşların Pandemiye rağmen yoğun ilgi gösterecekleri ön görülüyor. 

Kafkasör Boğa Güreşlerinin Kısa Tarihçesi

Artvin de yapılan boğa güreşlerinin iki yüz yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğu bilinmekte. Sarp, engebeli ve oldukça kırık bir arazi yapısına sahip olan Artvin de yaylalara çıkılmadan önce boğaların güreştirilerek birbirleri ile barıştırılması bir zorunluluk. Aksi takdirde kontrolsüz güreşlerde yaralanmalar ve hatta ölümcül kazalar meydana gelmesi olası bir durum. Boğa güreşlerinin ortaya çıkma nedeni bu zorunluluktan kaynaklanıyor. Esasen asıl hayvancılığın yapıldığı ova yerleşime sahip Erzurum, Kars, Ardahan gibi civar illerde yapılmaması buna örnek olarak gösterilebilir.

Güreşlerde Kafkasör’ün tercih edilmesi tesadüf değil. Yaylaya çıkışlarda ilk adım, ilk düzlük ve toplanma bölgesi olması nedeniyle bu tercih yapıldı. Burada toplanan yedi mahallenin boğaları barıştırılmaya çalışırken de insanın tutkusundan ötürü belli bir rekabet de kendiliğinden kızıştı. Bunun sonucu daha iddialı güreşler düzenlendi. Bu tutku öylesine sevilmiştir ki 1981 yılında festivale dönüştürüldü. Boğa güreşleri önceden boyun ölçülerine göre altı kategoride yapılırken, 2007 yılında “Artvin geleneksel boğa güreşlerini yaşatma ve Yaylalarını koruma Derneği” kuruldu. Söz konusu dernek, kilo unsurunu baz alarak boğalar açısından daha adil bir uygulama başlattı. 350 kilograma kadar deste, 351, 410 kilogram ayak, 411, 480 kilogram küçük orta, 481, 560kg büyük orta, 561, 650 kilogram baş altı, 651, 760 kilogram baş, 761 kilogram üstü süper boy olarak sınıflandırıldı. Artvin Kafkasör arenasında güreşler tartı, kura, boynuz, alan, kule ve veteriner olmak üzere 15 hakem tarafından yaptırılıyor. Her yıl Nisan ayı başlarında çevre köylerde ve kazalarda başlayan boğa güreşleri Haziran ayı sonunda final niteliğinde favori boğaların katılımı ile başlayan boğaların Şampiyonlar ligi, Kafkasör Arenada on binlerce kişinin katılımı ile yapılıyor.

Güreşlerin Amacı;

Kırık araziye sahip olan Artvin de yaylaya çıkmadan önce hayvanlar mutlaka barıştırılmak zorunda. Aksi takdirde birbirlerini yaraladıkları gibi ölümcül kazalar dahi kaçınılmaz olur. Bu güreşler sarp ve kırık arazisi olan Artvin de boğalar birbirine zarar vermemesi ve uçurumdan aşağıya atmaması için düzenlenmekte. Yayla yaşantısı gereğince yaylaya çıkacak boğaların arasından lider seçilmesi, bir araya gelen boğalar arasında lideri seçmek maksadı ile hayvanların güreştirilmesi ile en güçlü boğanın ortaya çıkması hedeflenmekte.
Geçmiş yıllarda her mahallenin kendi aralarında gerçekleştirdiği boğa güreşleri şenlikleri günümüze kadar gelmiş ve ilk defa 1981 yılında Kafkasör yaylasında şenlik havasında düzenlenmiş, daha sonra da uluslararası bir festival haline getirilmiştir. İspanyada olduğu gibi hayvanları öldürmeye yönelik değil barıştırmaya yönelik bir etkinlik olduğu açık.

Adeta kendi evlatlarından daha fazla boğalarına özenen boğa yetiştiricileri, pekmez, geven oto, fındık, fıstık, üzüm kurusu, arpa ve benzeri gıdalarla bir yıl boyunca özel besiye çeker, bu festivale hazırlar. Ve Kafkasör Arenası bütün boğaların final yeridir.

HATİCE DİLER