YEREL
Giriş Tarihi : 27-12-2021 10:25   Güncelleme : 27-12-2021 10:25

KALDIRIMLAR BUZ PİSTİ GİBİ

KALDIRIMLAR BUZ PİSTİ GİBİ

Artvin’de kar yağışının ardından soğuk havanın etkisi hissedilmeye devam ediyor. Sıcaklığın -5 dereceye düşmesiyle kaldırımlar buz tuttu, vatandaşlar yürümekte zorlanıyor. Kaldırımdan yürümek isteyen bazı vatandaşlar kendilerini yerde bulurken, birçok vatandaş ise kaldırımda yürümek yerine araç yolunu kullanmak zorunda kalıyor.

Artvin’de kar yağışının ardından adeta buz pistine dönen yollar ve merdivenler tehlike oluşturuyor.  Yoğun kar yağışının ardından güneşin yüzünü göstermesi vatandaşları sevindirirken, geceleri hava sıcaklığının -5 dereceye kadar düşmesi yol ve merdivenlerde meydana gelen buzlanmaya neden oluyor.

Karla beyaz örtüye bürünen kentte, sabah saatlerinde etkisini gösteren don ve buzlanma üzerine vatandaşlar zor anlar yaşıyor.

Buzlanma ve don olayıyla birlikte ulaşımda ve günlük yaşamda aksamalar meydana geldi. Ana arterler büyük oranda temizlenirken, diğer cadde ve sokaklarda araçlar ve yayalar ilerlemekte zorluk çekiyor. Zor anlar yaşayan yayalar, belediyenin tuzlama çalışması yapması gerektiğine dikkat çekti.

Esnaf kendi işyerinin önünü kendi temizlemeye çalışırken başta merdivenler olmak üzere birçok ara yollarda temizlik yapılmadı. Özellikle sabah saatlerinde yürümekte zorluk çeken vatandaşlar yoğun olarak kullanılan merdivenlerin ve ara yolların temizlenmesini ve tuzlama çalışmalarının yapılmasını talep ediyor. Orköy mahallesinden sabah çarşıya işe gelmek için bir sürü merdiveni kullanmak zorunda olduklarını belirten vatandaşlar, 5 dakikaya ineceğimiz yolu 15-20 dakikaya anca iniyoruz. Kayıp düşmemek için adeta savaş veriyoruz. Bazı çalışmaların yapılması için illa birilerinin düşüp kolunu, bacağını kırması mı lazım? Yetkililerin bu konuda duyarlı olup biran önce tuzlama ve temizleme çalışmalarını yapmalarını bekliyoruz diye konuştular.

Özellikle Belediye ekiplerinin bu buzlanma konusunda hassas olup çalışmaları zamanında yapmaması tepkilerinde artmasına neden oluyor. Vatandaş tepkisinde haklı ama yetkililer ise konuyla ilgili ne düşünüyor bilinmiyor. Ekiplerin ana yollar haricinde yetersiz kalmasının gerekçesi de merak edilmiyor değil?

Hatice Diler