YEREL
Giriş Tarihi : 23-11-2021 13:52   Güncelleme : 23-11-2021 13:52

Keskin, “Ekonomideki Durum Kapitalizmin Ve Liberalizmin Çöküşüne İşaret”

Keskin, “Ekonomideki Durum Kapitalizmin Ve Liberalizmin Çöküşüne İşaret”


Çeyrek Altın Lüks Oldu

Tarihinin zirvesini gören altın yükselmeye devam ediyor. Bu yükselişteki nedenleri değerlendiren keskinler kuyumculuk sahibi Mürsel keskin, “Dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik şartlar doğrultusunda insanlar dolar döviz borsa ve altın gibi alanlara yatırım yapmalarına teşvik ediyor. Bu da doğal olarak fiyatların artmasına neden oluyor” dedi.

Keskin, “Bu genel artışın ekonomi anlamında birçok nedeni var, yani güncel piyasa da faizlerin düşmesi altını arttığını, ya da faizlerin düşmesi doların arttığını gösteriyor. Yalnız bu durum gerek dünya genelinde olsun gerekse ülke bazında kapitalizmin, liberalizmin çöküşüne işarettir. Vatandaş elindeki parayı ya dövize değerlendiriyor ya faize değerlendiriyor ya altında değerlendiriyor ya borsada değerlendiriyor ya fonda değerlendiriyor. Vatandaş elindeki parayı üretime yatırmıyor. Bize birçok müşteri geliyor diyor ki benim şu kadar param var bununla döviz mi alsam artar, altın mı alsam atar ya da faize mi yatırsam daha çok kazanırım. Oysaki bu parayla bir araç alarak bir ev alarak bir arsa alarak bir üretim ve tüketim karşılığında ekonominin çarklarını çevirme anlamında döndürmüyor. Ülkemizin ekonomisi iyi değil, çünkü pandemi sürecinden çıkıldı zor bir dönemden geçiyor ama altının bu rakamlarda olması tabi ki yüksek” ifadelerini kullandı.

“Bu Şartlarda Asgari Ücret 10 Bin Lira Olması Gerekiyor”

“Altın bu rakamlarda olacaksa o zaman bugünkü şartlarda asgari ücretin en az 10 bin Türk lirası olması lazım.” diyen Mürsel Keskin, birkaç yıl önce düğünlerde çeyrek altın takmak acaba az mı olur diye düşünürken bugünlerde çeyrek altının lüks olduğunu vatandaşların gram altına yöneldiğini belirterek, “Vatandaşın alım gücü aynı rakam 3 lira 4 lira ama altın yükselmiş, dolar yükselmiş, piyasadaki gıda sektörü yükselmiş. Ekonomi, çarkların dişlerine benzer, bir eksiklik olduğu zaman çark aksar, eksik gider, tam olduğu zaman tam gider. Altında şu an fiyatlara bakılırsa yüksek, vatandaşın alım gücü yok, biz şimdi sektör bakımından sıkıntı bir süreçten geçiyoruz. Çünkü hem sezon itibariyle kış sezonundayız hem düğün yok. İkincisi ise fiyatlar yüksek vatandaşın alım gücü yok. Nereye kadar böyle devam eder, nerede durur onu büyükler bilir. Bu artışlarla ilgi bazıları daha da yükselecek diyor yine bazıları bunun aksine bu kadarı yüksek biraz daha geri gelecek diyor bilemiyorum. Şu an biz esnaf olarak bizim satışlarımız yok, satışlarımız sıfır diyebilirim. Müşteri de haklı, geliyor benim 50 gram altınım var veya 100 gram altınım var bozar mısın dediği zaman fiyat veremiyoruz çünkü gün içerisinde bakıyorsun sabah gramın fiyatını 610 liradan açmışsın öğleden sonra 660 lira olmuş gün içerisinde 40 lira, 50 lira birden artabiliyor. Aynı zamanda düşebiliyor bu defa satışımız olmadığı için de nakit bakımından sıkıntı yaşanabiliyor. Bunu birçok arkadaşımız yaşıyor. Bu defa vatandaşa fiyat veremediğimiz için vatandaş diyor ki altın düştü onun için almak istemiyorsunuz ya da satarken daha çok artacak da satmak istemiyorsunuz diye bir bocalama dönemi geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

“Fiyatlar Yılsonuna Doğru Rayına Oturur”

Altın fiyatlarının yılsonunda netleşeceği görüşünde olduğunu söyleyen kuyumcu Keskin, vatandaşa fiyat verirken çekindiğini vurgulayarak “dönem sonuna kadar eğer yukarı gidecekse daha gider, geri gelecekse gelir, gelmez ise yerinden kalır diye düşünüyorum. Gram altın şu an 660 lira, çeyrek fiyatı 1100 lira, bizim bunu söylerken dahi fiyatı ne kadar olduğunu söylemeye çekiniyoruz, ama demekte zorundayız. Çeyrek altın 15-20 gün önce 850 civarındaydı, bu süreç 850 liradan 1.100 liraya 3 ay 6 ay içinde çıkmadı geçtiğimiz haftalar içerisinde oldu bu artış. Temennimiz ülkenin ekonomisinin iyi olması, halkın gelir düzeyinin iyi olması, alım gücünün iyi olması, bu aslında hem liberalizmin, kapitalizmin gerek ülkemizde gerekse dünyadaki çöküşüne işarettir” diye konuştu.

HATİCE DİLER