YEREL
Giriş Tarihi : 03-01-2022 11:46   Güncelleme : 03-01-2022 11:46

“Kayak Merkezi Hafta Sonu Yoğun Oluyor”

“Kayak Merkezi Hafta Sonu Yoğun Oluyor”

Şehrin önemli kış turizmi merkezlerinden olan il merkezine 18 kilometre mesafedeki Atabarı Kayak Merkezi, ladin, köknar ve çam ağaçları arasında arasındaki pistlerde kar kalınlığı ve kalitelisinin istenilen seviyeye ulaşmasıyla kayak severleri ağırlamaya başladı.

Zorluk derecesine göre 3 ayrı pistten oluşan toplam uzunluğu bin 300 metreyi bulan Atabarı Kayak Merkezinde 595 metre uzunluğunda, telesiyej ve 159 metre uzunluğundaki teleski kayak severlere hizmet veriyor.

Sezonun ilk değerlendirmesini yapan kayak merkezi işletmecisi Mehmet Cebeci, kayak yapmak isteyen fakat aracı olmayan kişiler için servis imkânı sunduklarını söyledi. “Halitpaşa meydanında sabah 09.00 hareket eden araç akşam 16.00’a da dönüş yapıyor” diyen Cebeci, “Kayak yapmaya gelecek arkadaşları ağırlamaktan memnuniyet duyarız” dedi.

Cebeci yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Sezonu erken açtık, çok güzel kar yağdı yaklaşık 90 santim kayak pistimizde kar var, cumartesi-pazar sezonumuz açıldı yoğunluk güzel. Cumartesi günü öğlenden sonra birkaç arkadaşımız Cerattepe yol ayrımına kadar geldiğini ve daha sonrası için jandarmanın Zincirsiz araçları yukarıya göndermediğinin haberini aldık. Arkadaşlar da zincirleri olmadıkları için geri döndüler, biz de Jandarma Komutanı ile görüştük biraz daha hassas olmalarını yani 4x4 arazi araçlara, kar lastiği olan araçlarda zincir zorunluluğuna tabi tutmamalarını rica ettik.

Pazar günü herhangi bir sıkını olmadı, cumartesi gününe göre pazar günü daha yoğundu. Geçen sene sezon boyunca toplam 21 gün iş yerine açık bıraktık, pandemi nedeniyle hafta içi kimse gelemedi. Öğrenci evde ders dinlediği için, öğretmen okulda olduğu için, diğer memur arkadaşlar da hafta içi çalıştıkları için esnaf da dükkânı kapatıp gelemedi o yüzden yoğun olduğu günler hafta sonları olduğu için geçtiğimiz yıl randıman alamadık, geçen sene çok büyük zararlarımız oldu.Bu sene sezon erken açtık umarım pandemi ile ilgili herhangi bir sorunumuz olmaz, yukarıya gelen insanlar aşılarını tamamlamış, şehir dışından gelenler de yine aşı aşamalarını tamamlamış kişiler oluyor. Bizim kayakçıları mı zaten pandemi sürecinden önce de kayak yaparken soğuk hava engellemek için özel maskeleri mevcuttu, Eldiven kullanımı da oluyordu bastonları tutabilmek için bu sebepten dolayı zaten kayak yapan insanlar senelerdir maskesiz ve eldivensiz bu sporu yapmıyorlar.

Geçtiğimiz yıl kayak seti 60 TL idi bu yıl 80 TL’ye çıkarttık, kızlar ücretlerimiz günlük 20 TL, Snowboard ücretimiz geçen sene 80 TL idi bu sene 100 TL çıkarttık Çok fazla bir fiyat artışı yapmadık. Türkiye genelinde baktığımız zaman kayak Merkezlerindeki fiyatlarında kayak 120 lira, Snowboard 150 liraya kiralanıyor Erzurum’da, Uludağ’da, Sarıkamış’ta biz fiyatları bu kadar arttırmadık sadece yüzde 20 bir artış yaptık.

Bu cumartesi günü eski Bibak’ın önünden aracı olmayıp kayak yapmak isteyen arkadaşlarımız için araçlarımız saat 9’da kalkıp, akşam saat 16.00’da gelecek. Kayak yapmaya gelecek arkadaşları ağırlamaktan memnuniyet duyarız.”

HATİCE DİLER