YEREL
Giriş Tarihi : 03-11-2021 10:36   Güncelleme : 03-11-2021 10:36

Karagöl'ün büyüleyen güzelliği

Karagöl'ün büyüleyen güzelliği

Her mevsim ayrı güzelliğe bürünen Borçka ilçesindeki Karagöl Tabiat Parkı, sonbaharın gelişiyle oluşan renk cümbüşü ziyaretçilerini kendilerine hayran bıraktırıyor.

 

Türkiye'nin tek biyosfer rezerv alanı olan Camili'ye giden yol üzerinde bulunan ve 368 hektarlık alana sahip Borçka Karagöl Tabiat Parkı, çevresindeki vadiler ve ormanlarla kaplı eşsiz doğasıyla fotoğraf ve doğa tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Borçka ilçesine 27 kilometre uzaklıktaki Karagöl, her mevsim ayrı bir güzelliği içinde barındırıyor. Çam ağaçları ve şelaleler arasında yer alan, eşsiz doğa güzelliyle Karagöl Tabiat Parkı, görenleri kendisine hayran bırakıyor. Doğası ve coğrafi güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin son yıllarda sıkça ziyaret ettiği Karagöl, yazın yeşilin, sonbaharda sarı, turuncu ve kırmızının onlarca tonuna bürünen ağaçların göl yüzeyine yansıması kartpostallık görüntüler de oluşturuyor. Kent gürültüsünden uzaklaşıp temiz hava almak isteyenler, hafta sonu tatillerinde tercih ettikleri Karagöl'de çadır kurup kamp yapıyor. Ziyaretçiler yürüyüş ve piknik yapıyor, teknelerle gölün keyfini sürüyor.

Yerli ve Yabancı Turist Tarafından Ziyaret Ediliyor

Yörenin yılda yaklaşık 60 bine yakın yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiğini anlatan doğa ve fotoğraf severler, “Karagöl şu günlerde sonbaharın oluşturduğu tüm renkleri sergiliyor. Hiçbir kelime ve kavram Karagöl’ün güzelliğini tarif etmeye yetmez, bu güzellikler bizzat görülmelidir” diyorlar.

Karagöl’ü ziyarete gelen vatandaşlar; “Karagöl’e gezme amacıyla geldik arkadaşlarımızla, buranın varlığından haberimiz yoktu. Geldik gördük harika bir yer inşallah bozulmaz, betonlaşmaz. Arabamızla çok rahat geldik, yolları da güzel fakat tekerlekli sandalye için yollar daha iyi olabilir taşlık olması biraz kötü ama engelli tuvaletinin olması çok iyi harika bir yer burası yukarda kar var burada ise güneş var, tablo gibi çok harika” dediler.

Doğa fotoğrafçıları Akın Ediyor

Karagöl’de Doğa fotoğrafçılığı yapıyoruz diyen vatandaşlar; “Fotoğraflarımızı çektik, doğayı gezdik. Bu seferlik eğlence amacıyla gelmiş olduk istediğimiz türde fotoğraflar çekemedik. Arkadaşlarımızla gezdik eğlendik, herkese gelmelerini tavsiye ederim. Bölge halkı olarak her gün buralarda oldukları için fazla ilgi göstermiyorlar, fakat dışarıdan gelen öğrenciler, memurlar, polisler, turistler daha çok ilgi gösteriyor. Bizde onlara doğamızı tanıtmak amacıyla buralara bekliyoruz. Son olarak bu doğayı herkesin görmesini isteriz. Karagöl’de bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Karagöl’de Sonbahar etkinliğimizi bundan sonra her yıl düzenleyeceğiz. Herkesi doğa harikasını bekliyoruz. Bu doğa hiçbir yerde bulunmaz. Bir faaliyetimizde kışın olmasını istiyoruz ve kar yağdığında da gelmeyi düşünüyoruz. dediler.

Ayrıca ilçede nikâhlarını yaptıran genç çiftler ise evlilik öncesi gelinlik ve damatlığıyla Karagöl’ün renk cümbüşünde mutluluklarını fotoğraf çektirerek ölümsüzleştiriyorlar.