YEREL
Giriş Tarihi : 21-08-2021 00:07   Güncelleme : 21-08-2021 00:07

KARADENİZ'DEKİ SEL FELAKETİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı düzenlendi.

KARADENİZ'DEKİ SEL FELAKETİ

Artan pandemi vakalarıyla, yüz yüze eğitim gündemiyle toplanılan kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz Bölgesinde yaşanan sel felaketlerine dair açıklamalarda bulundu.

 Doğu Karadeniz Bölgesinde yaşanan sel felaketlerine dair bilgilendirmede bulunan CB Erdoğan, “Doğu Karadeniz'de Rize ve Artvin'de, Batı Karadeniz'de ise Bartın, Sinop ve Kastamonu'da sel felaketleri yaşanmıştır.  Sel felaketinin ardından tüm kurumlarımız harekete geçmiştir. Bir yandan arama tarama, bir yandan enkaz kaldırma, diğer yandan hasar tespit çalışmaları sürmektedir” dedi.

Sel felaketinden sonra yeniden yapılacak evlerin projelerinin hazır olduğunu, yakında inşasına başlanacağını söyleyen CB Erdoğan, “En büyük üzüntümüz can kaybımızın çok olması. Şu ana kadar 78 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kayıp olduğu bilinen vatandaşların arayışı devam etmektedir. Yağışların Karadeniz'in farklı bölgelerinde devam edeceği görülüyor. Buradan vatandaşlarımızı dikkatli olmaya, kurumlarımızı tedbirlerini artırmaya davet ediyoruz. Afetler konusundaki ihtisas kurumumuz AFAD'ı daha da güçlendireceğiz” dedi.

CB Erdoğan artan pandemi vakalarıyla ilgili yaptığı açıklamada ise Türkiye’nin aşının tedariki konusunda oldukça iyi bir noktada olduğunu, toplam aşı sayısında 87 milyonu geçerek Türkiye’nin nüfusunu çoktan geride bırakıldığını belirterek, “İlk dozda 46 milyon, ikinci dozda da 35 milyon kişiye doğru gidiyoruz. Ancak ülkemizde bazı kesimlerin aşıya hala tereddütle yaklaştıklarını görüyoruz. Aşı çalışmaları gönüllülük esasıyla yönetilmektedir, yönetilecektir. Şayet bu salgına karşı başka bir tedbir yolu olsaydı onu da uygulamakta tereddüt etmezdik. Ancak hali hazırda aşı dışında bir korunma yöntemi bulunmuyor” dedi ve son dönemde salgın sebebiyle hastanelere yatan, yoğun bakıma alınan, entübe edilen, hayatını kaybeden hastaların çok büyük bir bölümünün aşı olmadığının altını çizerek tüm vatandaşlara bir kez daha aşılarını derhal olmaları çağrısında bulundu.

Kabine toplantısında 6 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitime dair de değerlendirmeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konu ile ilgili, “Eylül ayında okullarına kavuşmayı bekleyen milyonlarca ilk, orta, lise ve üniversite öğrencilerimizin geleceğinin bu konuda kat edilecek mesafeye bağlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın” dedi.

Eğitimin yüz yüze başlaması ile ilgili açıklamalara devam eden CB Erdoğan, “Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrenciyle irtibatlı henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az iki defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aynı şekilde üniversite çalışanlarından ve öğrencilerden de düzenli PCR testi yaptırmasını talep edeceğiz” dedi.