YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2021 11:15   Güncelleme : 18-05-2021 11:15

KAPANMA SONRASI ÇİÇEKÇİLERDE SON DURUM

Tam kapanmadan normalleşmeye geçilmesi ile sayılı esnafların dükkânını açması ile iş başı yapan vatandaş pandeminin etkisini henüz atlatmış değil.

KAPANMA SONRASI ÇİÇEKÇİLERDE SON DURUM

Çiçekçilerin ve düğün organizasyonlarına yaz ayları büyük gelir kaynağı olurken bu sene en çok etkilenen esnafların ve sektörlerin başında gelen çiçekçilik büyük kayıp yaşamaya devam ediyor.

Artvin’de esnaflardan biri olan Emre Altıparmak bu sene işlerindeki çiçek talebi ve düğünlere yönelik yapılan taleplerin son durumunu paylaştı. Altıparmak, ‘’ Öncelikle çiçek firması olarak bizler sonuçta canlı bitkiler satıyoruz, yapay bitkilerde satıyoruz bu süreçte bitkilerimizi koruma adına maddelerin 9. Maddesine göre tarımsal ürünlere giriyor. Bunlarda sulama izni verilen dükkân açma izni verildi haftanın belli günlerinde gelip sulama yapıyoruz aynı zamanda çiçeklerimizin bakımını ve toprak değişimini yapıp yani ölmemeleri için bu şekilde kurtarımını yapıyoruz. Tabi ki süreçler bizi çok kısıtladı bütün esnaflarda olduğu gibi bizlerde de düşüşler yaşandı ve geçim zorluğu gibi sorunlar bütün esnaflarda olduğu gibi bizde de oldu ‘’ ifadelerine yer verdi.

Anneler günü satış durumunuz nasıl oldu? Kira, vergi vb. gibi ödemeleri nasıl karşılıyorsunuz?

Anneler gününün tam kapanmaya denk gelmesinden dolayı Altıparmak şu ifadeleri kullandı, ‘’ Anneler gününde satış biraz yaptık diyoruz ona da çok şükür diyoruz. Çünkü çiçekçilerde en çok sevgililer günü ve anneler günü gibi özel günlerde satış oluyor bunlarda cumartesi günü yani 8-9 Nisan da olacak olan günler içerisinde de bizlere izin verildi. Müşterilerimiz bize gelip saat 10.00 ve 17.00 arasında satış yapılabiliyor, ürün alabiliyorlardı yürüme mesafesinden diğerlerinde de zaten 17.00 den sonra saat 22.00 a kadar bizler bütün siparişlerimizi götürüyorduk ‘’ dedi.

Çalışamadığınız günlerde ki kayıplarınızı nasıl telafi ettiniz?

Kapalı kalınan süre boyunca geçim zorluklarının meydana gelmesinden bu yana Altıparmak şu cümleleri kullandı, ‘’ Aslında bu süreçte girdikten sonra yani bir gün kazandık ama sonuçta bütün arkada bıraktığımız çöküşleri kurtarma şansımız zaten yoktu. Çalışanlarımızda sigortalı çalışanlarımız vardı 3 arkadaşımız zorluklara rağmen işten çıkmak zorunda kaldı. Bu süreçte kısıtlama olduğu için bizler iş yerimizde sigortalı eleman olmayınca çalışanlara da cezai işlem uygulanacağından dolayı bizde 2 kişi olarak zorluk çektik bu şekilde 8-9 insanla atlattık diyelim inşallah seneye anneler gününde daha güzel bir anneler gününde buluşuruz diyoruz ‘’ dedi.

Düğün sezonu geliyor sizce bu sene nasıl bir düğün sezonu görüyorsunuz?

Düğün sezonunun büyük kazanç kaynağı olmasından dolayı yüksek miktarda kayıplardan yola çıkan Altıparmak şu ifadeleri kullandı, ‘’ Bu seneki düğün organizasyonumuzda görüştüğümüz çiftlerde kararsızlık var yani şu anda bu tarihlerde açıklanması gereken kararların bekleyişi var. Bundan dolayı bütün çiftlerimiz ne yapacağını bilmiyor aslında düğün sezonunda nasıl bir organizasyon firmalarının uygulaması yapılacağına dair kimsenin bir bilgisi yok çünkü bizlerde bu aylarda bütün rezervasyonlarımızı yazıyoruz tarihleri belirledikten sonra ona göre ekip kuruyoruz. Açık hava düğün organizasyonları oluyordu mesela bir İlçelerimize gidip bunları düzenliyorduk ama işte bekleyiş içerisindeyiz çünkü bizim yaptığımız organizasyonlar içerisinde dans gruplarımız var orkestramız var kamera, görüntü çekimleri var bunlarda ki yapacağımız programlardaki arkadaşlarımızla bir şey çizemedik çünkü karar yok kişi sayısına göre yapılacak mı? Pandemi sürecinde böyle bir kısıtlama yapılmayacak mı? Böyle bir sıkıntımızda var açıkçası bütün çiftlerimize Allah kolaylık versin çünkü insanların bazılarında ilişkilerinde yıpranma meydana gelen çiftlerimizde var ama biraz sabretmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü onlarla daha güzel programalar çizeceğiz gelin ve damatlarla inşallah bu süreçten sonra, bu kısıtlamalarında faydası olur diye düşünüyoruz umarız ki horonlar ve halaylar ile güzel düğünler yapacağız ‘’ dedi.

Tam kapanma etkisi henüz esnaflar adına bir değişiklik göstermiş değil zor durumda kalan esnaflar bir an önce kovid-19 salgınını atlatmayı beklemekte.