YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2021 17:42   Güncelleme : 28-12-2021 17:42

Kafkasör Beyaz Gelinliğini Giydi

Kafkasör Beyaz Gelinliğini Giydi

Artvin'in en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Kafkasör Yaylası, doyumsuz kış manzaralarıyla ziyaretçilerine seyrine doyumsuz görüntüler çıkartıyor.

1200 rakımlı kent merkezine 8 kilometre mesafede doğal güzellikleriyle dikkati çeken Kafkasör Yaylası, sahip olduğu zengin flora ve fauna çeşitliliği piknik alanları, yürüyüş yolları, kamp alanları, yaşlı ormanlarıyla her mevsim kentin en fazla turist çeken yerleri arasında.Temiz havası, göz kamaştıran doğal güzelliğiyle dinlenmek için oldukça elverişli ortama sahip olan yaylada son günlerde etkili olan yağışla kar kalınlığı 80 santimetreye ulaştı.

Kar yağışını fırsata çeviren doğa severler, bembeyaz örtüyle kaplanan Kafkasör Yaylası'na akın ederek, burada doğanın ve karın keyfini çıkarıyor.Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turizm merkezleri listesinde yer alan ve kentte 40 yıldır geleneksel olarak düzenlen "Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali" ile adını dünyaya duyuran yayla ladin, sarıçam, kayın, gürgen ve ormangülü ağaçlarıyla kaplı doğasıyla her mevsim doğa tutkunlarına eşsiz manzaralar sunuyor.

Eda Karaca, doğanın ve karın tadını çıkartıp eğlenceli zaman geçirmek için arkadaşlarlaKafkasör'e geldik kar nedeniyle yaylaya çıkmaya zorlandık ama iyi ki de çıkmışız. Ömrümde hiç bu kadar çok kar görmemiştim. Ortam sessiz sakin, doğa büyüleyici. Ateş yaktık, gezdik dolaştık. Kar topu oynadık, kardan adam yaptık. Karın ve doğanın tadını çıkardık” şeklinde konuştu.

Ebrar Dağ da, kar görmeye alışkın olmadığını ifade ederek, "Hayatımda ilk defa bu kadar çok karı bir arada gördüm. Çok üşüdük ama üşüdüğümüze değdi çok eğlendik. Doğa gerçekten çok güzel lapa lapa kar yağmış. Her taraf beyaz. Harika" dedi.

Yayladaki kar ve kış güzelliğini görmek için Kafkasör'e gelen Melek Öztürk, doğanın karla bütünleşmesini görmek için arkadaşlarıyla buraya geldiklerini aktararak , “Doğa adeta gelinlik giymiş gibi bembeyaz. İlk defa kar gören arkadaşlarımız var. Onlar çok sevindi. Bu doğal güzellikler için İsviçre, Norveç gibi ülkelere gitmeye gerek yok. Karadeniz'de ve Karadeniz'in incisi Artvin'de bu doğal güzellikleri bulmak mümkün. Artvin'in her mevsim güzel bir şehir, Artvin kışın da ayrı bir güzel. Doğayla karın en iyi bütünleştiği yer Artvin ve Kafkasör Yaylası. Herkesi buraya bekliyoruz" diye konuştu.

Bu yıl karın çok geç yağdığını söyleyen yaylada bulunan İl Özel İdare Sosyal Tesislerinde çalışan Mehmet Yavuz ise "Beklediğimiz kar geçte olsa yağdı. Yaklaşık 70 santimetre civarında kar yağdı. Kar yağışı sonrası bölgeye bayağı bir gelen oldu. Talep var, ifadelerini kullandı.

Hatice DİLER