YEREL
Giriş Tarihi : 05-01-2022 12:37   Güncelleme : 05-01-2022 12:37

Kestane Satarak Geçinmeye Çalışıyor

Kestane Satarak Geçinmeye Çalışıyor

Emekli maaşı ile geçinemeyen milyonlarca vatandaştan olan Hopa’da yaşayan, Cengiz Öztürk, kestane satarak lisede çağındaki çocuğunu okutmaya ve ailesini geçinmeye çalışıyor.

Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan kestane tezgahlarda yerini aldı. Geçen seneye oranla fiyatı 2 kat artan kestaneyi vatandaş artık kilo kilo alamıyor.

Hopa’da sıcak ve çiğ kestane satan emekli Cengiz Öztürk “Kestane herkesin tüketmesi gereken bir şey genel olarak herkes tarafından da seviliyor. Bu aralar Tabii ki insanların bütçesi el vermiyor farklılıklardan dolayı alamıyorlar. Kestanenin kilosu 30 TL Geçen seneye nazaran 2 kat arttı geçen sene 15 TL'ye veriyorduk” dedi.

45 senedir Hopa'da yaşayan emekli Öztürk, “10 senedir Hopa Belediyesi'nden emekliyim, çocuğum lise 3'e gidiyor para yetiştiremediğim için 3-5 kuruş gelir olsun diye uğraşıyorum, yaşam mücadele veriyorum. 4 yıldır kestane satışı yapıyorum, 2 senedir işleri iyiydi pandemiden sonra işlerde biraz yavaşlama var bu sene biraz daha dolar falan yükseklere fırladığı için eskisi gibi satışlarımız yok. Eskiden kilo işi alırlardı şimdi en fazla yarım kilo alıyorlar. 100 gram 10 TL diyoruz müşterilere biraz fazla geliyor” diye konuştu.

“Kestane herkesin tüketmesi gereken bir şey genel olarak herkes tarafından da seviliyor” diyen Cengiz Öztürk“Bu aralar Tabii ki insanların bütçesi el vermiyor farklılıklardan dolayı alamıyorlar. Kestanenin kilosu 30 TL Geçen seneye nazaran 2 kat arttı geçen sene 15 TL'ye veriyorduk. Hopa'nın ekonomisi iyi bile olsa bir Hopa ile iş bitmiyor ki, burada da sıkıntı değil insan çok var. Burada bankaya borcu olmayan emekli yok esnaf yok. Şavşat’ta, Ardanuç’a, Artvin’e göre durumu biraz daha iyi olabilir Gümrük Kapısı Buraya yakın Liman burada ama eskisi gibi hareketlilik yok Hopa'da da. Temennimiz emeklilere mutlu edilebilecek ikramiyeler verilmesi beklentimiz o yönde sıkıntılı bir durum içerisindeyiz. Aldığımız maaş bize yetmiyor yetse de zaten buralarda ne işim var” ifadelerini kullandı.

Ekonomik dalgalanmaların gidişatının iyi olmadığını söyleyen Cengiz, “halk olarak bu duruma dur demek lazım. Derede bir balık ne kadar kalırsa suyun tadı o kadar bozulur.Her gün kuru fasulye yenilmez değişiklik yapmak lazım, bir günde baklava yiyelim” şeklinde konuştu.

Hatice DİLER