YEREL
Giriş Tarihi : 07-05-2021 17:16   Güncelleme : 07-05-2021 17:16

Kargo Yoğunluğu Arttı

Artvin’de Yurtiçi Kargo firmasının şube müdürlüğünü yapan Alim Erdem pandemi süreci ile birlikte uygulanan tam kapanma günlerinde kargoculuk faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi.

Kargo Yoğunluğu Arttı

Yurtiçi Kargo firmasının Artvin Şube Müdürü Alim Erdem, her sene yoğunluklarının arttığını ve büyüyerek devam ettiklerini söyleyerek, bu süreçte aksaklıklar yaşadıklarını fakat bu aksaklıklarının yoğunluktan kaynaklandığını belirtti.

Artvin’de çalışılabilecek en güzel iş: kargoculuk

Her gün artan yoğunluğa rağmen en iyi şekilde kargo dağıtımı yaptıklarını ve Bölge Müdürlüğünce, Genel Müdürlükçe takip edildiklerini belirten Erdem,  “Bugüne kadar, bu kadar olumsuzluğa rağmen, bu kadar artışa rağmen biz hiçbir şekilde aksaklık yaşamadık. Tabii her müşteriye de aynı hizmeti sunamayabiliyoruz. Aslında sunuyoruz da. Arıyoruz müşteri evinde olmuyor veya arıyoruz yok aranmadı deniyor veya telefonu yanlış oluyor. Bu durumlarda sıkıntılar yaşayabiliyoruz ama onları da aşıyoruz. Yurtiçi Kargo olarak bizleri gerçekten Genel Müdürlük olsun Bölge Müdürlüğü olsun destekliyor. Personel desteği veriyor, araç desteği veriyor. Şu anda Yurtiçi Kargo'da yirmi, otuz kişi çalışıyor. Artvin bir yerde inanın yani böyle kurumsal şirketlerin olması çok güzel bir şey çünkü üretim yok. Şu anda çalışılabilecek en güzel işlerden bir tanesi burası. Biz yıllardan beri aynı personellerle çalışıyoruz, çalışmaya devam eden arkadaşlarımızla da herhangi bir sorunumuz yok” dedi.

En az şikayet alan kargo Yurtiçi Kargo

Kapanma sürecinde kargolarda artış olduğunu,  bu süreçte müşterilerin şubeye gelemediğini ve artış olsa da hizmetlerini en sonuna kadar zorladıklarını aktaran Erdem, “İnsanların kargosunu teslim etmenin peşindeyiz biz. Açıkçası şöyle diyeyim ben bile internetten alışveriş yapıyorum ve kargomu heyecanla bekliyorum. Ne zaman gelecek diye heyecan yapıyor insan doğal haliyle. Bu yüzden insanlara da hak veriyoruz. Bu yüzden elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Türkiye genelinde Kargo sektörleri içerisinde en az şikayet alan bizim şirketimiz. şikayetim.com adresinden bunu teyit edebilir herkes. Artvin olarak da ayda 1 ya da 2 tane şikayet oluyor. Geçmişe göre şu anda çok daha iyi hizmet verdiğimizi düşünüyoruz. Aksaklıklarımız var mı, olabiliyor ara ara. Olmaması lazım gerçi ama bunun yanında müşterinin de duyarlı davranması gerekiyor. Ne yazık ki şikayet etmenin peşinde olan müşterilerimiz var. Bu dönemde biraz duyarlı olsalar daha iyi” diyerek Artvin’de kargo firmalarının Çarşı Mahallesi’nde dağıtım yaparken zorlandıklarını, araçlarını park edecek yer bulamadıklarını ve sürekli cezalarla karşılaştıklarını açıkladı.

‘Polis memurlarının tolerans tanıması lazım’

Çarşı Mahallesi’nde yaşanan bu sorunla ilgili bir çözüm yolunun bulunması gerektiğini belirten Erdem, “Yetkililerde görüşüyoruz, yetkililer bir çözüm bulamıyorlar. Polis arkadaşların bize tolerans tanımaları lazım. Bizim yapacağımız başka bir şey yok. Her taraf dolu, 5 dakikalığına kaldırıma park ediyoruz aracı, bakıyoruz ki ceza yazılmış hemen. Polis memurları için de genelleme yapmak istemiyorum, hepsi bunu yapmıyor ama arada art niyetli olarak yapanlar oluyor. Bu konuyu ilgili yetkili mercilere aktaracağız çünkü yapacak bir şeyimiz kalmadı. Bizi en çok sıkıntıya sokan konu bu” dedi.

Teknolojinin gelişmesiyle yenilenen kargoculuk

Artvin Belediyesi'nin almış olduğu kararla kargo elemanlarının dağıtım esnasında apartmanlara girmesinin yasaklandığını açıklayan Erdem, “Adreslere gittiğimizde müşteriyi telefonla arıyoruz kendisi gelip bizden kargosunu alıyor. Tabii sağlık durumu iyi olmayan müşterilerimiz oluyor, yaşlı kesimden müşterilerimiz oluyor ya da hamile kadınlar oluyor bu gibi durumlarda kargoyu kapılarına kadar götürüyoruz. Bu dönemde şöyle bir sistem geliştirdik; bütün kargolarda mevcut bir sistem: SMS sistemi. Müşteri ile hiçbir zaman temasımız. Kargocu arkadaşlarımız buradan dağıtıma çıkarken kargolarını okutuyor, ziynetlerini aldığında müşterilere SMS gidiyor. Biz de ona göre teslimatını yapıyoruz. Eskiden kalemle, T.C kimlik numarasını kâğıda yazıyorduk, imza vesaire alıyorduk bunlar kalktı, o yazı işi bitti” dedi be teknolojinin gelişmesiyle işletme faaliyetlerinin de yenilendiğini bu durumdan memnun olduklarını aktararak açıklamasını sonlandırdı.