YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2022 11:20

Kayak sezonu başladı

Kayak sezonu başladı

Artvin'de 2 bin rakımlı Mersivan Dağı'ndaki Atabarı Kayak Merkezi'nde sezon başladı.

Kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Atabarı Kayak Merkezi, yağan karın ardından pistin hazırlanarak kayak yapılacak düzeye getirilmesiyle kayak severleri ağırlamaya başladı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü, Atabarı Kayak Merkezi Tesis Sorumlusu Mehmet Başköylü, sezonun başlaması nedeniyle yaptığı değerlendirmede, “Atabarı kayak merkezi az karla da olsa sezona başladı. Şuan sadece birinci bölgede teleski bölgesinde hizmet vereceğiz. Telesiyej bölgesinde kar istediğimiz seviyede henüz değil bu nedenle orada hizmete başlamadık. Ekibimiz günlerdir yoğun bir şekilde çalışıyor. Güvenlik filelerini, koruma ekipmanlarını hazırladı. Tesisler tam anlamıyla hizmete hazır” dedi.

Kar seviyesinin düşük olması nedeniyle profesyonel kayak severler için ortamın henüz hazır olmadığını aktaran Başköylü, istenilen kar seviyesinin yağması ile tesislerin tamamının hizmete açılacağını belirtti.

Tesislerde bu sezon 12 binin üzerinde misafir ağırlamayı hedeflediklerini kaydeden Başköylü, “Her yıl hedeflerimizi yükseltiyoruz. Pandemi sonrasında çok iyi sayılar yakaladık. Bu yıl daha iyi sayılara ulaşacağımızı düşünüyoruz. Türkiye’nin birçok yerinde kar yok sezon açılmadı. Biz kar taşıyarak sistemi aktif hale getirdik ve sezona merhaba diyoruz” diye konuştu.

Kayak merkezinde yeni festivallere de imza atmak için projeler hazırladıklarını sözlerine ekleyen Başköylü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Geçen yıl kış festivalini yaptık. Bu yıl daha da katlanarak üst düzey bir festival yapmayı planlıyoruz. Bu yıl kar güreşi de ekleyeceğiz akabinde geleneksel kızak Türkiye şampiyonasının bir ayağını da buraya alacağız. Çeşitli faaliyetler sürdürmekteyiz ve sürdüreceğiz festivali tek günde kısıtlamayıp üzerine birkaç gün daha ekleyip bir cumartesi pazarı dolduracağız. Tabii bunlar Artvin'deki diğer kamu kurumları ile işbirlikleri ile güzel bir festival yapacağız. Genel olarak kış festivali ile ilgili çok güzel geri dönüşler aldık bu yıl hem sezon açılışı hem sezon kapanışı ve sezon ortasında etkinlikler planlamaktayız.”

Doğu Karadeniz bölgesinde Artvin'in otantik atmosferi içinde yükselen Atabarı Kayak Merkezi, kayak severlerin en gözde mekânlarından biri haline geldi.

Zorluk derecesine göre 3 pistten oluşan merkezde, 595 metre uzunluğunda telesiyej ve 159 metrelik teleski hizmet veriyor.

Atabarı Kayak Merkezi, günde toplam 2 bin kişinin kayak yapabileceği, ulusal yarışmaların düzenlenebileceği bir kapasiteye sahip.Atabarı Kayak Merkezi, Karadeniz’in en popüler kayak merkezi. Yüksek irtifa, kaliteli kar, uzun kış, Atabarı Kayak Merkezi ’de sınırsız kayak keyfi sunuyor.

Normal kış şartlarında iki ya da üç metre kar kalınlığı oluyor. İkliminden dolayı da bu süre boyunca, kar kalitesi ‘toz kar’ özelliğini koruyor.

Atabarı Kayak Merkezi i’nin 1300 metrelik pisti ve snowboard’cular için de ezilmemiş, doğal pistler var. Bu pistlere teleski ya da telesiyejlerle ulaşılıyor.

Atabarı Kayak Merkezinde kayak evi, günübirlik tesisler ve lokantalar bulunuyor. Kayak malzemesi kiralama hizmetleri verilmektedir ayrıca amatör kayakçılar için kayak hocalarından derslerde alınabiliyor.

İdeal bir kar kalitesine sahip olan dağda, Türkiye'nin en doğal ve farklı zorluk derecesine sahip üç kayak pisti yer alıyor. Kayar Yaparken duyulan heyecan, Atabarı Kayak Merkezi’nin muhteşem görüntüleri ile birleştiğinde unutulmaz bir tatil gerçekleşiyor.

HATİCE DİLER

Gündem ArtvinGündem Artvin