YEREL
Giriş Tarihi : 21-01-2022 10:46   Güncelleme : 21-01-2022 10:46

Kar İl Genelinde Hayatı Olumsuz Etkilemeye Devam Ediyor

Kar İl Genelinde Hayatı Olumsuz Etkilemeye Devam Ediyor

Artvin İl genelinde 15 Ocak 2022 Cumartesi günü yağmaya başlayan ve ara ara devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı özellikle Arhavi, Hopa, Kemalpaşa, Murgul, Borçka, Artvin Merkez’de yoğun yağarken, Şavşat, Ardanuç ve Yusufeli’ne de kar yağışı etkili oldu. Kar yağan ilçe merkezlerinde belediyeler, köylerde ise il özel idaresi ulaşıma kapanan yolları ulaşıma açmak için yoğun mücadele veriyor.

Artvin’de kar yağışı etkili oldu. Özellikle sahilden gelen kar yağışı öncelikle sahil ilçelerinde hayatı olumsuz etkilerken, 15 Aralık 2022 Cumartesi öğle saatlerinden sonra yağan ve devam eden kar yağışı Şehir merkezleri, şehirlerarası yollar ve köy yolları yağıştan kısa bir süre ulaşıma kapanmalara neden olurken şehir içlerinde belediyeler, şehirlerarası yollarda karayolları, köylerde ise il özel idaresine bağlı şubeler karla mücadele için yoğun mesai harcıyor.

 Artvin-Hopa karayolunda Artvin-Borçka, Borçka-Cankurtaran Tüneli kısmında yer yer ulaşım kar yağışı nedeniyle kesintiye uğradı. Borçka-Murgul, Murgul Damar, Şavşat-Ardahan, Ardanuç-Ardahan yollarında da ulaşımda aksamalar meydana geldi.

Belediyeler Yoğun Mesaide

Kar yağışının en etkili olduğu yerler başta Artvin Merkez olmak üzere, Arhavi, Hopa, Kemalpaşa, Borçka, Murgul’da etkili olurken, Artvin Belediyesi ve ilçe belediyeleri yoğun mesai içerisine girdi. Kar yağışının en etkili olduğu bölgelerden biri olan Artvin Merkez’de yoğun yağışın gerçekleşmesi ile birlikte kar yağışına hazırlıksız yakalanan araç sürücüleri tedbirsizliklerinin bedelini yolda kalarak ödediler. Yolda kalan araç şoförleri nedeniyle Çayağzı Mahallesi’nden Orköy’e kadar birçok bölgede trafik aksaklıkları yaşanırken, Artvin Belediyesi çalışanları solisyon, tuz ve kum ile mücadele ederek yolları ulaşıma açık tutmak için canla başla çalıştılar.

Kar yağışının etkisini arttırması ile birlikte kar çilesinin artması beklenirken, karla mücadele eden kurum ve kuruluşların kar mesaisinin kar yağışı devam ettikçe sürmesi bekleniyor.