YEREL
Giriş Tarihi : 22-12-2021 18:18   Güncelleme : 22-12-2021 18:18

Kar En Çok Sana Yakışıyor Artvin!

Kar En Çok Sana Yakışıyor Artvin!

Artvin’de gece saatlerinde etkili olan kar yağışı sabah saatlerinde de devam etti. Bembeyaz bir güne gözünü açan Artvinliler eşsiz görüntülerle karşılaştı. Gölleriyle, yaylalarıyla dağlarıyla eşsiz görünüme sahip olan kentte manzarayı gören vatandaşlar fotoğraf çekilmeyi unutmadı.

Kış aylarında da Türkiye, eşsiz bir doğaya ev sahipliği yapıyor. Göller, yaylalar, dağlar, nehirler, deltalar ve vadiler üzerlerine beyaz örtüyü çekiyor ve ortaya doyumsuz manzaralar çıkıyor.

Artvin de yaylalarıyla, vadileriyle, gölleriyle Türkiye’nin eşsiz manzaralı şehirlerinin başında geliyor. Şavşat, Borçka, Murgul’da bulunan Karagöller seyrine doyum olmayan kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.

Borçka Karagöle kar yağdı Kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.

İlimizde günlerdir etkili olan soğuk, sis ve yağışlı havanın ardından özellikle kentin yüksek kesimlerinde kar yağışı başladı. Borçka ilçesinin de yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışının ardından Borçka Karagöl Tabiat Parkına da kar yağdı. Kar manzarası adeta kartpostallık görüntülere sahne oldu. Karla kaplanan Borçka Karagöl izlenmeye değer manzaralar oluşturdu.

Borçka Karagöl

Karagöl, Kuzey Anadolu Dağları’nın devamı niteliğinde olan Karçal Dağları’nın (3415 m) kuzeybatısında yer almaktadır. Yönetim bakımından Artvin ilinin Borçka İlçesi sınırlarında kalan gölün, ilçe merkezine uzaklığı 27 km dir.Bir heyelanla meydana gelen göl, deniz seviyesinden 1450-1480 m aralığında yer alır. Biri büyük diğeri küçük iki gölden oluşan Karagölün alanı yaklaşık 50 000 m² olup en derin yeri 25 m yi bulmaktadır. Gölün suyu tatlı olup, bir gidegenle dış drenaja bağlanmaktadır. Karagöl ve çevresi sahip olduğu jeolojik, jeomorfolojik, flora, fauna zenginliği ve peyzaj özellikleri nedeniyle 14.08.2002 tarihinde Tabiat Parkı (368 ha) ilan edilmiştir. Saha başta eko-turizm olmak üzere çeşitli turizm etkinlikleri için önemli bir potansiyele sahiptir.

Artvin’in Borçka ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Karagöl, doğaseverlerin akınına uğruyor. TEMA Vakfı’nın örnek projelerinden biri olan ‘Artvin Camili Kırsal Kalkınma Projesi’nin uygulandığı Camili köyünün, 7 kilometresi hariç toprak yolunu takiben ulaşılabilen Karagöl’e gitmek isteyenler, zorlu bir yolculuğun ardından adeta saklı bir cennetle karşılaşıyor.

Karçal Dağı’ndaki Aralık Yaylası’nın yakınlarında bulunan bir tepenin, 1800’lü yılların başında heyelan sonucu bir derenin önünü kapatmasıyla oluştuğu bilinen Karagöl, anıt sayılabilecek çeşitli yaşlı ağaçlarla çevreleniyor. Zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip olan bölge, ulaşım güçlüğüne rağmen doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.