YEREL
Giriş Tarihi : 25-12-2021 12:52   Güncelleme : 25-12-2021 12:52

Kayak Sezonu Başladı

Kayak Sezonu Başladı

Şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Atabarı Kayak Merkezinde 90 santimetreye ulaşan kar kalınlığı ile kayak sezonu başladı.

Kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta, 2 bin rakımlı Mersivan Dağı eteklerinde yer alan özellikle kış aylarında tatilcilerin ve kayak tutkunlarının akınına uğrayan Atabarı Kayak Merkezi’nde kayak sezonu açıldı.  Türkiye’nin en önemli kayak merkezileri arasında yer alma yolunda ilerleyen Atabarı Kayak Merkezi’nde kış sezonu için gereken hazırlıklar yapılarak kayak severleri ağırlamaya başladı.

Doğu Karadenizde etkisini gösteren Kar yağışı ile Atabarı Kayak Merkezinde kayak sezonu kayak severler için açıldı.

Tercih Edilen Kayak Merkezleri Arasında Yer Alıyor

‘Saklı cennet’ olarak adlandırılan Artvin, tarihi kilise ve köprüleri, tepeleri, her daim karlı dağları, krater gölleri, zengin fauna ve florası, yemyeşil yaylaları ve ormanların arasında yer alan gölleriyle alternatif turizmde tercih edilen iller arasında yer alıyor. Yaz ve alternatif turizmin yanı sıra kış turizminde de adından söz ettirebilmek için 2009'da yaptırılan, il merkezine 18 kilometre mesafedeki Atabarı Kayak Merkezi, ladin, köknar ve çam ağaçları arasında kaliteli kar yapısıyla konuklarını ağırlıyor.

Artvin Gençlik Spor İl Müdürlüğü kar sıkıştırma çalışmalarını yürüttü. Kar tepme çalışmaları ve telesiyej kontrollerinin ardından kayak tesisi bugün hizmete açıldı.

Yağan kar sonrası bölgeye giden elektrik hatları zarar görmesi üzerine Aksa Enerji hattaki arızayı gidermek için bölgeye ekip gönderdi. Tesis bölgesinde bulunan işletmeciler de son hazırlıklarını gözden geçiriyor.

İşletmeci Mehmet Cebeci yaptığı açıklamada tüm hazırlıkların yapıldığını Atabarı Kayak Merkezinde kayak sezonunun kayak severler için açıldığını duyurdu. Cebeci, “Her şey hazır emniyet fileleri gerildi. Şu an 90 santimetre kar var. Yollar Orman Bölge Müdürlüğü tarafından temizletiliyor, şu an yol tertemiz, açık. Yollarda bir sıkıntı yok ama vatandaşlarımız yine de tedbirlerini alsın, lastik zincirleri yanlarında bulunsun. Çünkü hava ayaz olduğu için buzlanma yapabiliyor, inerken sıkıntı yaşayabilirler. Teleferiklerin bakımı yapıldı, şu an hazır. Yoğun kar yağışı gerçekleştiği için elektrik direklerinde biriken karlar telleri birbirine değdirdiğinden sigorta atıyor. AKSA Enerji hatlar üzerinde çalışma gerçekleştiriyor, direklerdeki karları temizliyorlar. Bugün Perşembe, bugün itibariyle her şey hazır. Cumartesi günü sezon açılıyor. Tüm tedbirler alındı. AFAD ve 112 ekipleri de orada olacaklar” diye konuştu.

Kayak Merkezi için 112- AFAD ve Gençlik Spor İl Müdürlükleri ile emniyet güçleri görevlendirildi. Atabarı Kayak Merkezi Kafkasör Yaylası’nın hemen üzerinde bin 800 rakımlı Mersivan bölgesinde bulunuyor. Kayak Merkezi, Karadeniz bölgesinde en iyi tesis olarak gösteriliyor.

Tesise giden vatandaşlar kayak yapmanın yanı sıra snowboard yapabilecek kaymayı bilmeyenler ise kızak kiralayıp kaymanın keyfini yaşayabilecek.

HATİCE DİLER