YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2022 10:40   Güncelleme : 15-06-2022 10:40

KGK BATUM’DA

KGK BATUM’DA

Artvin Valiliği’nin koordinesinde, Küresel Gazeteciler Konseyi tarafından gerçekleştirilen “Artvin- Batum Medya Buluşması” programı kapsamında bölgeye gelen gazeteciler Gürcistan’ın Batum şehrinde bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundu.

Program kapsamında Türkiye’nin değişik illerinden Artvin’e gelerek 3 gündür kentin doğal, tarihi güzelliklerini gezerek birtakım programlara katılan 72 gazeteci buradan Batum’a giderek orada da bir dizi programlara katıldı.

 Gazetecilerle bir araya gelen Türkiye Batum Başkonsolusu Rıza Kağan Yılmaz gazetecilere yaptığı açıklamada Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Artvin - Batum buluşması programı kapsamında  konsey başkan Mehmet Ali Dim ve heyeti ile birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Gazetecilerin Batum ziyaretini çok anlamlı bulduğunu belirten Yılmaz, “Türk medyası Gürcü medyası ile buluştu. Acera Özerk Cumhuriyeti yetkilileri ile bir araya geldi ve bu güzel Batum şehrini bir kez daha medya mensupları tarafından gezilerek görüldü. Çok güzel ve başarılı bir ziyaret oldu. Bu ziyaretin tertiplenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

 Yılmaz, “Gazetecilerimiz bu burada Osmanlı döneminden kalan Ortaca Camii de gezildi. Batum’un güzel meydanlarını da medya mensuplarımız gezme olanağı buldu.

Tabi ki Batum deyince buranın dünyaca ünlü botanik parkını da heyet gezdi. Bu parkın yine Gürcistan'ı temsilen 2016 Antalya Expo'da olduğu gibi 2023 Kahramanmaraş Expo'da da yer alacak olması tabi ki de medya mensuplarımızın orayı gezmesi ayrı önem taşıyor diye düşünüyorum” diye konuştu.

Türkiye ve Gürcistan’ın iki kardeş ülke olduğunu belirten Yılmaz, bu iki ülkenin tarihe dayalı geniş ve yakın bağları olduğunu kaydetti.

Bu durum günümüzde de devam ettiğine vurgu yapan Yılmaz, “Kafkasya bölgesinde Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan el ele vererek güzel işler yapıyor. Türkiye ve Gürcistan'ın ilişkileri iyidir ve daha da gelişmektedir. Bu yönde her iki tarafta da bu ilişkileri daha ileriye taşımak irada ortaya koyuyor” dedi.

 Türkiye’den çok sayıda iş insanının Gürcistan’da ciddi yatırımı olduğunu anlatan Yılmaz, bu özelliğiyle de Gürcistan’ın Türkiye için ekonomik anlamda önemli bir ülke olduğunu dile getirdi.

Hatice Diler