YEREL
Giriş Tarihi : 16-04-2022 11:38   Güncelleme : 16-04-2022 11:38

Kamu Çalışanları Bayram İkramiyesinden Mahrum Olmasın!

Kamu Çalışanları Bayram İkramiyesinden Mahrum Olmasın!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sendikanın Ankara şubesinin düzenlediği iftar programına katıldı. Burada konuşma yapan Geylan, kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi taleplerini yineledi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın iftar programında yaptığı konuşmayı Türk-Eğitim-Sen Artvin şubesi paylaşarak genel başkanın taleplerine destek verildi. Geylan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“‘Türkiye sevdamız ekmek için kavgamız’ anlayışı ışığında sendikal mücadelemizi yürütüyoruz. Ekmek kavgasını yani sendikacılığı adam gibi yapıyoruz. Üyelerimizin mali, sosyal ve özlük hakları için gece gündüz çalışıyoruz. Ama bunun yanı sıra ekmek kavgasının önüne Türkiye sevdasını koyduk. Bu noktada ülke meselelerine duyarlıyız. Bizim için topraklarımızın bütünlüğü, milletimizin huzuru her şeyin önündedir. İşte bu vasıflarımızla sadece kamu çalışanlarının değil, mensubu olmaktan gurur duyduğumuz milletimizin de takdirini kazandık” şeklinde konuştu.

1 Ağustos 2023 tarihinde 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin yapılacağına dikkat çeken Geylan, “7. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde kamu çalışanları yeni bir kayıp daha  yaşamaması için Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların temsil yetkisini alarak, toplu sözleşme masasına oturması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Aileleriyle birlikte 25 milyona yaklaşan bir kitlenin son yıllarda eriyen alım gücünün artırılması, yükselen enflasyon karşısında  korunması, geçmiş dönem kayıplarının telafi edilmesi, büyümeden pay verilerek memurların refahının artırılması gerektiğine dikkat çeken Genel Başkan Geylan, Türkiye Kamu-Sen ARGE Merkezinin Mart ayına ilişkin asgari geçim sonuçlarına değindi. Geylan, “Tek kişinin yoksulluk sınırı 6.184,14 TL olarak hesaplandı. Mart 2022 itibari ile ortalama 6.285,60 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %53,13’ünü oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.374,16 lira olarak belirlenen kira gideri ise Mart 2022 ortalama maaşının %21,86’sına denk geldi. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %74,99’unu yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %25,01’i kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mart 2022 maaşından geriye yalnızca 1.572,03 TL kaldı. Yani anlıyoruz ki kamu çalışanlarının alım gücü gün be gün giderek yok olmaktadır. Yetkililere bir kez daha çağrıda bulunuyoruz;  enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmemesi için büyük önem arz ediyor” diye konuştu. 

Öte yandan Genel Başkan Geylan,  çalışanları enflasyon karşısında koruyacak olan refah payı uygulamasının hayata geçirilmesi, seyyanen zam, vergi dilimlerinin yüzde 15’e sabitlenmesi başta olmak üzere acil çözüm bekleyen diğer taleplerinin hayata geçirilmesi için de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

Kamu çalışanlarına yönelik bayram ikramiyesi taleplerini yinelediklerini kaydeden Genel Başkan Talip Geylan, “12 milyon vatandaşına bayram ikramiyesi ödemesi yapan devletimizin görevi başındaki kamu çalışanlarına da bayram ikramiyesi verebilecek güce sahip olduğunu düşünüyoruz. Kamu çalışanları Ramazan Bayramı öncesi müjdeli bir haber beklemektedir. Üstelik kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi verilmesi onları daha da motive edecektir. Bu nedenle Ramazan Bayramı’ndan itibaren dini bayramlarda kamu çalışanlarına da bayram ikramiyesi ödenmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.