YEREL
Giriş Tarihi : 23-08-2021 12:40   Güncelleme : 23-08-2021 12:40

KAFKASÖR’DE ŞAMPİYON: NİKOR

Artvin'de bu yıl 40'ıncısı düzenlenen "Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali" şampiyonu Şehzade Yıldırıma ait "Nikor" adlı boğa birinci oldu. 2 gün süren boğa güreşlerinde nefes kesen anlar yaşandı.

KAFKASÖR’DE ŞAMPİYON: NİKOR

Boğa güreşlerinin ilk gününde Deste, Ayak, Küçük Orta ve Süper Baş kategorilerinde 32 boğa, ikinci gününde ise Büyük Orta, Başaltı ve Baş kategorilerinde ise 49 Boğa Kafkasör arenasında şampiyonluk için yarıştı. Birbirinden zorlu güreşlere sahne olan festivalde güreşler, horonlar renkli görüntülere sahne oldu.

Bir yıl aradan sonra Boğa Güreşlerinin heyecanı herkese yansırken 7’den 70’e Türkiye’nin ve dünyanın değişik yerlerinden çok sayıda boğa sevdalısı insan tribünlerde yerini alırken Boğaların kıyasıya mücadelesi ve boynuz sesleri tribünlerden büyük alkış aldı.

Şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktaki, Kafkasör Yaylası'nda gerçekleştirildi. Cumartesi günü başlayan boğa güreşlerinin son gününde "büyük orta", "başaltı" ve "baş" kategorisinde Artvin, Rize ve Erzurum’dan gelen 49 boğa, arenada güreşti.

Öte yandan baş kategorisi kuralarının çekimi esnasında Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve CHP Millet Vekili Uğur Bayraktutan’ın İYİ Parti Gurup Başkanı İsmail Tatlıoğlu’nun da aralarında bulunduğu, protokol üyeleri ve onlarca vatandaşın arenaya inerek Artvin halkoyunu ezgileri eşliğinde horon oynaması renkli görüntüler oluşturdu.

Büyük orta kategorisinde Dursun Ali Urhan’a ait "Çilçimli", başaltı kategorisinde Erkan Torun'a ait "Ara", baş kategorisinde ise Şehzade Yıldırıma ait "Nikor" adlı boğa birinci oldu.

Deste kategorisinde Hamza Çınar’a ait "Küçükefe", ayak kategorisinde Mehmet Kuri2ye ait "Katliam", küçük orta kategorisinde Şengül Turan’a ait "Ustura Nişan", süperbaş kategorisinde Mehmet Baki Bayram’a ait "Akif Reis" isimli boğalar birinci oldu.

Güreşlerde toplamda 116 bin lira ödül dağıtılırken, baş kategorisindeki şampiyon boğanın sahibi 26 bin, başaltı kategorisindeki birinci boğanın sahibi 22 bin, büyük orta kategorisindeki şampiyon boğanın sahibi de 19 bin lira ile ödüllendirildi.

Binlerce kişi soğuk havaya rağmen iki gün boyunca devam eden güreşleri arenanın çevresindeki tribünlerden takip ederken, bazı vatandaşlar da arenanın etrafındaki ormanlık alanda belediye tarafından kurulan çadırları kiralayarak doğanın tadını çıkardı.

Yoğun ilgi gören festivalde Artvin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, güvenliği sağlamak için yoğun mesai harcarken, 112 Acil Sağlık ekipleri de herhangi bir olumsuzluğa karşı alanda hazır bulundu.

2 gün süren boğa güreşlerinde kesintisiz bir şekilde tek başına sunuculuk yapan Şakir Kara boğa güreşlerinin rengi oldu.

Başkan Elçin ödül törenine geçmeden önce Artvin Kafkasör Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Spor Kulübü Derneği yönetimine ve sahada görev yapanlara teşekkür plaketi takdim etti.

Ödül töreninde konuşma yapan Belediye Başkanı Demirhan Elçin, gelecek yıl arenayı Gökçen ailesinden satın alacaklarının sözünü vererek şu ifadeleri kullandı: “Şunu söylemek istiyorum bu arenada her zaman yaşam devam ettikçe boğa güreşleri olacak. Güreşlerin olabilmesi için Gökçen ailesine de teşekkür ediyoruz ama Gökçen ailesi bilsin ki buranın tapusunu alacağız. Belediye mi alacak, halk mı alacak, iş adamları mı alacak, bir şekilde alacağız ve burası Artvin Halkının olacak. Artık orada oluyordu burada olmuyordu orda güvenliği sağlayamıyorduk kimse söyleyemeyecek. Bu görkemli boğa güreşlerin yapılmasında emeği geçen boğa güreşlerini bize sunan özellikle boğacılar derneğine, hakemlere, boğa sahiplerine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca zabıtaya, jandarmaya, sağlık ekiplerine de teşekkür ediyorum. En çok teşekkürü de Şakir Kara’ya ediyorum. İki gündür sunuculuğunu başkasına devrettirmeden adam gibi bir sunuculuk yaptı. “

HATİCE DİLER