YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2021 11:20   Güncelleme : 18-05-2021 11:20

KAPANMA SONRASI ESNAFIN NABZI

Tam kapanmadan sonra esnafın akan kanı durmadı.

KAPANMA SONRASI ESNAFIN NABZI

Tam kapanmada zor durumda kalan esnafın yaşadığı maddi zorluklar pandemi süresince devam etmekte. Esnaf tam kapanma uygulanmasının gelmesi ile birlikte büyük kan kaybetti Artvin esnaflarından olan Mücahit Çiftçi 17 günlük tam kapanma ile ilgili yaptığı açıklamalarda dikkat çekti.

17 günlük tam kapanma sizin için nasıl geçti?

Çiftçi, ‘’ Boş zararına dükkanı açtık, kapattık çoğu zaman elektrik ve su masrafımızı bile karşılayamadık böyle yani boş zaman geçirdik ‘’ ifadelerini kullandı.

Sizce 17 günlük kapanmanın faydası oldu mu?

Tam kapanmanın yararlarına olmadığına değinen Çiftçi, ‘’ 17 günlük kapanmanın faydası olması için önce şehirler arası ulaşımı kesmeleri lazımdı. Şu anda hepimizin sonuçta köyleri var ve köylerden bir sürü insan geldi aynı şekilde şehirden köylere geçildi. Yani şöyle ben çok faydasının olacağını düşünmüyorum. Önce ulaşımı kesmeleri gerekli bu bağlantıyı kesmedikten sonra pek bir işe yarayacağını düşünmüyorum ‘’ ifadelerine yer verdi. 

Artvin esnaflarından olan Onur Akbulut ve Mehmet Akyüz ise pandemi süresince karşılaştıkları zorluklara yer verdi.

Onur Akbulut, ‘’ Aydan butik işletmecisiyiz 2018 den beri bayan giyim üzerine çalışıyoruz.  6 aydır işletmecilik yapıyoruz pandemi döneminde açtık dükkanımızı tabi biraz sorunlarımız oluyor. Ekonomik olarak çok büyük zarar gördük yani genç bir arkadaş olarak girişimci olarak başladık ama pandemiden dolayı büyük sıkıntılar çektik 17 günün bize çok büyük etkisi oldu Yani kötü durumdayız inşallah daha iyi şeyler olacak ‘’ ifadelerini kullanan Akbulut tam kapanma ile ilgili yaşadıkları sıkıntılara dair soruları da yanıtladı.

17 günlük kapanmaya dair Akbulut şu ifadeleri kullandı, ‘’ Pandemi süreci çok kısa bir süreç değil yaklaşık 1,5 senedir olan bir şey zaten 1,5 senede işlerimiz öğrencinin gelmemesi ile birlikte işler kısmen azaldı ama bu 17 günlük kapanma bizi daha da geriye götürdü. Nasıl olacak? Ne yapacağız? Hiç bilmiyoruz bu durumda inşallah açılır bu yasaklar eskisi gibi yaşantımıza döneriz diyorum. Ev kirası, dükkan kirası işte malum giderler, yeme, içme derken ürün aldık bu ürünün ödemeleri var bu 17 günlük sürede mecburen bankalardan kredidir işte eksi bakiyedir onlarla çevirmeye çalışıyoruz şu anda diyebilirim ‘’ dedi.

Sizce bu 17 günlük süreç normal hayata dönebilmek için yeterli oldu mu?

Akbulut, ‘’ Yani bu 17 günlük tam kapanma değil bence bir kısım insan veya bankalar, kurumlar dışarıdaydı bende markete giderken ister istemez yani çarşı normal çarşı gibi insanlar kalabalıktı tam kapanma değil bence bu etkisi olur mu? Diyecek olursanız hayır zannetmiyorum yine vakalar fazla ve artacaktır ‘’ ifadelerine yer verdi.

Size göre ne zaman normale dönebiliriz ve esnaf kendine ne zaman gelebilir?

Akbulut, ‘’ Şöyle, tam aşılanma olursa devam ederse ve bütün herkese aşılanma yapılırsa o zaman normale geçiş sağlanabilir.  Maskemizi takıyoruz, hijyene ve mesafeye dikkat ediyoruz müşteriyi fazla kalabalık almıyoruz. Bu şekilde yapılabilir ama daha hızlı olabilir aşılanma süreci diyebilirim ‘’ ifadelerine yer verdi.